Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Problema facultate rei

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
david149

david149

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2018
Am intrat la aceasta facultate in vara aceasta la ase. Problema este ca nu mi-am dorit neaparat aici ,am avut ghinion si din pacate nu am avut medie pentru primele mele variante la inscriere asa ca am intrat la rei(a 3a varianta) . Nu as vrea sa renunt la ea chiar daca nu era ceea ce imi doream insa am o mare problema. Engleza,pe care o cunosc la un nivel extrem de scazut (+niste probleme de sanatate care "complica" si putinul acele cunoscut,dar nu voi intra in aceste detalii) . As vrea sa stiu parerea voastra , poate imi pot raspunde si cateva persoane ce studiaza sau au studiat la aceasta facultate. Am in plan sa incep sa fac pregatire pentru aceasta limba cu un profesor din liceul meu. Nu as vrea sa renunt anul acesta la facultate tinand cont  ca am 21 de ani,in opinia mea putin tarziu si acum pentru inceperea facultatii. Inca un an de pauza nu cred ca mi-ar putea aduce vreun beneficiu. Ar trebui sa vorbesc cu profesoara cu care am seminarul la engleza,sa ii explic situatia si sa ma sara un an cat voi studia intens aceasta limba,macar la un nivel mediu sa ajung. Sa renunt? Am inteles ca seminarul este discutat strict in engleza,pentru nota finala este nevoie de activitate in clasa iar eu pe langa faptul ca nu as fi capabil sa port o discutie in engleza,nici nu as intelege ce ar spune profesorul in clasa. Sunt debusolat putin iar niste sfaturi de la persoane ce au trecut prin aceasta facultate sau au idee despre problema cu care ma confrunt m-ar ajuta enorm. Multumesc

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Primii 10 ani sunt grei.
Pana treci de anul 2.
Pasuit? Vei fii, cu conditia sa platesti taxa anuala.

Edited by OPEDI, 03 October 2018 - 14:32.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Meditații la engleză ?

Ce e aia "facultate rei" ?

#4
david149

david149

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2018

 waterman, on 03 octombrie 2018 - 14:32, said:

Meditații la engleză ?

Ce e aia "facultate rei" ?

Relatii economice internationale

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 david149, on 03 octombrie 2018 - 14:24, said:

Problema este ca nu mi-am dorit neaparat aici
Atunci las-o. Iti va consuma nervii degeaba si vei regreta timpul pierdut.

 david149, on 03 octombrie 2018 - 14:24, said:

Am in plan sa incep sa fac pregatire pentru aceasta limba cu un profesor din liceul meu.
Asta iti trebuie dincolo de facultate, e pentru viata reala.

#6
david149

david149

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2018

 neagu_laurentiu, on 03 octombrie 2018 - 14:35, said:

Atunci las-o. Iti va consuma nervii degeaba si vei regreta timpul pierdut.


Asta iti trebuie dincolo de facultate, e pentru viata reala.

Cred ca ar fi ajuns sa imi placa,singura mea problema ce tine de facultatea aceasta este strict legata de engleza. De asta am evitat-o la inscriere si doar asta este unica mea problema .

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cum au trecut atatia, treci si tu. Da' mai departe?

Edited by neagu_laurentiu, 03 October 2018 - 15:01.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Important e ce engleza vei studia si care va fi nivelul. Daca e engleza Business (de afaceri), cum, teoretic, ar trebui sa fie, vei avea expresii noi si va trebui sa inveti de la 0 si nu va trebui sa te bazezi prea tare pe expresiile de liceu (dar gramatica e aceeasi). Vezi ce manual ai, da-ne titlul si autorul sa ne putem da cu parerea.

Cand am facut facultatea (si masterul) engleza era la nivel conversational de business, dar nu regim de top manager, ci doar sa te intelegi cu interlocutorul (pe o scara de la 1 la 10 al greutatii, eu am considerat-o pe la 7). Adevarul e ca facusem din clasa a II-a pana in anul III de facultate cel putin 2 ore de engleza si poate de aia nu mi s-a parut chiar asa greu.

#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Nu iti bate capul cu engleza. Studiaza in privat si arata ca esti interesat prin prezenta la cursuri si seminarii si vei promova fara probleme. Eu am avut colegi in facultate care nu studiasera engleza deloc pana atunci si au promovat pentru ca s-au aratat interesati si dornici de a invata. Era unul care facuse Franceza si Rusa si habar nu avea de engleza.

#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 OPEDI, on 03 octombrie 2018 - 14:32, said:

Primii 10 ani sunt grei.
Pana treci de anul 2.
Pasuit? Vei fii, cu conditia sa platesti taxa anuala.

"Vei fii" ?

 Pololica, on 03 octombrie 2018 - 15:15, said:

Important e ce engleza vei studia si care va fi nivelul. Daca e engleza Business (de afaceri), cum, teoretic, ar trebui sa fie, vei avea expresii noi si va trebui sa inveti de la 0 si nu va trebui sa te bazezi prea tare pe expresiile de liceu (dar gramatica e aceeasi). Vezi ce manual ai, da-ne titlul si autorul sa ne putem da cu parerea.

Cand am facut facultatea (si masterul) engleza era la nivel conversational de business, dar nu regim de top manager, ci doar sa te intelegi cu interlocutorul (pe o scara de la 1 la 10 al greutatii, eu am considerat-o pe la 7). Adevarul e ca facusem din clasa a II-a pana in anul III de facultate cel putin 2 ore de engleza si poate de aia nu mi s-a parut chiar asa greu.

Pai si in engleza business nu trebuie sa stii engleza de balta? Sa dai un hello, un how is the weather, un do you want to sleep with me la o fata draguta?

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Se trece lejer cu Engleza la ASE. Tu sa fii prezent la fiecare oră și să îți dai interesul.

PS: la engleza trec toți, la restul materiilor se pica :lol:

Edited by Serafim606, 03 October 2018 - 16:32.


#12
cristicrss1

cristicrss1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2018

 Serafim606, on 03 octombrie 2018 - 16:31, said:

Se trece lejer cu Engleza la ASE. Tu sa fii prezent la fiecare oră și să îți dai interesul.

PS: la engleza trec toți, la restul materiilor se pica Posted Image

Ce interes sa isi dea daca baiatul nici nu va intelege ce i se va spune la seminar? interes isi poate da la restul materiilor ce le intelege si el
dar la engleza?

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Si asta ce presupune? Ca isi poate lasa direct 6 restante la engleza pt final de anul 3 :lol:? Voi nu stiti ce vorbiti si care e treaba cu engleza la ASE. Mai inteleg si profii ca in unele licee limbile straine sunt puse sa fie in orar.

#14
cristicrss1

cristicrss1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2018

 Serafim606, on 03 octombrie 2018 - 16:49, said:

Si asta ce presupune? Ca isi poate lasa direct 6 restante la engleza pt final de anul 3 Posted Image? Voi nu stiti ce vorbiti si care e treaba cu engleza la ASE. Mai inteleg si profii ca in unele licee limbile straine sunt puse sa fie in orar.

Am avut si eu "placerea" de a fi student la ase pt cateva luni. In prima zi am fost la deschiderea facultatii ce o activam in acea perioada + deschiderea rei-ului pentru ca aveam un prieten pe acolo. Chiar si la deschidere s-a pus accent pe MINIM o limba straina cunoscuta la aceasta specializare,in mare engleza. Mai departe nu pot stii cum sunt cursurile acestei facultati,doar din auzite si din ce am putut vedea si eu.

Edited by cristicrss1, 03 October 2018 - 17:15.


#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 spe_ripper, on 03 octombrie 2018 - 16:26, said:

"Vei fii" ?
...
Adică: To bee or not to bee.Posted Image

Edited by jobist, 03 October 2018 - 19:39.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 spe_ripper, on 03 octombrie 2018 - 16:26, said:



"Vei fii" ?



Pai si in engleza business nu trebuie sa stii engleza de balta? Sa dai un hello, un how is the weather, un do you want to sleep with me la o fata draguta?

Presupune o baza, dar vocabularul e altul, adica in loc de National (național) se folosește domestic (intern, ca la PIB).

#17
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

 david149, on 03 octombrie 2018 - 14:24, said:

Am intrat la aceasta facultate in vara aceasta la ase. Problema este ca nu mi-am dorit neaparat aici ,am avut ghinion si din pacate nu am avut medie pentru primele mele variante la inscriere asa ca am intrat la rei(a 3a varianta) . Nu as vrea sa renunt la ea chiar daca nu era ceea ce imi doream insa am o mare problema. Engleza,pe care o cunosc la un nivel extrem de scazut (+niste probleme de sanatate care "complica" si putinul acele cunoscut,dar nu voi intra in aceste detalii) . As vrea sa stiu parerea voastra , poate imi pot raspunde si cateva persoane ce studiaza sau au studiat la aceasta facultate. Am in plan sa incep sa fac pregatire pentru aceasta limba cu un profesor din liceul meu. Nu as vrea sa renunt anul acesta la facultate tinand cont  ca am 21 de ani,in opinia mea putin tarziu si acum pentru inceperea facultatii. Inca un an de pauza nu cred ca mi-ar putea aduce vreun beneficiu. Ar trebui sa vorbesc cu profesoara cu care am seminarul la engleza,sa ii explic situatia si sa ma sara un an cat voi studia intens aceasta limba,macar la un nivel mediu sa ajung. Sa renunt? Am inteles ca seminarul este discutat strict in engleza,pentru nota finala este nevoie de activitate in clasa iar eu pe langa faptul ca nu as fi capabil sa port o discutie in engleza,nici nu as intelege ce ar spune profesorul in clasa. Sunt debusolat putin iar niste sfaturi de la persoane ce au trecut prin aceasta facultate sau au idee despre problema cu care ma confrunt m-ar ajuta enorm. Multumesc
  

Du-te la o facultate de inginerie daca te pasioneaza acest domeniu . Trebuie si acolo engleza dar mai mult la nivelul de intelegere decat cel  de speaking .

#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Pololica, on 03 octombrie 2018 - 20:04, said:

Presupune o baza, dar vocabularul e altul, adica in loc de National (național) se folosește domestic (intern, ca la PIB).


Eu am facut franceza de business. Trebuia sa fac compuneri, degeaba invatam cuvinte noi daca nu stiam sa le leg cu cuvinte banale.
Omul inteleg ca nu stie nici macar sa poarte o conversatie banala in engleza.
Totusi are avantajul ca engleza e usoara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate