Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Tastatura programare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Salutare!

Va rog sa imi dati si mie niste recomandari de tastaturi care sunt ok de scris cod si browsing.

In momentul de fata folosesc tastatura de la munca (HP KBAR211) care e simpla si cu un design "flat", similar cu cel de la laptop.

De la tastatura vreau sa fie silentioasa (deci exclus mecanic), sa se apese usor dar in acelasi timp sa se simta clar daca s-a apasat sau nu.

Colegii mi-au recomandat sa ma uit dupa o tastatura Microsoft dar vreau sa ma consult si cu voi.

As vrea sa testez recomandarile voastre in Altex-ul din oras inainte sa achizitionez... deci daca se gaseste la Altex e un plus pentru mine.

Mersi!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
De la Altex ti-as recomanda tastatura PROMATE EasyKey-1 [Cod produs: TASEASYKEY1BK].
Nu e scumpa, vreo 24,99 Lei  :)

https://altex.ro/tas...1-en-usb-negru/

#3
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View Postsuper8, on 01 octombrie 2018 - 13:55, said:

De la Altex ti-as recomanda tastatura PROMATE EasyKey-1 [Cod produs: TASEASYKEY1BK].
Nu e scumpa, vreo 24,99 Lei  Posted Image

https://altex.ro/tas...1-en-usb-negru/

Nu vreau sa fie neaparat de la Altex. Am spus ca e un plus daca ar fi deoarece pot sa o testez.

La pretul asta nu stiu la ce sa ma astept. O sa o incerc, dar sunt sceptic.

#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Am două tastauri la orice birou, mereu aceleași. Prima e Das Keyboard (mecanică, silent), a doua e Microsoft Sculpt.

Das Keyboard 4 MX Brown are cam același feedback pe care-l are Cherry MX Blue.

Edited by A10Warthog, 01 October 2018 - 14:20.


#5
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View PostA10Warthog, on 01 octombrie 2018 - 14:19, said:

Am două tastauri la orice birou, mereu aceleași. Prima e Das Keyboard (mecanică, silent), a doua e Microsoft Sculpt.

Das Keyboard 4 MX Brown are cam același feedback pe care-l are Cherry MX Blue.

Dupa Microsoft Sculpt ma uitam si eu. Cum e in timp?

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostGriggson, on 01 octombrie 2018 - 13:30, said:

Colegii mi-au recomandat sa ma uit dupa o tastatura Microsoft dar vreau sa ma consult si cu voi.

ti-au recomandat bine.

mergi in magazin si testeaza ceva wired sau wireless microsoft cu tastele mai joase.
acum la servici am wireless 850 (cumparat de mine).
acasa am ceva wired (crek 600) ca backup si se simte similar.

#7
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostGriggson, on 01 octombrie 2018 - 13:30, said:

Salutare!

Va rog sa imi dati si mie niste recomandari de tastaturi care sunt ok de scris cod si browsing.

In momentul de fata folosesc tastatura de la munca (HP KBAR211) care e simpla si cu un design "flat", similar cu cel de la laptop.

De la tastatura vreau sa fie silentioasa (deci exclus mecanic), sa se apese usor dar in acelasi timp sa se simta clar daca s-a apasat sau nu.

Colegii mi-au recomandat sa ma uit dupa o tastatura Microsoft dar vreau sa ma consult si cu voi.

As vrea sa testez recomandarile voastre in Altex-ul din oras inainte sa achizitionez... deci daca se gaseste la Altex e un plus pentru mine.

Mersi!
orice tastatura RGB mecanica de gaming Cherry MX, care sunt silentioase.\
Apoi orice tastatura Microsoft dupa un timp se aude de parca ar trece trenul peste macazuri.

Edited by puiu_pe_diezel, 01 October 2018 - 14:53.


#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostGriggson, on 01 octombrie 2018 - 14:22, said:


Dupa Microsoft Sculpt ma uitam si eu. Cum e in timp?

Impecabile toate, după ani întregi. Cred că cea mai veche e din 2014.

#9
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Nu exista tastatura pentru programare...

Cam orice tastatura cu care esti obisnuit ca dimensiuni si dispunere a tastelor, numai sa nu fie din aia mecanica cu click, ca-ti face creierii varza...

#10
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View PostLibertarian, on 01 octombrie 2018 - 16:22, said:

Nu exista tastatura pentru programare...

Cam orice tastatura cu care esti obisnuit ca dimensiuni si dispunere a tastelor, numai sa nu fie din aia mecanica cu click, ca-ti face creierii varza...

Stiu ca nu exista o tastatura pentru programare. Prin titlu am incercat sa va sugerez ca scriu foarte mult la ea.

Voiam doar niste sugestii de tastaturi cu care voi va simtiti confortabil. Posted Image

Pentru ceilalti: multumesc frumos pentru recomandari. O sa ma duc sa incerc tastaturile Microsoft de la Altex sa vad ce gasesc.

Edited by Griggson, 01 October 2018 - 17:27.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La banii aia nici nu trebuie sa iti faci grija de fiabilitate.
Conteaza sa fie confortabila pentru tine: sa fie silentioasa sa nu te tzacane la cap si sa aiba tastele mari si destul de spatiate. Sunt destul de multe cu tastele mici si culmea si apropiate si e tare enervant sa tot apesi pe doua taste si sa stai sa corectezi mereu. Asta e si mai important daca ai degete groase.
Si sa aiba tastele luminate.

#12
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011
Poate cineva va rog sa imi faca o recomandare pt o tastatura cara sa nu faca zgomot de loc deci total silentioasa

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu prea exista.

ia una cu o cursa cat mai mica si incearca sa tastezi mai usor. majoritatea zgomotului e produs din cauza ca apesi tare pe taste.
daca incerc sa scriu mai usor pe microsoft wireless 850 - adica sa stau cu degetele mai aproape de taste si sa apas usurel, abia se aude.

#14
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011
ok mersi mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate