Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Video Daewoo

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am luat azi dintr-un butique SH un video marca Daewoo. La 20 lei cat a costat, nu m-am putut abtine sa nu-l iau.
Ajuns acasa am bagat o caseta si am auzit cum suiera putin cureaua, semn ca a cam stat nemiscat aparatul. Dupa ce i-am curatat capetele a mers chiar OK o perioada. Acum insa pare ca
se misca haotic, accepta sau nu caseta. L-am desfacut si am vazut unele afumari a placii in zona tranzistorului 2SC5027R, dupa cum se vede in poze. La fel si la o dioda. Ar trebui sa le schimb? Sa mai verific/inlocuiesc si altele?
Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 01 October 2018 - 18:18.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
inainte sa inlocuiesti acele componente trebuie masurat si vazut daca sunt ok sau defecte ca sa necesite inlocuire. De obicei se innegreste cablajul in jurul lor ptr ca merg la limita si destul de incinse .

#3
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View PostSIG, on 01 octombrie 2018 - 18:16, said:

Acum insa pare ca
se misca haotic, accepta sau nu caseta. L-am desfacut si am vazut unele afumari a placii in zona tranzistorului 2SC5027R, dupa cum se vede in poze. La fel si la o dioda.
Și care ar fi legătura dintre primarul sursei în comutatie si faptul ca acceptă sau nu caseta? Mie îmi scapă. Cred că mai am multe de învățat!

#4
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Doar tu faci legaturi care nu am afirmat. Am spus doar ce am constatat.
Daca vrei sa stai in liniste si cu bun simt OK, daca o iei pe aratura ca dimineata, reincepem.

Revin,
imi agata banda la eject, exact ca in clipul acesta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rj9kLBqCyKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe display apare "Err"

P.S.
Cam frige tranzistorul respectiv, nu stiu daca asta e regimul lui de lucru sau are sursa vre-o dioda dusa, asa cum sm patit la topicul cu video ul LG.

Edited by SIG, 01 October 2018 - 18:49.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Arunca mizeria aia, daca tot ai avut chef sa repari ceva, trebuia sa cauti un sony, samsung...
De cand mi s-au stricat 2 produse daewoo fix la cateva zile dupa ce s-a terminat garantia, am zis ca sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri ieftine. Le-am inlocuit cu samsung , care face deja 4 ani si merge fara probleme... iar diferenta de pret a fost de 150lei in plus (la cuptor cu microunde ma refer).

#6
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, am zis sa-i dau o sansa, totusi.
Am reusit sa rezolv agatatul casetei la eject, cauza este piesa din clipul acesta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MlJpRcu31Zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
respectiv controllerul mecanic. L-am desfacut si curatat contactele, ca la un potentiometru. Acum nu mai agata banda la eject si nici nu mai apare mesajul Err

Vreau totusi sa inlocuiesc tranzistorul amintit plus o dioda zener pe care scrie Z33B Acesta e codul complet, nu prea dau de el la vanzare pe net. Sau o fi buna orice dioda zener de 33V?
Multumesc.

Edited by SIG, 01 October 2018 - 20:51.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Daca acel trazistor este bun nu ai de ce sa-l inlocuiesti, mai degraba ii adaugi un mic radiator. Poti pune orice dioda zenner de 33v care suporta un curant cat mai mare, minim 0.5A. Trebuie masurat si vazut daca ai toate tensiunile de alimentare in parametri si curata si uns totul pe partea mecanica.

#8
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Multumesc de info.
Totul e functional acum.
Ma gandesc sa pun un mic ventilator 4x4cm de 5V (computer fan) , cred ca va aerisi mai bine toata zona transformatorului.
Ar trebui insa sa vad de unde pot culege acei 5V.
In schemele astea de surse smps exista asa tensiuni mici?

Later edit:
Chiar am un mini ventilator din acesta insa e pe 12V.

Edited by SIG, 02 October 2018 - 06:12.


#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Mod switch este denumirea acelui comutator.
Responsabil cu ~85-90 % din defectele partilor mecanice a VCR-urilor indiferent de marca sau standart.
Este foarte bine sa-i pui putina vaselina neutrala pe partea contactelor fixe.
Acel zenner se ocupa cu stabilizarea tensiunii  de acord pentru tuner-ul TV.
Nu este defect.
Este "mai fierbinete" din "nastere".

#10
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Pe capac se vad urmele de afumare. Pata mare e in dreptul tranzistorului sursei ce spuneam ca se incalzeste iar cealalta pata afumata  corespunde in dreptul drum-ului cu capete. Ziceam sa pun un mic ventilator in zona sursei de alimentare a videoului. Pentru aceasta ma gandeam sa folosesc electronica de la un incarcator de telefon cu ajutorul caruia sa misc ventilatorul. Astfel as creste durata de viata a videoului (a sursei)  si nici nu s-ar incinge ceva.

Attached Files



#11
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ar incapea micul ventilator. Mai ramane sa sacrific un incarcator de telefon, am incarcatoare cu mufe de telefon vechi, din acelea late.

Attached Files


Edited by SIG, 02 October 2018 - 17:58.


#12
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Dupa cum arata afumarea pe capac postata anterior, credeti totusi ca ar ajunge doar un mic radiator aplicat tranzistorului mentionat?
Multumesc.

#13
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am fixat coolerul in pozitie verticala. L-am pozitionat convenabil, firele lui sa incurce cat mai putin electronica videoului. Din ce imi aduc aminte (acum nu sunt acasa), coolerul functiona in ambele sensuri, daca interschimbam firele rosu si negru la sursa de 12 Vdc. Chestia e ca citesc acum pe net cum ca coolerele brushless nu acepta sa schimbi firele intre ele, adica elicea nu se invarte in ambele sensuri ci doar intr-unul singur (firul rosu +12Vdc).
Sunt cumva coolere de PC care se invart in ambele sensuri functie de polaritatea inversata la alimentare? Ideea este ca eu vreau sa sufle inspre tranzistorul care se incalzeste consistent, nu sa aspire, iar coolerul fiind deja fixat (cu prenadez) nu stiu daca l-am fixat in acest sens. Sper sa fie cu perii.
Multumesc.

Edited by SIG, 04 October 2018 - 10:57.


#14
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Pe unde mai sunt magazine d-astea de second hand?

#15
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Nu e magazin SH de electronice de unde am luat videoul, magazinul respectiv are de toate (mobila, linguri, rotopercutoare...), cam tot ce se debaraseaza unii prin vest.
La mine in oras nu am magazin SH de electronice. Eventual, cauta la amaneturi, eu de acolo am luat recent un DVD player.

Edited by SIG, 04 October 2018 - 11:32.


#16
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Merge doar intr-un sens ventilatorul, l-am dezlipit si lipit corect adica sa sufle pe tranzistor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate