Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Wipe cache partition vs Factory Reset

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut,

Am o intrebare legata de "wipe cache partition" care se face din Recovery Mode. Cand se da Factory Reset din meniul telefonului se face automat si wipe cache partition sau nu? Intreb pt ca urmeaza sa fac un update la OS(de la Android 8.1 la 9.0) si apoi vreau sa dau un Factory Reset, ca sa am noul OS ca si clean install. Nu stiu sigur daca mai trebuie sa dau si separat acel wipe cache partition din Recovery Mode.

Multumesc.

Edited by KLAU_B, 02 October 2018 - 15:58.


#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Normal că da! Dacă ai custom recovery (twrp), poți alege advanced și bifezi exact ca în poză, nu bifa internal că pierzi tot!
Dacă faci factory reset simplu, nu mai este nevoie de wipe cache partition!

Attached Files


Edited by nick5roo, 02 October 2018 - 16:01.


#3
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

 nick5roo, on 02 octombrie 2018 - 16:00, said:

Normal că da! Dacă ai custom recovery (twrp), poți alege advanced și bifezi exact ca în poză, nu bifa internal că pierzi tot!
Dacă faci factory reset simplu, nu mai este nevoie de wipe cache partition!

Irelevant pt ca nu folosesc twrp! Faceam referire la modul general, fara a folosi tool-uri de genul twrp. Folosesc doar Factory Reset din meniul telefonului :)

Edited by KLAU_B, 02 October 2018 - 16:06.


#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cel din meniul telefonului este slab, ori tu nu ai wipe cache partition în meniul telefonului, ci în recovery. Așa că la modul general mai documentează-te!
Ori toate telefoanele au recovery din care se intră prin combinații de taste (volum minus + Power...)
Și nu spune irelevant, pentru că ți-am acordat ajutorul din puținul timp al meu!

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Factory reset include și wipe cache partition deci nu mai este nevoie de cea de-a doua.

Edited by caiuscorneliu, 02 October 2018 - 17:38.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005

 KLAU_B, on 02 octombrie 2018 - 15:56, said:

Cand se da Factory Reset din meniul telefonului se face automat si wipe cache partition sau nu?
Raspuns: Da

 KLAU_B, on 02 octombrie 2018 - 15:56, said:

vreau sa dau un Factory Reset, ca sa am noul OS ca si clean install
E o "practica" gresita asta. Factory Reset nu-i ca si cum ai avea "clean install". Dupa o asemenea operatiune ai telefonul doar "clean".
Prin Factory Reset se sterg datele, cache-ul si se pierd aplicatiile instalate de utilizator.
Pentru "clean install" este nevoie de o alta operatiune, adica de "firmware flash".
Asadar, daca vrei sa ai "clean install", cauti pe net la producatorul tau un firmware care sa contina ultima versiune dispoinibila si sa o flash-uiesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate