Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

anvelope all season

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Is inscriptionate M+S deci e ok Posted Image

#38
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 cilibiu, on 02 octombrie 2018 - 17:01, said:

Cred ca o sa raman la Falken AS210 195/65R15. Posted Image

Mi se par excelente pret/calitate/performante.

PS: nu folosit pana acum asa ceva si intrebarea mea este urmatoarea: poate sa circule iarna cu ele, legal, nu? Sunt inscriptionate si pentru iarna? Posted Image

Au m+s si snowflake deci esti acoperit.. anvelopele astea sunt model nou, n-au fost testate inca dar sunt sanse bune sa iasa ok cand vor fi testate de autobild adac etc
la banii aia testate ok sunt bfgoodrich g-grip allseason 2, kleber quadraxer 2 si nexen nblue 4seasons

#39
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Nexen Nblue-4Season 195/65R15 91H se incadreaza in bugetul meu.
Nu stiu ce sa aleg intre modelul Falken si acestea. :)

Maine dimineata o sa dau comanda la ele.

Falken-211 lei/anvelopa
Nexen-204 lei/anvelopa

Ambele sunt tot pe acolo, grea alegere. :)

https://www.testanve...on-autoexpress/

#40
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Eu as merge pe Nexen. Sunt pe locul 4 din cele 8 (cf link-ului tau). Avend in vedere ca primele 3 sunt din clasa premium si vb de alte preturi, Nexen-urile mi se par decente. Eu am 4 buc luate anul asta si nu regret alegerea.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Astea arata destul de serios
https://www.vandanve...000990-uniroyal

Cam zgomotoase ce-i drept.

Poza reala
https://img01-olxpl....ruda-slaska.jpg

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 cilibiu, on 02 octombrie 2018 - 20:53, said:

Nexen Nblue-4Season 195/65R15 91H se incadreaza in bugetul meu.
Nu stiu ce sa aleg intre modelul Falken si acestea. Posted Image

Maine dimineata o sa dau comanda la ele.

Falken-211 lei/anvelopa
Nexen-204 lei/anvelopa

Ambele sunt tot pe acolo, grea alegere. Posted Image

https://www.testanve...on-autoexpress/
Nexen sta mai bine pe viraje decat Falken si dpmdv conteaza mai mult decat linia dreapta . Alegerea e la tine , sa nu uiti sa scrii ce ai comandat Posted Image

#43
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Am sunat la Emag și nu au putut să-mi confirme anul fabricației pentru cele 2 anvelope. Mi-au înregistrat solicitarea și revin.
Dacă nu sunt diferențe majore merg pe Nexen. Dacă Falken sunt cu ceva luni fabricate mai recent, merg pe ele.

#44
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
M-au sunat si au zis ca au resit sa afle ca ambele sunt fabricate in 2018 dar nu-mi pot spune cu exactitate.
Pot sa vad cand le aduce curierul si le pot refuza...:D

#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

 cilibiu, on 03 octombrie 2018 - 18:43, said:

M-au sunat si au zis ca au resit sa afle ca ambele sunt fabricate in 2018 dar nu-mi pot spune cu exactitate.
Pot sa vad cand le aduce curierul si le pot refuza...:D
Nu mai fiti obsedati de dot. Eu am luat de la Emag dar si de la un alt magazin de cauciucuri online (2 si 2) si toate 4 aveau dot Q3 2017 (parca septembrie, daca am calculat bine). Eu le-am luat in iunie 2018. Deci, aveau vreo 8-9 luni de la data fabricatiei. Nu se crapa si nu imbatranesc asa usor. Garantat tin 6 ani.
Eu am avut unele cu dot 2010, erau pe masina cand am luat-o vara trecuta si le-am schimbat in iunie 2018. Aveau 8 ani si aveau mici crapaturi de suprafata, in rest, erau bune. Erau Kleber de iarna, cu care am umblat si vara si iarna si s-au comportat f bine. Eu zic sa te concentrezi pe performante, nu pe dot, daca diferenta nu e mai mare de cateva luni.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Magicwisewolf, on 03 octombrie 2018 - 19:28, said:

... aveau vreo 8-9 luni de la data fabricatiei. Nu se crapa si nu imbatranesc asa usor. Garantat tin 6 ani.....
conteaza si fabrica in care au fost facute.

#47
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Nu conteaza. Intr-o corporatie toate fabricile respecta cu strictete aceleasi standarde. Nu e ca la noi...

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Wotan, on 03 octombrie 2018 - 22:29, said:

Nu conteaza. Intr-o corporatie toate fabricile respecta cu strictete aceleasi standarde. Nu e ca la noi...
Daaaaa, cu siguranta...
Respecta cu strictete: lotul are probleme nu respecta normele... ok, il vindem in est (in tarile fara apa calda).

Edited by arg, 03 October 2018 - 22:47.


#49
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Avand in vedere ca era o comparatie intre Nexen si modelul mai vechi de la Flaken, am ales Falken deoarece se descurcau mai bine pe uscat, Nexen erau mai bune pe zapada.
Intr-o proportie de peste 90% din timp o sa le foloseasca pe uscat...

Am dat comanda acum si ajung maine la tata. :)

#50
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Nu-ti fa probleme pentru comportamentul pe zapada, este ok. Am urcat pana la Carnic in Retezat pe drum forestier cu Loganul echipat cu Falken AS200.

#51
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012

 stalker2142, on 02 octombrie 2018 - 14:38, said:

Iarna -7 grade, asfaltul uscat ..nu sunt precipitatii, anvelopa de vara se intareste si derapeaza...anvelopa allseason = win
sau te prinde ninsoarea pe undeva cu alea de vara
Intaritul anvelopei este mit urban, nu exista asa ceva. Pe asfalt uscat, si la -50 de grade, o anvelopa de vara franeaza mai bine ca una de iarna, din cauza profilului, care are suprafata mai mare.
Vezi teste facute de firme de renume. Daca nu mergi prin zapada, sunt inutile anvelopele de iarna.

#52
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 jaxwins, on 13 octombrie 2018 - 08:51, said:

Intaritul anvelopei este mit urban, nu exista asa ceva. Pe asfalt uscat, si la -50 de grade, o anvelopa de vara franeaza mai bine ca una de iarna, din cauza profilului, care are suprafata mai mare.
Vezi teste facute de firme de renume. Daca nu mergi prin zapada, sunt inutile anvelopele de iarna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/clSC7APitaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v7kkQRzOldc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
continental si michelin zic altceva..

#53
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013
Eu am asa:
- Pirelli Cinturato Allseason pe 17"
- Maxxis Allseason AP2 pe 13"
- Nokian Weatherproof pe 15"

Aderenta buna, fara surprize nasoale pan' acu'
Toate au "B" pe ploaie.

Au reaparut iar Allseason cu "A" pe ploaie :
Bridgestone Weathercontrol A005, este dispo si-n Ro

#54
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Fratilor eu am 2 masini un Citroen C3 de 12 ani la care am anvelope de iarna si de vara ca gutzupanul si un Nissan Juke de 2 ani la care am refuzat sa mai iau anvelope de iarna pentru ca stau in Constanta unde in cel mai rau caz sunt 5-10zile cu zapada sau gheata pe jos.
Daca totusi se intampla iau batranul C3 care vorba intre noi fie mai matura cu burta denivelarile, dar asta numai pentru ca mi-e frica sa nu intre vreun smintit in mine si cand vine politia sa vada ca am anvelope de vara. Altfel e absolut la fel nu ai nici o treba daca e gheata sticla pe jos tot dracul ala e vara iarna te duci ca sania. Baliverne si tampenii pentru a ne lua banii. Cel putin la mine la Constanta nu are nici o treba cauciucul de iarna cu starea drumurilor. Eu astept sa se toceasca Michelinurile astea si imi iau all-seazon pentru ca e extrem de plictisitor si enervant sa schimbi porcariile astea in fiecare toamna si primavara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate