Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Site wordpress vs site de la 0

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dorian_xxl

Dorian_xxl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.09.2018
Salutare ce e mai bun pentru o companie (din toate punctele de vedere):un site in wordpress sau un site de la 0?

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Depinde daca se va ocupa cineva de mentenanta. Daca nu, atunci de la 0, daca da, s-ar putea merge pe wp.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da*.

*La cite detalii ai dat si ce ai cerut... nu e deloc absurd.
Companie: mare, mica, verde, albastra, rosie, domeniu activitate, buget, tip site..... bla bla bla bla
Site wordpress sau de la zero: potiu sa faci oricare din aceste variante si un utilizator sa nu-si dea seama cum este facut.
De fapt, nici macar nu e treaba utilizatorului asa ceva.
Si mai si, poti sa le faci sa arate si sa se comporte 99% identic.
Deci, lasa pe cineva din companie, care se pricepe ceva mai bine, sa decida aceste lucruri.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
depinde de nevoi, daca nu sunt nevoi speciale cu wp iesi mult mai ieftin si rapid.

#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Posttigerheart, on 01 octombrie 2018 - 10:01, said:

Depinde daca se va ocupa cineva de mentenanta. Daca nu, atunci de la 0, daca da, s-ar putea merge pe wp.

E discutabil. WP fara mentenanta inseamna ca o sa fii hackuit cand apar exploituri pentru versiunea veche.
Firma la care lucrez are site WP si nici macar nu au ce sa hackuiasca pentru ca sunt doar informatiile vizibile pe site dar suntem atacati constant.
Ar fi o varianta buna doar daca e securizat de cineva care se pricepe, altfel e doar o chestiune de timp pana e spart site-ul.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca nu, atunci de la 0, daca da, s-ar putea merge pe wp.   
Pai WP de ceva vreme isi face singur update, deci o grija mai putin, doar daca ai modificari majore pe-acolo e nevoie de maintenanta - in cazul in care se dezactiveaza ceva dupa un update sau nu mai e afisat corespunzator.

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu stiu o companie din domeniul it cu site de wordpress, cu mai multe sedii, printre care sua si ro. condusa de un roman.
tot la cateva luni ma cauta sa ii rezolv cate o problema. ba ca nu ii merge nu stiu ce plugin, ba ca altul nu mai e compatibil, sau ca dupa actualizare nu mai merge etc.
i-am tot zis ca asta e labareala si ca de timpul si banii cheltuiti se putea face un site personalizat, fara wp si cacaturi din astea.

daca vrei ceva bine facut si serios cauta-ti un programator bun sa ti-l faca. si preferabil fara php si apache. astea-s tehnologii depasite, exista altele mai eficiente.
dar daca n-ai prea multi bani de cheltuit si te multumeste ce iti ofera wp, atunci e bun si ala.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postantiqque, on 01 octombrie 2018 - 10:32, said:

E discutabil. WP fara mentenanta inseamna ca o sa fii hackuit cand apar exploituri pentru versiunea veche.
Pai asta si am zis, daca da(adica se ocupa cineva de mentenanta) atunci se poate merge pe WP.

View Posteiffel, on 01 octombrie 2018 - 10:33, said:

Pai WP de ceva vreme isi face singur update, deci o grija mai putin, doar daca ai modificari majore pe-acolo e nevoie de maintenanta - in cazul in care se dezactiveaza ceva dupa un update sau nu mai e afisat corespunzator.
Da, dar vezi ce pe langa WP mai ai si si pluginurile si o tema care trebuie sa fie la zi. In pluginuri pot sa se gaseasca diverse expolituri cu timpul sau sa nu mai fie compatibile cu ultima versiune de WP, iar in tema pot sa apara bug-uri dupa actualizarea WP-ului.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai conteaza foarte mult finantele. Si eu sun tde acord cu un site de la zero.
Dar daca vrei free sau foarte ieftin, WP isi face treaba. In functie de customizarile sale , da poti avea probleme cu un skin sau cu un plugin. Dar daca nu e foarte customizat, poti merge ani de zile pe el.

Am si eu un site facut pe WP, usor modificat, dar l-am abandonat acu ceva ani. Inca e la zi cu WP-ul - mai intru ocazional pe el sa vad daca mai e acolo. O singura data am avut o problema la skin - era modificat de mine. L-am reparat si atat.

Pluginuri n-am decat vreo 4 instalate, unul fiind de securitate. Si alea s-au updatat singure.

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
la fiecare varianta sunt plusuri si minusuri, alegerea depinde de nevoile companiei

wordpress
+ usor de instalat
+ rapid de configurat
+ ieftin (as in free, maxim te costa o tema de 60-80 euro)
+ customizabil de oricine, mii de pluginuri care fac cam orice
- securitate, implica mentenanta
- bataie de cap cu pluginuri care nu merg cum trebuie
- ff mult cod nenecesar, afecteaza viteza si performantele

site custom
+ mulat perfect pe cerinte
+ cod optimizat
+ teoretic securizat
+ profesional
- scump
- durata initiala mai mare de realizare
- ai nevoie de creator si la mentenanta ulterioara (daca nu e cu vreun framework cunoscut)

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostFlat, on 01 octombrie 2018 - 10:59, said:

- ff mult cod nenecesar, afecteaza viteza si performantele
Aici e discutabil. Da, e cod care poate nu e util site-ului, dar daca e doar un site de prezentare, il poti face destul de usor sa se incarce in 1-2s si sa nu iti consume mult din resursele contului de gazduire. Daca e magazin, atunci da, acolo e nevoie de mai multa munca, dar nu e imposibil.

#12
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 27.02.2018
WordPress merge pentru un blog si conținut al unei persoane fizice care vrea să împărtășească lucruri din viața sa și poate ceva monetizare după ce se adună un trafic decent și constant.

Pentru partea de business trebuie de obicei un site profesionalizat și adaptat fiecărei nișe în parte.

#13
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Eu îți recomand Yolasite sau Blogspot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate