Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Onorariu avocat neserios. Se poate recupera?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Bună ziua.
Mama mea a deschis acum un an și 2 luni o successiune in instanță întrucât părțile nu se înțeleg.
Cererea a fost respinsa de 3 ori pentru regularizare în toată aceasta perioadă, avocata venind mereu cu tot felul de motive neimputsbile mamei mele.
După toată acesta perioada a mințit o pe mama ca repus iar pe rol Dosarul în iulie și ca o sa apara in septembrie, dat fiind vacanta.
Acum o săptămână văzând ca nu se întâmplă nimic pe portal mama a sunat o pentru a ii cere lămuriri și a-i pune în vedere ca reziliam contractul.
Avocata susține ca restituie doar 1500 RON. Din punctul meu de vedere, nu și a îndeplinit obligațiile contractuale. Se poate face ceva pentru a recupera cât mai mult din suma?
Nu elimin nici varianta unei reclamații etc. Ce-mi puteți sugera?

#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Cat a fost platit onorariul ?

#3
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Acum un an și doua luni 1000 RON, după alte 3 luni încă 1000 Ron ssmd pana la 3000 din 3 in 3 luni.

#4
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Trebuia platita doar prima transa. Cand se intra pe fond,atunci se putea suplimenta. Avocatii sunt buni doar sa ceara bani, sa promita, dar sa nu faca nimic. Din pacate atunci cand partile nu se inteleg la succesiune, partaj, etc, se ajunge ca mostenirea sa fie impartita si cu avocatii plus taxe de timbru la stat.

#5
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
Asta este problema:

Cererea a fost respinsa de 3 ori pentru regularizare în toată aceasta perioadă, avocata venind mereu cu tot felul de motive neimputabile mamei mele

Și este bine să luați și banii ăia (1500 lei), sigur este ceva de valoare mare și avocata a încercat să tragă de timp.

Oricare dintre părți poate să renunțe la contract, dar renunţarea clientului nu îl scutește de plata onorariului cuvenit pentru serviciile prestate și contractul este titlu executoriu și nu puteți renunța la avocat pentru că nu sunteți mulțumite de el și să-i cereți toți banii pe care ia-ți dat.

Edited by mariin-ion, 02 October 2018 - 21:59.


#6
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Am înțeles. Totuși, o reclamație undeva se poate face? Dacă da, ce efecte produce?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti face o sesizare la baroul (decan) in care este înscris avocatul (Bucuresti sau judetul din tara)

Edited by MembruAnonim, 02 October 2018 - 22:17.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
l-o fi injurat sau ceva... (pixelul albastru :) )

contractul respectiv e intocmit cel mai probabil fix de acea avocata... asta ar spune cam tot despre sansele tale impotriva ei.

ce poti totusi sa faci e acea reclamatie la barou dar de la care sa nu te astepti la minuni. baroul e organizatia lor de breasla (ca si solegiul medicilor pt medici). acuma nu cred ca te astepti sa fie intransigenti cu ea tocmai colegii ei. oricum, n-o sa-i fie chiar comod cu acea reclamatie, o sa trebuiasca sa mearga sa dea explicatii. dar sansele sa se rezolve in favoarea ta sunt totusi mici.

#9
anonima_ofc

anonima_ofc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.08.2018

 KLMN, on 02 octombrie 2018 - 21:34, said:

Avocatii sunt buni doar sa ceara bani, sa promita, dar sa nu faca nimic.
Da, da, știm placa. Nește lichele și jigodii parșive puse pe jecmănit. Posted Image
Surprinzător, să știi că există și avocați foarte buni și serioși care își merită cu prisosință titlul de avocat și banii pe care îi percep. Posted Image

#10
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

 drq, on 02 octombrie 2018 - 22:06, said:

Am înțeles. Totuși, o reclamație undeva se poate face? Dacă da, ce efecte produce?
Efectele ar fi cam astea:

(1)Sancţiunile disciplinare sunt:
a)mustrarea;
b)avertismentul;
c)amendă de la 500 lei la 5.000 lei, care se face venit la bugetul baroului. Plata amenzii se va face în termen de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii disciplinare. Neachitarea în acest termen atrage suspendarea de drept din exerciţiul profesiei, până la achitarea sumei. Limitele amenzii disciplinare se actualizează periodic de către Consiliul U.N.B.R., în funcţie de rata inflaţiei;
d)interdicţia de a exercita profesia pe o perioadă de la o lună la un an;
e)excluderea din profesie.

Daca e la prima reclamatie si daca aveti dreptate, probabil o sa primeasca o mustrare. Ce ar fi bine sa intelegeti insa, este ca in etapa regularizarii cererea poate fi anulata pentru varii motive, unele neimputabile nici clientului si nici avocatului. Da, 3 anulari la rand par cam ciudate, daca stii exact  motivele anularilor da-mi un PM si poate reusesc sa te ajut.

#11
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 drq, on 02 octombrie 2018 - 21:16, said:


Cererea a fost respinsa de 3 ori pentru regularizare în toată aceasta perioadă,

Care au fost motivele pentru care cererea a fost respinsă? La prima vedere, as zice ca avocata e varza de Bruxelles.

#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 anonima_ofc, on 03 octombrie 2018 - 00:59, said:

Da, da, știm placa. Nește lichele și jigodii parșive puse pe jecmănit. Posted Image
Surprinzător, să știi că există și avocați foarte buni și serioși care își merită cu prisosință titlul de avocat și banii pe care îi percep. Posted Image
Acesti avocati buni sunt pusi in umbra de catre ceilalti avocati pe care ii angajezi sa te reprezinte, iar ei isi bat joc. Acum cativa ani, mi-am angajat un avocat intr-un proces dintr-un alt oras in care locuiam. Dupa ce am achitat onorariul la primele 2 infatisari nici nu a venit, iar la al treilea a cerut amanare ptr a studia dosarul. Cel putin trebuia sa ma anunte si pe mine ptr a nu mai pierde timp si bani ptr a ma deplasa in orasul respectiv. Dupa ce i-am achitat onorariul, am devenit sclavul lui si alergam dupa el pe scarile judecatoriei ptr a-i prezenta speta. Apoi aveam sa constat ca si alti avocati au aceeasi tendinta manifestata mai mult sau mai putin.

#13
Cadoro333

Cadoro333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2018

 anonima_ofc, on 03 octombrie 2018 - 00:59, said:


Da, da, știm placa. Nește lichele și jigodii parșive puse pe jecmănit. Posted Image
Surprinzător, să știi că există și avocați foarte buni și serioși care Ă®și merită cu prisosință titlul de avocat și banii pe care Ă®i percep. Posted Image

Poti sa dai niste exemple? Eu am incercat cativa si am avut numai socuri de lipsa de profesionalism si jecmaneala de care dau dovada..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate