Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Legit Husky sau metis?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Tudor1904

Tudor1904

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2018
Salut! Cu ceva timp in urma ( mai exact 4 luni ) am achizirionat un husky. Ideea ii ca parintii ei erau legit husky, dar ea si cu surioarele ei nu arata ca si restul puilor de husky. Am.nevoie de ajutorul vostru, poate avem un expert pe aici.. urla, e mega activa, rupe tot, mananca mult, desteapta,iubitoare etc.. exact ca un husky
Poze si video
https://imgur.com/a/vFjSEub
https://imgur.com/a/td4WLif
https://imgur.com/a/cmNKyIw

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,860
  • Înscris: 06.01.2008
Din 2 parinti de Husky nu cred ca poate iesi altceva decat un pui de husky.
Mie mi se pare ca arata ca orice alt pui de Husky:
[ https://s3.envato.com/files/249835456/siberian%20husky%20puppy%20play3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau tu te-ai astepta sa arate ca un Alaskan Malamute?
[ https://previews.123rf.com/images/fotojagodka/fotojagodka1402/fotojagodka140200322/25699706-alaskan-malamute-puppy-3-months-on-white-background.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar daca multi le confunda si cred ca sunt una si aceeasi rasa, de fapt sunt 2 rase diferite.
Husky e mai mic si nu e asa puternic, pe cand malamutul creste mai mare si are destula putere incat poate trage de unul singur o sanie cu 2 persoane.

Oricum ar fi, nu conteaza rasa. Conteaza sa fie iubit, ingrijit, si sa aiba parte de miscare daca e asa energic (prin curte si plimbari prin padure/parc).

Edited by Hider141, 03 October 2018 - 07:37.


#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
si daca e jumate boschetar care e problema , nu mai e caine de firma ?

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
legit!
chiar daca nu inseamna nimic, suna bine!

#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Tudor1904, on 02 octombrie 2018 - 23:41, said:

Salut! Cu ceva timp in urma ( mai exact 4 luni ) am achizirionat un husky. Ideea ii ca parintii ei erau legit husky, dar ea si cu surioarele ei nu arata ca si restul puilor de husky. Am.nevoie de ajutorul vostru, poate avem un expert pe aici.. urla, e mega activa, rupe tot, mananca mult, desteapta,iubitoare etc.. exact ca un husky
Poze si video
https://imgur.com/a/vFjSEub
https://imgur.com/a/td4WLif
https://imgur.com/a/cmNKyIw
Ai si certificat de pedigree?

#6
Tudor1904

Tudor1904

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2018
E foarte iubita si rasfatata Kiara. Indiferent daca e rasa pura sau metis,eram doar curios.
Nu am certificat pedigree
Am poze cu parintii ei
https://imgur.com/a/myw58VY

#7
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Nu este 100%,oricum asta ti o poate dovedi doar un pedigree.
Nici parintii nu par 100%,in special cel negru.
Dar asta conteaza mai putin,sanatoasa sa fie si sa o iubiti !

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Singurul expert ce iti poate spune daca e de rasa este certificatul pedigree. Altfel e 100% metis si ai obligatia castrarii

#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
deci aia la cercul polar sute de ani fara pedigree doar cu proba zilnica la sanie nu erau huski pt ca le lipsea o hartie scrisa de un nene?

#10
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Pai atunci sa asteptam iarna,daca trage bine la sanie este husky,daca nu,nu este.
Ma gandesc ca am evoluat si nu suntem nici la polul nord ,rasa are alte trasaturi in ziua de azi,in special exemplarele de pe la orase.
Ca sa sti ca ai un caine cu parintibunici,strabunici si strastrabunici din rasa respectiva iti trebuie acel act,da.
Ca in Romania sunt exemplare fara pedigree care arata mai bine fata de cele cu,este alta discutie.

Edited by silviu03, 04 October 2018 - 09:45.


#11
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
am un caz recent in vecini
femela de ciobanesc german linie de lucru culoare lupie  montata cu mascul in ungaria monta scumpa caini deosebiti ...
la o zi dupa monta un maidanez sare gardul si monteaza femela ....nu stie nimeni
apar puii...frumosi toti foc ....pedigree in regula-  se vand puii
cam pe la2,5 luni 2 pui incep sa semene cu maidanezul vecinilor ...culoarea era ok cat au fost mici grasuti rotunjori
acum au 6 luni 2 pui sunt maidanezi toata ziua dar au pedigree....
o hartie nu iti da certitudini - hartiile sunt scrise de oameni ..doar proba ADN  e 100 % sigura

#12
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Probabil sunt si povesti d astea,dar foarte rare.
Repet,eu am caine fara pedigree,dar nu e ca si cum n as da doi bani pe foaia aceea.
Eu nu l duc la concursuri,probabil nici nu il voi da la monta, d asta nu m a interesat.
Pedigree ul nu iti garanteaza aspectul,nu despre asta este vorba,sunt rase la care poti obtine pedigree de tip C,adica exemplarul se incadreaza in standarde.
Un pedigree corect si curat iti garanteaza ca are parinti,bunici etc. sanatosi,o canisa adevarata nu monteaza exemplarele cu probleme de sanatate.


#13
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
pare ceva metis...

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 silviu03, on 04 octombrie 2018 - 15:20, said:

Probabil sunt si povesti d astea,dar foarte rare.
Repet,eu am caine fara pedigree,dar nu e ca si cum n as da doi bani pe foaia aceea.
Eu nu l duc la concursuri,probabil nici nu il voi da la monta, d asta nu m a interesat.
Pedigree ul nu iti garanteaza aspectul,nu despre asta este vorba,sunt rase la care poti obtine pedigree de tip C,adica exemplarul se incadreaza in standarde.
Un pedigree corect si curat iti garanteaza ca are parinti,bunici etc. sanatosi,o canisa adevarata nu monteaza exemplarele cu probleme de sanatate.

E si aici mult de discutat, in special in cazul celor care produc caini pentru show, expozitie. Stiu, ma contrazicea un coleg pe aici ca nu am dreptate... Sunt multi care produc caini pentru expozitie si pe primul loc pun aspectul exterior si cainele si sa fie cat mai cuminte. Acei frumosi, care iau locuri bune la concursurile de frumusete , sunt cei mai intrebati si cei mai scumpi. Iar cand vorbim de scumpi deja merge vorba de bani, afacere. Astfel ca se fac o multime de monte nu prea sanatoase. De multe ori cu caini din aceeasi familie pentru a evidentia niste calitati. Dar urmasii devin mai bolnaviciosi. Acel arbore genealogic e bun, nu zic nu. Dar eu daca as avea nevoie de un caine sa traga sania, de exemplu, as cauta sa iau unul de la oameni care ii  cresc si selecteaza pentru sanie. Daca as vrea de paza , la fel si tot asa pentru frumusete, vanatoare, lupte etc. Dar stiu ca pe tema asta se poate de vorbit mult si bine..

Ce folos ca a luat unul un cg cu ped de la parinti asa numiti campioni si a crescut cainele un prostalan si o babana ( desigur, e si vina stapanului pentru dresaj) dar cainele cela nu are caracter de protector nici pe departe. Altul ia unul fara acte dar care provine din parinti care sunt folositi pentru paza si creste un caine impunator care isi apara teritoriul fara niciun fel dresaj.

#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Ai perfecta dreptate,daca iei un caine,trebuie sa te interesezi,sa cauti,asta daca il vrei pentru show sau pentru lucru.
Cand il vrei pentru companie,este mai simplu.

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Hehe si nu sunt Viorica, ai mult de furca cu un husky. Sunt o rasa extrem de solitara si incapatanata daca nu au un sef de haita pe care sa-l stie de sef, nu de frica!
Am avut una bucata fetita, o frumoasa, nu stiu daca era cu sau fara pedigree, putin conteaza, cert e ca Miska nu se misca 1 cm daca nu era in interesul ei, Adica nu sezi , nu aport, absolut nici-o comanda , pe care le stia foarte bine. N-ai sa vezi.

Cand ieseam in oras ma tragea de parca eu eram catelulPosted Image  O data am facut prostia de a-i da drumul din lesa cand o plimbam si am alergat tot orasul dupa ea. Nu exista sa vina la chemare.
Tot din cauza ei am un genunchi infundat, datorita unei cazaturi in care alergam amandoua catre o portita care ducea catre libertatea ei (afara din curte). Am o carte de spus despre legatura unilaterala dintre noi si ea.

Pana la urma am dat-o unei persoane care stia cum sa se comporte cu un astfel de caine.
Dupa ea, ne-am luat un ciobanesc german; alta mancare de peste, merge la pas dupa cateva zile de exersat asculta , vine la aport.

Sunt frumosi huski, dar trebuie dedicatie 100% din timp pentru a creea o legatura frumoasa cu cainele. Altfel, nuPosted Image .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate