Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Concediu de maternitate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Am si eu o nelamurire si ca de obicei cand ai o nelamurire primesti 20 de pareri diferite,dar nu strica niciodata sa mai primesti inca atatea,pana ajunge cineva sa te si lamureasca.
Asadar,situatia e urmatoarea :
Sunt angajata la o firma de mai putin de 3 luni (contract nedeterminat cu perioada de proba de 3 luni) - urmeaza sa implinesc 3 luni in 20.10.2018 si weekendul asta am avut parte de minunata surpriza ca voi deveni mamica.
Asadar nelamurirea mea este ce se va intampla de acum inainte?
Majoritatea mi-au spus ca nu e cazul sa anunt inca la servici de situatia mea considerand acele 3 luni si pe de alta parte o persoana mi-a zis ca esti obligat sa anunti in termen de 120 de zile.

Pareri,va rog!

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
te obliga cine sa anunti si cum pot verifica asta? le zici si tu ca n-ai stiut ca esti insarcinata, credeai ca te-ai ingrasat de la ciocolata alba...

Edited by laffin, 02 October 2018 - 09:10.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
abia ai aflat ca esti insarcinata si tu intrebi/pui titlu "concediu de maternitate" ?
asteapta sa vezi ce se intampla dupa perioada de proba, daca firma te pastreaza in continuare sau nu. pentru ca daca anunti acum ca esti insarcinata, cei de la firma ar putea considera ca "le fortezi mana", ca ai facut-o special ca sa ramai angajata, etc.
cu alte cuvinte sa anunti acum in scris ca esti insarcinata poate fi o sabie cu doua taisuri pentru tine.
apoi, trebuie sa mai astepti cateva saptamani, un anumit procent de sarcini se pierd in primele saptamani, din diverse motive. asadar, asteapta sa vezi cum evolueaza primele saptamani de sarcina, sa-ti confirme medicul ca sarcina e ok, implantata acolo unde trebuie si nu extrauterina.
pe la 10 saptamani de sarcina (se calculeaza numarand saptamanile de la prima zi a ultimului ciclu menstrual), daca totul e in regula si sarcina evolueaza normal, poti sa anunti angajatorul in scris in legatura cu faptul ca esti insarcinata, atasand o adeverinta-tip de la medicul de familie. in felul acesta beneficiezi de drepturile pe care ti le confera legea protectiei maternitatii la locul de munca (OUG 96/2003).
nu exista scris clar undeva ca esti obligata sa anunti ca esti insarcinata in termen de x zile, ci doar ca incepi sa beneficiezi de anumite drepturi atunci cand anunti angajatorul in scris.

trebuie sa stii ca ai dreptul sa ceri program de lucru redus (6 ore in loc de 8) daca ai probleme cu sarcina, cu mentinerea salariului, ai dreptul la doua zile libere platite pe luna, pentru a merge sa-ti faci analize/investigatii, etc.
https://www.totuldes...si-dupa-nastere

Edited by corinadaniela, 02 October 2018 - 09:26.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pana in 20 mai sunt cateva zile.
Dupa expirarea perioadei de proba te pot da afara cu tot cu sarcina.
Mai asteapta.
In cazul in care te angajeaza,va trebui sa-ti faci anumite controale si examniari medicale.E,le vei spune ca in urma acestora,printre altele esti insarcinata.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Daca esti in perioada de proba atunci nu ai inca contract pe nedeterminata. In perioada de proba poti fi concediata fara preaviz. Nu cred ca esti obligata sa anunti ca esti insarcinata si nici nu as crede ca un control de medicina muncii implica analiza asta decat daca lucrezi in mediu toxic.

#6
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016
Va multumesc frumos de raspunsuri. Eu intreb lucrurile astea pt ca nu sunt familiarizata cu procedurile.
Stiu si eu ca e posibil sa pierd sarcina,de aia e logic ca nu vreau sa spun lucrul asta asa repede.
Ideea e ca m-a dat peste cap persoana care mi-a zis ca trebuie in x zile sa anunt.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 tthgabitza, on 02 octombrie 2018 - 09:34, said:

Va multumesc frumos de raspunsuri. Eu intreb lucrurile astea pt ca nu sunt familiarizata cu procedurile.
Stiu si eu ca e posibil sa pierd sarcina,de aia e logic ca nu vreau sa spun lucrul asta asa repede.
Ideea e ca m-a dat peste cap persoana care mi-a zis ca trebuie in x zile sa anunt.

persoana aceea probabil nu are tangenta cu domeniul resurselor umane, vorbeste din auzite.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Așa cum ți-au spus colegii, așteaptă să se împlinească cele 3 luni de probă. Abia după aia informează angajatorul.
Dar nu chiar în prima zi, mai lasă și tu să treacă ceva timp. Cred că aproximativ o lună ar fi ok, dacă sarcina nu e cu probleme majore.

Sănătate maximă și sarcină ușoară.

#9
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 sfantu.dracu, on 02 octombrie 2018 - 09:58, said:

Așa cum ți-au spus colegii, așteaptă să se împlinească cele 3 luni de probă. Abia după aia informează angajatorul.
Dar nu chiar în prima zi, mai lasă și tu să treacă ceva timp. Cred că aproximativ o lună ar fi ok, dacă sarcina nu e cu probleme majore.

Sănătate maximă și sarcină ușoară.

Pt mine grija era ca trebuie sa anunt imediat,ceea ce nu vreau sa fac pana nu stiu ca totul e cum trebuie. Asa sunt si eu constienta ca nici un angajator nu e incantat ca ii pleaca oamenii in concediu de maternitate mai ales dupa doar 2-3 luni lucrate.
Multumesc pt urare!

#10
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Nu anunti pe nimeni deocamdata; in perioada de proba e legal sa iti spuna patronul de maine stai acasa, incheiem contractul.
Ai grija de sarcina, sa evolueze bine (nu ridica greutati, nu fa efort foarte mare etc).
Fa treaba la servici, sa nu te dea oamenii afara. Si, cand e vizibil si te intreaba lumea, atunti atunci (probabil luna 5-7 de sarcina).

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 romanasu, on 02 octombrie 2018 - 10:28, said:

Si, cand e vizibil si te intreaba lumea, atunti atunci (probabil luna 5-7 de sarcina).
Nu trebuie să aștepte atât.

#12
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 romanasu, on 02 octombrie 2018 - 10:28, said:

Si, cand e vizibil si te intreaba lumea, atunti atunci (probabil luna 5-7 de sarcina).

Eu cred ca de la 3-4 luni deja se cam vede.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
de obicei viitoarele mamici anunta angajatorul dupa ce trec cu bine peste primul trimestru de sarcina, cand riscurile de a pierde sarcina se diminueaza considerabil.
insa daca viitoarea mamica e mai ghinionista si inca de la inceput are stari de rau, greata, voma, slabiciune, atunci este evident ca va trebui sa anunte angajatorul mai devreme de primul trimestru, in primul rand pentru ca este evident ca are niste probleme de sanatate care nu-i permit sa-si desfasoare activitatea in mod corespunzator, in al doilea rand pentru a putea beneficia de drepturile pe care i le ofera acel OUG privind protectia maternitatii la locul de munca.

#14
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

 corinadaniela, on 02 octombrie 2018 - 11:15, said:

insa daca viitoarea mamica e mai ghinionista si inca de la inceput are stari de rau, greata, voma, slabiciune, atunci este evident ca va trebui sa anunte angajatorul mai devreme de primul trimestru, i

Eu sunt okay deocamdata. Ma simt putin ametita,dar ma tin bine pe picioare si sunt foarte balonata.
Vineri voi merge la doctor si voi afla si in ce stadiu este sarcina.

Edited by tthgabitza, 02 October 2018 - 11:28.


#15
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Nu știu dacă postez unde trebuie, dar am o întrebare :

Soția mea a rămas însărcinată în septembrie. Eu lucrez de 1 an jumate la firma actuala și în perioada 20 august - 30 septembrie, am beneficiat de concediu fără plata. Soția nu lucrează. Întrebarea mea este "Pot beneficia de concediu postnatal dacă eu am avut acea perioada de concediu fără plata?"

#16
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Prenatalul si postnatalul sunt ale mamei,ca doar ea naste copilul nu barbatul, e concediu medical in fapt.
Daca te referi cumva la concediul de crestere si ingrijire pana la 2 ani(3 ani cu handicap) e altceva.Trebuie sa ai venituri impozabile 12 luni in ultimele 24.
Sau poate te referi la concediul parental, care iarasi e cu totul altceva.

#17
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Ma refer la concediu de creștere a copilului

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
da, poti beneficia, insa valoarea indemnizatiei iti va fi afectata de perioada fara salariu, pentru ca se calculeaza ca 85% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. copilul se va naste probabil in luna iunie, deci ti se va lua in calcul perioada mai/iunie 2018-mai/iunie 2019.
https://www.totuldes...uleaza-si-ce-ac

Edited by corinadaniela, 14 October 2018 - 13:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate