Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Stratificarea semintelor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa ce am incercat cam toate metodele de stratificare si germinare a semintelor de plante perene am ajuns la <metoda mea>!
:) :) :)
...pe care o recomand calduros/friguros ;)
P.S.
Daca intereseaza pe careva va pot face o descriere <pas-cu-pas>

Attached Files



#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ma intereseaza

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt diverse metode, depinde de tipul de samanta. Nu toate au nevoie de stratificare.

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Păi poți începe să faci descrierea, chiar este un lucru util de știut pentru fiecare pasionat din acest domeniu ! Posted Image

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Asa-i...
Semintele le putem imparti in trei categorii:
-cele care necesita dubla stratificare calda/rece
-cele care necesita doar stratificare rece
-cele care rasar si fara stratificare dar la care stratificarea rece imbunatateste rata de germinatie...
@cei interesati
Am sa pregatesc un ghid ilustrat cu poze...dar o sa dureze cateva zile

Edited by subway_guru, 01 October 2018 - 22:10.


#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Tot la modul general metodele le putem categorisi in metode indoor si outdoor.
Outdoor inseamna de fapt ca le ingropam toamna in brazda sau ghiveci si le lasam afara, sa-si parcurga ciclul de iarna. Dezavantaje/inconveniente: sunt la indemana rozatoarelor/daunatorilor si trebuie sa faca fata concurentei tuturor buruienilor.
Indoor inseamna sa le bagam la frigider si apoi foarte probabil la lumina artificiala. Dezavantaje/inconveniente: scandal cu consoarta pentru ocuparea frigiderului/apartamentului Posted Image
Intre cele doua ar fi stratificarea afara dar in spatiu protejat solar neincalzit/rasadnita rece/pet. Metodele cu pet sunt de regula numite <winter sowing>
Pana ce fac <reportajul> va pun un clip despre metodele indoor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dirz0WIMQi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fata de ce zice nenea ala, in loc de servetele am folosit cu mult succes hartie de filtru de cafea.

Edited by subway_guru, 01 October 2018 - 22:25.


#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Si acum reportajul promis:
Etapele urmatoare eu le parcurg acasa
1. Se goleste de continut petul de apa minerala. Eu prefer petul de Borsec pentru ca:
- e Regina Apelor minerale
- imi place gustul ei fiind printre putinele daca nu unica apa cu un continut exceptional de ridicat de magneziu
- fiind de la apa nu trebuie spalata sau clatita, trebuie doar golita
- e transparenta
- eticheta se despace extraordinar de usor si de curat
- petul are forma ideala pentru ce vrem sa facem
2. Se indeparteaza eticheta
3. Cu un cui inrosit/letcon se perforeaza fundul petului
4. Cu aceeasi metoda se perforeaza una/doua gauri in zona gatului petului
5. Cu un cutter se decupeaza in doua, la jumatate, fix acolo unde era partea de sus a etichetei. Jumatatea inferiara are la petul de Borsec un diametru cu cca 1mm mai mic decat cea superioara
6. Se decupeaza 4 taieturi verticale de cca 1cm in buza jumatatii inferioare, diametral opuse la sferturile circumferintei
7. Se strange usor jumatatea de jos si se monteaza peste ea ca o gluga jumatatea de sus
8. Se pregateste eticheta cu denumirea/data/etc scrisa cu marker permanent sau creion 2B
9. Intr-o punguta de plastic se pune cca un pumn de substrat fin de semanare, se adauga semintele si se amesteca bine, eventual cu un adaos infim de fungicid sau de praf de scortisoara
10. Cu toatea astea in traista ma duc la tara

Attached Files


Edited by subway_guru, 03 October 2018 - 19:31.


#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru partea a doua am sa fac o descriere scurta, fara poze:
- se umple jumatatea de jos cu pamant de flori amestecat cu perlit, cam pana la 2cm de buza
- deasupra se imprastie continutul pungutei semipreparate
- se pune eticheta
- se monteaza jumatatea de sus asa cum v-am descris
- se pune petul la umbra intr-o tava cu 102cm de apa
...
si
...
-se asteapta ca semintele sa germineze!!!
ATENTIE
NU SE UDA nici pamantul de flori nici substratul de semanare nici semintele!!!
Petul va trage din tava fix atata umiditate cata-i trebuie.
Puteti inspecta oricand si de oridecate ori vreti ce se intampla ridicand <gluga> si punand-o apoi la loc
Nivelul de aerisire se poate suplimenta prin desurubarea dopului desi pana ce nu apar primele frunze adevarate nu prea e necesar

Supliment:
Un ghid simplu si comod privind germinarea semintelor
http://www.onrockgar...on-guide/plants

Edited by subway_guru, 03 October 2018 - 19:36.


#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Cititi mai sus 1-2cm de apa in tava nu 102 ;)

Edited by subway_guru, 03 October 2018 - 20:20.


#10
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012
eu prefer stratificarea afara in nisip , semintele samburii se spala de pulpa si se usuca 2 zile la umbra , se pun in pungute cu cat mai putin aer , in compartimentul de fructe al frigiderului si la sfarsit de octombrie inceput de noiembrie se sapa o gropa si se stratifica in nisip acolo , se ridica deasupra pamanat care sa depaseasca marginea gropii , acum prefer sa pun nisipul in galetuse de plastic cu gauri la fund , la inceput de martie scot de acolo galetusele si iau semintele samburii incoltiti , se pot pune in brazda , eu prefer sa le pun in niste ghivece , samburii de carcoduse se pot pune in pamant afara din toamna , germineaza fara probleme

Edited by hvali, 16 October 2018 - 20:27.


#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Seminte de cais germinate in frigider. Urmeaza sa le mut in ghivece...

Attached Files



#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Cum am procedat?
Am cumparat caise mici (zarzare) de la pravalie, am consumat pulpa si am extras samburii pe care i-am pus intr-un pahar cu apa. Dupa o zi i-am frecat cu un burete ca sa dispara orice urma de pulpa si i-am pus din nou in pahar cu apa curata ca sa se hidrateze cat mai bine coaja.
Apoi am extras semintele cu o minimenghina strangand samburii pe muchie doar atat cat sa crape fara sa se deterioreze miezul.
Recomand menghinuta, e fara gres, aruncat ciocanele, clestii si patentii!
Intr-un mic recipient de plastic cu capac am pus pe fund un disc de vata de demachiaj ud, am raspandit peste el semintele si am completat cu apa cat sa fie semintele doar pe jumatate in apa si am bagat recipientul in frigider.
Dupa doua-trei saptamani (uitasem de ei) cand am controlat aratau ca in fotografie, germinatie 100%.

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Evolutie zarzari germinati in frigider, se observa usor variabilitatea genetica

Attached Files



#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Ieri am facut o incursiune in parcul Carol si am adunat o punga de fructe de Ginko biloba.
Revenit acasa am extras samburii din pielitele puturoase (atentie, nu numai ca au un miros neplacut ci pulpa contine substante iritante, spalati bine mainile dupa operatie si nu atingeti ochii), dupa care le-am pus in apa pentru curatarea finala.
Urmeaza inca o zi in apa proaspata si apoi stratificarea la rece pana cand ovulele incep sa germineze (Ginko nu face seminte ci ovule, e o planta dinozaur situata intre ferigi si plantele zilelor noastre)
Stratificarea trebuie facuta la temperaturi minim pozitive, ovulele nu rezista nici la inghet dar nici la uscaciune.
Pe masura ce evolueaza lucrurile o sa revin cu detalii.

Urmatorul proiect e germinarea unor seminte de migdale. Cu piersicile plate nu prea am avut succes.

Attached Files


Edited by subway_guru, 19 October 2020 - 15:33.


#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa ce am mai studiat din nou literatura de specialitate am schimbat un pic strategia, mai intai stratificare calda la temperatura camerei pentru o maturizare mai buna a ovulelor si abia apoi stratificarea rece...

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
Au inceput sa-mi germineze primii samburi de ginkgo fara a trece prin stratificarea rece.

Edited by subway_guru, 27 November 2020 - 20:11.


#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
La sfarsitul verii cred ca v-am povestit ca am recoltat seminte de bujor arbustiv, ba chiar am pus si un tutorial privind metodele de germinare.
Semintele mele le-am pus in cutiute de plasic cu capac, in care am pus vermiculit foarte usor umezit, la temperatura camerei si aproape am uitat de ele. Azi le-am controlat si surpriza, cca 40% germinate cu radicule extrem de bine dezvoltate dar fara semne ca ar vrea sa dezvolte tulpinite.
Le-am extras cu grija maxima si le-am replantat in paharele de plastic amplasate pe pervaz tot la temperatura camerei. Restul le-am lasat in vermiculit si le voi controla peste o luna, daca nu dau semne le mut la stratificare rece.
Tutorialul spune ca si cele incoltite ar trebui stratificate la rece inca trei luni dar sunt curios sa vad daca cele 59 deja germinate chiar au nevoie de stratificarea rece.

Attached Files


Edited by subway_guru, 01 December 2020 - 21:59.


#18
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nucile cum se pun la germinat? Tot asa in pet? O femeie de la tara mi-a zis sa le pun intr-o galeata cu pamant, dar acum vreo 2 ani nu mi-a iesit. Am niste nuci mari cu coaja subtire si as incerca sa prind cativa nuci din astia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate