Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

probleme receptie Sunny AT-7010 D

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 18.08.2005
M-am dus la cineva acasa sa ii mut o antena reglata pe turksat de la o locatie la alta.

Am pus antena in noua locatie, am reglat-o pe 42e pe frecventa 12561 27500 V Turksat 3A - calitate semnal 50%, pozitia fiind una incomoda afara la geam, am zis ca e suficient. Am scanat canalele  FTA cu aparatul din dotare Satlink 6906 si am prins destule care se vad direct pe display-ul aparatului fara intreruperi de imagine.
Am legat antena la decodorul Sunny AT-7010 D si in meniu am disponibil doar Turksat 1C care din cate mi-am dat seama nu mai are decat cateva canale active. Am incercat sa scanez manual frecventa dar calitatea este de 10-13% si canalele nu se pot urmari, sunt doare artefacte. Am scos mufa din decodor si am bagat iar in aparat crezand ca este problema de la cablu dar semnalul era de 40-50%.

Omul spune ca inainte sa ii scot antena prindea 500 de canale dar de pe Turksat 3C.Am incercat cu resetare din fabrica a decodoului dar singurul disponibil de pe 42 era tot 1C, am incercat scanarea manuala pe alte frecvente dar nu sare semnalul de 10-13%.

Am luat aparatul acasa la mine unde am 2 antene reglate destul de bine pe 13 si 19.Am facut comparatie de semnal intre tv cu dvb-s incorporat si Sunny: pe acelasi canal am 70% calitate iar pe decodor 13%.

Ce sa inteleg? ca s-a "stricat" decodorul asa imediat?

Sau e o chestie care imi scapa mie? se poate face un update de firmware ? am inteles ca ar fi o clona Kaon acest Sunny.

#2
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In decursul timpului , unele componente electronice din tunerul receptoarelor
de satelit isi pot modifica parametrii de functionare iar acest lucru se poate manifesta
si prin scaderea pronuntata a sensibilitatii pentru semnalul de antena  ...

O situatie similara am intilnit in primavara acestui an , la un receptor Opticum 4000 C
aflat in folosinta non stop de la achizitonarea sa  (in anul 2007) si care din senin,
de pe o zi pe alta , a inceput sa afiseze imagine cu macroblocuri si calitate  40 % ,

Am verificat semnalul de antena cu un receptor similar , cumparat in 2010
care a confirmat ca antena livreaza semnal cu 75 % calitate, iar programele
sunt receptionate in parametrii normali...

Cu toate ca am inlocuit sursa de alimentare a receptorului cu o sursa de rezerva ,
tunerul receptorului a ramas pe mai departe decalibrat / defect .
Singura rezolvare in aceasta situatie a fost inlocuirea receptorului cu unul nou ,
din seria Amiko Mira , care se poate cumpara la un pret relativ modest (148 lei )

Receptoarele Sunny AT-7010 D au fost comercializate inca din anul 1999 ,
deci dupa aproape 20 ani de functionare scaderea sensibilitatii tuner-ului
este de asteptat , iar inlocuirea receptorului ar fi deplin justificata.

Un receptor nou permite receptionarea programelor transmise in norma DVB -S2
spre deosebire de modelul Sunny care nu are aceasta facilitate si receptioneaza numai
programele transmise in norma DVB-S ( ...care treptat vor fi inlocuite cu DVB - S2 )

Attached Files


Edited by bowpack14, 02 October 2018 - 17:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate