Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reclame fullscreen

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Salut,
De vre-o saptamana am tot felul de reclame full-screen si cu sunet(!) care apar oarecum random. Noaptea trebuie sa-mi pun telefonul pe mute media altfel ma trezeste nu stiu ce reclama. In timpul zilei, cand il folosesc chiar si daca mai uit la un vide pe youtube, ma intrerupe ca sa-mi afiseze o reclama. Sunt destul de invazive. Am instalat Malwarebytes Security: Virus Cleaner, Anti-Malware, a scanat dar nu a gasit nimic. Am dezinstalat ultimele aplicatii instalate, tot imi apar.
Nu stiu ce as putea face sa identific ce anume afiseaza acele reclame.

#2
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
fa-i o resetare. Hard Reset

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru inceput raspunde la cateva intrebari:

1. Telefonul are root?
2. Instalezi aplicatii doar din magazinul Play sau si din alte surse?
3. Ai incercat sa resetezi la setarile din fabrica?

Edited by LensFlare, 01 October 2018 - 11:39.


#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ori hard reset, cum a zis colegul, ori stergi toate aplicatiile.
Daca se rezolva, instalezi inapoi cite una, pe rind, la interval de timp suficient sa apara eventualele reclame.
Daca nu se rezolva nici cu hard reset sau stergerea tuturor aplicatiilor (dar toate toate), e posibil sa ai ceva asemanator unui virus.... si atunci singura solutie este rescriere Android.

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
As vrea intai sa caut daca e vre-o aplicatie de vina, las har reseturile ca ultima solutie

View PostLensFlare, on 01 octombrie 2018 - 11:39, said:

Pentru inceput raspunde la cateva intrebari:

1. Telefonul are root?
2. Instalezi aplicatii doar din magazinul Play sau si din alte surse?
3. Ai incercat sa resetezi la setarile din fabrica?

1. Nu
2. Doar din Play.
3. Ce pierd cand revin la setraile din fabrica?

#6
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Ce telefon este, sistem de operare, versiunea (miui, emui, stock,...)
https://in.c.mi.com/...754122-1-0.html
Dacă ai miui, ai tutorial în link-ul de mai sus!

#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Incearca cu Bitdefender Free,de pe Play Store,poate iti gaseste ceva.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPhaseZ, on 01 octombrie 2018 - 11:43, said:

3. Ce pierd cand revin la setraile din fabrica?
Pai... cam tot din telefon - memoria interna. SIM si card (daca ai) nu patesc nimic.
Da' nu e nevoie sa le pierzi, ca le faci backup inainte, nu ?! ;)

#9
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View Postnick5roo, on 01 octombrie 2018 - 11:51, said:

Ce telefon este, sistem de operare, versiunea (miui, emui, stock,...)
https://in.c.mi.com/...754122-1-0.html
Dacă ai miui, ai tutorial în link-ul de mai sus!
Moto G5. Android 7.0. Build number: NPPS25.137-93-14

View PostVlad_22, on 01 octombrie 2018 - 11:51, said:

Incearca cu Bitdefender Free,de pe Play Store,poate iti gaseste ceva.
Mersi. Voi incerca.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 01 octombrie 2018 - 11:53, said:

Pai... cam tot din telefon - memoria interna. SIM si card (daca ai) nu patesc nimic.
Da' nu e nevoie sa le pierzi, ca le faci backup inainte, nu ?! Posted Image

Am back-up dar de obicei cand imi schimb telefonul, odata ce ma loghez in contul Google imi descarca totul, contacte, setari, aplicatii, revine practic la starea initiala deci trebuie intai sa gasesc cauza ca sa fiu sigur ca si dupa reset nu apare la loc.

#10
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Ca să nu mai repet, citește întrebarea acestui user, apoi cele două răspunsuri ale mele din continuare. Telefonul este un xiaomi mi A1 tot cu android one (curat)
https://forum.softpe...8#entry23574708

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Adica stergere toate aplicatiile SAU identificare...... dar la multe scrie ca au reclame...., ce s-a spus deja mai sus

#12
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View Postnick5roo, on 01 octombrie 2018 - 13:49, said:

Ca să nu mai repet, citește întrebarea acestui user, apoi cele două răspunsuri ale mele din continuare. Telefonul este un xiaomi mi A1 tot cu android one (curat)
https://forum.softpe...8#entry23574708

Da, este asemanator. Daca reclama nu apare cand sunt pe telefon, o vad cand deblochez telefonul. Insa este vorba de un Moto G5, luat tocmai pentru ca pe ele se pune Android curat.
Am inceput sa mai dezinstalez din aplicatii, pe care mi le aduc aminte ca si-au facut update recent. Android nu si-a mai facut update de mult, din iulie. Toate aplicatiile sunt marcate ca avand ads, dar e o diferenta intre a-ti aparea o reclama in aplicatie si a-ti canta telefonul la 3 dimineata.

Ma gandeam sa caut o aplicatie care logheaza toate procesele, ad-urile alea sunt executate de ceva anume, trebuie doar sa le prind si apoi sa vad ce anume s-a executat in momentul ala.

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Poate ti-ai instalat vreo aplicatie de screensaver sau de modificat proprietati ale ecranului, vezi ce aplicatii au permisiuni de a aparea deasupra altora "Screen Overlay" (cum e spre exemplu Facebook messenger), vezi eventual pe rand ce aplicatii ai instalate din Google Play si au "Contains Ads" si necesita permisiuni de date:
- receive data from Internet
- view network connections
- full network access

#14
jfclaudiu

jfclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2006
Instalezi NoRoot Firewall, iar in "LOGURI DE ACCESE" vezi toate programe ce acceseaza internetul. Marea majoritate a reclamelor vin de pe adresele: *.1e100.net:443, *.amazonaws.com:443, *.cloudfront.net:* si *.akamaitechnologies.com:*. Poate sunt si alte adrese, dar astea, in special primele doua, sunt cel mai des intalnite.

Edited by jfclaudiu, 01 October 2018 - 14:40.


#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postjfclaudiu, on 01 octombrie 2018 - 14:40, said:

Instalezi NoRoot Firewall, iar in "LOGURI DE ACCESE" vezi toate programe ce acceseaza internetul. Marea majoritate a reclamelor vin de pe adresele: *.1e100.net:443, *.amazonaws.com:443, *.cloudfront.net:* si *.akamaitechnologies.com:*. Poate sunt si alte adrese, dar astea, in special primele doua, sunt cel mai des intalnite.
Ai incredere in No Root Firewall,o aplicatie neactualizata de 4 ani,lol?!

Edited by Vlad_22, 01 October 2018 - 14:58.


#16
jfclaudiu

jfclaudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.12.2006

View PostVlad_22, on 01 octombrie 2018 - 14:57, said:

Ai incredere in No Root Firewall,o aplicatie neactualizata de 4 ani,lol?!

O folosesc de 2 ani si n-am probleme cu reclamele din jocuri sau aplicatii. Posted Image

#17
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Nu stiu exact cine era vinovatul dar sper ca am scapat de el. Am dezinstalat mai multe din aplicatiile pe care oricum nu le foloseam, unele isi facusera update recent, si cel putin de 2 zile nu mai am reclame. Inclin sa cred ca ar fi fost AccuWeather, aplicatia aia era plina de reclame cand o deschideam, cred 50% din ecran era ocupa de cate o reclama.

Si intrebare oarecum legata, este posibil ca site-urile sa impinga reclame pe tot ecranul? Acum majoritatea iti cer sa afiseze notificari push si cu atatea cereri de acorduri de cooki, gdpr si alte dracii posibil sa fi permis vre-unui site sa-mi trimita reclame.

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Mai demult am patit si eu o chestiune dintr-asta cand am instalat o aplicatie care sa-mi seteze luminozitatea si tentele de culoare la display.
Pentru ca aplicatia avea drepturi de a rula peste alte aplicatii, arunca din cand in cand reclame full screen, intre timp in urma rapoartelor primite de la utilizatori aplicatia a fost scoasa din Google Play.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate