Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Poker - realitate sau iluzie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
jocurile de noroc sunt facute in general pentru a pierde banii

numai ratatii spera la o astfel de "cariera" ....... nu se poate trai din asta

decat daca vrei sa ajungi falit si dator vandut pe viata ..... fara familie samd

Edited by hightech-sys, 03 October 2018 - 04:08.


#38
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 hightech-sys, on 03 octombrie 2018 - 04:08, said:

jocurile de noroc sunt facute in general pentru a pierde banii

numai ratatii spera la o astfel de "cariera" ....... nu se poate trai din asta

decat daca vrei sa ajungi falit si dator vandut pe viata ..... fara familie samd

Nu chiar. Uneori jocurile de noroc pot fi influentate...

#39
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Salutare!

Ideea este ca domeniul jocurilor de noroc a fost, este si va fi o vaca de mult pentru bugetele statelor in care activeaza, asa ca o abatere de la regulament (gen masluire carti, boti) s-ar lasa cu amenzi serioase. Parca la Pokerstars s-a descoperit nu stiu ce boti la diverse mese si au luat amenda sau ceva, ca doar nu scapau pur si simplu, era culmea scandalului.

De jucat  - nu joc foarte des, maxim o ora pe zi, sau cateva maini pana iau gen jumatate din buy-in maxim si apoi ies :lol: :lol: . Sunt mai putin fair-play, dar daca nu imi interzice nimeni sa ies decat dupa x maini / minute / ore, e bine.

La poker live esti cam obligat sa stai minim 1-2 ore odata ce te-ai asezat la masa.

La unibet apreciez faptul ca iti poti schimba numele de la masa de 3 ori pe zi maxim, ceea ce imi place, ca nici nu iti da voie cu programe de monitorizare jucator, sa vezi de cate ori a foldat din BB sau alte mizerii pe care le ai permise pe stars si 888. Asta nu mi se pare corect, ma rog, nu e moral...

Daca ai vreun dubiu cu privire la "amestecarea cartilor" prin software, poti da o tura prin salile de poker live din Romania. Exista o aplicatie, se numeste "LetsPoker", iti arata toate locurile din tara unde poti juca poker. Cand sunt jucatori, iti arata cate mese sunt deschise, care este stack-ul mediu, care sunt blindurile, daca sunt turnee in desfasurare sau care vor fi in viitor si tot asa.

Venisera 2 cehi la un training, in cadrul serviciului. Unul din ei a conectat laptop-ul la proiector, ghici cat de repede am vazut sigla rosie stars in bara de start :lol:.
BIneinteles ca in pauza l-am abordat, hello cutare-cutare, a fost chiar deschis la subiect (si daca e sa ma intrebati, chiar semana cu un jucator de poker putin mai hipsteras :lol: ), l-am intrebat si eu domne dar e sigur, nu cumva mai fura, zice nu domne, cel putin ei sunt ok, au istorie, legitimati de atatea autoritati..

Mi-a zis ca sta sa numere cartile, sa vada cate outsuri are si alte tactici, cand dai raise, re-raise, cum e cu pozitia etc. Nu ca nu le stiam, dar nu am vorbit niciodata cu un jucator de poker fata-n fata.

#40
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am inceput sa joc poker de pe vremea Dracula poker care mai apoi a devenit Titan poker. Mai tarziu s-au retras din  Romania. Am avut castiguri frumoase acolo. La fel si la Unibet, am castigat frumusel. In ultima perioada nu am mai avut timpul necesar si rabdarea, dar mai am ceva bani la Pokerstars. Intru foarte rar, nu mai e ce a fost odata...

#41
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Un amic de-al meu a trait din poker online o perioada, zicea ca este foarte greu si stresant, mai ales ca joci la mai multe mese deodata, ore intregi pe zi, si trebuie sa-ti dai seama la timp daca in joc mai este un pro sau doar amatori.

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Phobos, on 02 octombrie 2018 - 23:52, said:

Pe un site frantuzesc am castigat la un turneu si un Ipad, mi l-au trimis prin posta, si transportul platit de ei, tot.
Eu am castigat la tobet un iphone, dar pe o predictie sportiva. :)

#43
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Mai sunt si alte site-uri cu poker care merg in Romania si folosesc bitcoin(betcoin.ag). Problema e ca si acolo dai peste niste jucatori care rad totul si par sa aiba un noroc incredibil, deci e posibil ca si aici sa fie vreo manarie la mijloc.

#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 hightech-sys, on 03 octombrie 2018 - 04:08, said:

jocurile de noroc sunt facute in general pentru a pierde banii

numai ratatii spera la o astfel de "cariera" ....... nu se poate trai din asta

decat daca vrei sa ajungi falit si dator vandut pe viata ..... fara familie samd

pokerul e diferit, habar n-ai ce greu e sa iesi in castig, cate ore dureaza, e stresant, te consumi, te mai enervezi, fumezi un pachet de tigari :))), d-aia nu prea mai joc, fumam prea mult cand ma jucam....

dar, e destul de dificil sa maresti miza, daca ai un bankroll de 100-200 de dolari, iti permiti sa joci doar sit and go de 10 dolari...dar, ca sa maresti miza, la 20 de dolari, e mult mai dificil jocul, se cam schimba, ai nevoie de ani grei si niciodata nu o sa fii sigur (doar daca ai nuts) ca nu-ti iei teapa:|...eu mereu ma gandeam pe pokerstars, ca astia nu fac magarii, ei oricum castiga indiferent cine ia turneul, dar na

Sincer, cel mai relaxant mi se pareau mesele cash, jucai la 10 mese si stateai relax, asteptai o mana buna etc. dar progresai destul de greu, toti faceau asa , jucau la 10-20 de mese si asteptau maini bune, nu riscau :|

#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 hightech-sys, on 03 octombrie 2018 - 04:08, said:

jocurile de noroc sunt facute in general pentru a pierde banii

numai ratatii spera la o astfel de "cariera" ....... nu se poate trai din asta

Spune-le asta si la jucatorii de genul asta:

https://www.sharksco.../players/Jorj95

https://www.sharksco...players/CaIvina

Pune mousul pe linia de grafic, sa le vezi profitul.

Evident, altii au graficul invers, merge in jos. Asa e pokerul, exact ca in viata. Unii pierd, altii castiga, dar pe termen lung doar experienta conteaza in poker, nu norocul.

Pe mine de exemplu, ce m-a "tinut in viata" la joc a fost nu talentul meu de jucator, ca n-am, ci faptul ca am respectat cu strictete regulile bankroll managementului, adica sa joc doar mizele pe care mi le permit, regula celor 100 de buyinuri (altii zic ca 50).

Cand ai 100$ in cont, intrarea maxima la un turneu va fi de 1$.  Daca ai 200$, maxim joci la 2$, etc. Asta ca sa-ti permiti sa suporti perioadele inevitabile de urcusuri-coborasuri.

Daca nu respecti regula asta, dai faliment indiferent cat de bine ai juca.

Succesul in poker implica multa disciplina si organizare a banilor, fara asa ceva dai chix. Exact ca in afaceri.

De asta spun ca, pentru un tanar nu ar fi deloc rau sa invete sa aplice regulile astea in poker, caci la fel se va comporta si in viata.

Pe multi insa nu-i intereseaza lucrurile astea sau n-au rabdarea necesara si ajung inevitabil sa-si piarda banii in favoarea celor buni.

Practic pokerul e capitalismul in stare pura. Cel mai bun castiga, pe termen lung.

Bineinteles, toate astea doar in conditiile unui joc corect.

Si ca sa vezi ca jocurile "de noroc" (in special aici de poker vorbesc) nu e chiar atat de "de noroc", iti propun urmatorul experiment:

- propune unui prieten un pariu. Luati un zar, un zar obisnuit de la table, si spune-i asa:

"Tu iti alegi un numar de pe zar. Apoi aruncam cu zarul. Imi dai cate 1 leu la fiecare aruncare. Daca nu nimeresti numarul ales, ai pierdut leul. Daca-l ghicesti, eu iti dau 5 lei pentru fiecare numar ghicit."

Jucati minim 50 de aruncari.

Ce spui, vei merge pe profit sau nu?

Iti spun eu: vei avea un profit mediu de 16 bani / aruncare.

Daca vei juca doar 5-10 aruncari, e posibil sa mergi pe minus, "dupa cum e norocul".

Cu cat vei juca mai multe aruncari vei vedea ca media se apropie si se stabilizeaza unde ti-am spus, la 16 bani profit / aruncare, in favoarea ta.

Daca-l convingi sa-i dai doar 4 lei la fiecare numar ghicit, foarte bine, l-ai "tunat" frumos, o sa ai profit dublu, 32 de bani / aruncare profit.

Vezi doar sa nu te convinga el sa-i dai 6 lei pe numarul ghicit, caci nu mai faci profit, sau mai rau, la 7 lei mergi tu pe minus.

Poti sa incerci singur chestia asta.

Ce spui, noroc chior, nu? Posted Image

Dupa ce faci experimentul si te convingi, o sa ai o mica idee despre cum gandeste un jucator bun de poker, el nu vede "noroc" in jocul lui, ci calcule, sanse, probabilitati, pe care le face mental de cate ori plateste bani in pot sau renunta.

Bineinteles, plus alte chestii.

Edited by Phobos, 03 October 2018 - 11:13.


#46
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Phobos, on 03 octombrie 2018 - 10:47, said:



singura regula pe care o aplic cand vine vorba de jocuri de noroc "nu joc daca nu-mi permit sa pierd", ori ma joc fara stres, ori nu :)....si de regula am castigat, dar te consuma :|

#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 jimi91, on 03 octombrie 2018 - 11:14, said:

singura regula pe care o aplic cand vine vorba de jocuri de noroc "nu joc daca nu-mi permit sa pierd", ori ma joc fara stres, ori nu Posted Image....si de regula am castigat, dar te consuma Posted Image

Pai asta e prima regula de baza, dar nu e singura necesara.

#48
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
bani ai?dar buzunare ai destule sau îți mai trebuie?

#49
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 jimi91, on 03 octombrie 2018 - 10:47, said:

pokerul e diferit, habar n-ai ce greu e sa iesi in castig, cate ore dureaza, e stresant, te consumi, te mai enervezi, fumezi un pachet de tigari Posted Image)), d-aia nu prea mai joc, fumam prea mult cand ma jucam....
Aici ai gresit, trebuie sa te relaxezi cand joci poker, sa nu pui la inima, sa nu fi nervos ca atunci faci decizii irationale, trebuie sa joci logic, matematic, fara emotii, sa nu te ambalezi nici cand pierzi, nici cand castigi.

#50
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Scuze daca este considerat offtopic ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YVDwKxlcx-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crisadi75, 04 October 2018 - 11:33.


#51
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 Aldulescu, on 03 octombrie 2018 - 09:51, said:

Mai sunt si alte site-uri cu poker care merg in Romania si folosesc bitcoin(betcoin.ag). Problema e ca si acolo dai peste niste jucatori care rad totul si par sa aiba un noroc incredibil, deci e posibil ca si aici sa fie vreo manarie la mijloc.

Am intrat si eu pe el cred ca e facatura nu am stat mai mult sa vad daca se poate plati si cu altceva inafara de Bitcoin oricum nu stiu ce sa zic... nu-i mare greutate sa te infiltrezi pe acolo mai ales daca tu ai creat jocul nu prea are cum sa te prinda nimeni. Nu te retine nimeni sa-ti bagi monede si sa le iei banii la fraieri cum se intampla si pe astea virtuale de ce nu sar intampla si pe real?

Edited by hwplanet, 05 October 2018 - 05:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate