Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mancarimi ale pielii--Alergie solara?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
Buna!
     Am o problema generata de mancarimile ce apar dupa ce vin de la mare, pe portiunile de piele ce le-am bronzat, deci cele care le-am expus la soare si unde se exfoliaza pielea inlocuindu-se cu cea noua.Mai exista asa ceva? Mai are cineva asa probleme de piele?Imediat dupa baie, pielea incepe sa ma manance pe arii extinse: spate, maini, picioare, burta sau piept, mancarimi ce se accentueaza pana la durere, pielea neavand nicio manifestare, nicio schimbare de forma cau culoare, ea este normala ca la toti ceilalti oameni normali.
     Mancarimile tin ca perioada doar pana se duce acel strat de bronz, dupa perioada de o luna sau aproape doua--depinde de intensitatea bronzului-nu mai am nimic, dupa bai nu ma mai mananca pielea, fiind normal. As dori niste sfaturi, tratamente, medicamente de luat rapid in perioada cand se declanseaza criza imediat dupa baie, caci o ora cat tine e ceva de groaza, e insuportabil.Va multumesc mult!!!
Iulian M.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E ceva normal, cand te parlesti.
Da cu lotiune dupa plaja (de calitate) si trece.

Daca n-ai lotiune dupa plaja, merge si iaurt rece.

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,668
  • Înscris: 21.06.2016
Exista alergie la soare și nu e rară.
De ce mama naibii te duci la plaja sa stai la soare cind asta e dovedit de zeci de ani ca îți da cancer și boli de piele numai tu știi...

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
solutia este foarte simpla : iti faci o exfoliere atunci cand observi ca incepe sa se curete pielea bronzata. exista in comert o gramada de creme de gomaj/peeling, manusi aspre, ar fi bine sa ai pe cineva care sa te ajute cu exfolierea pielii de pe spate, din locurile in care nu ajungi sa te cureti singur.
spui ca problema iti apare dupa ce faci baie. cu ce produse te speli ? folosesti constant aceeasi marca de gel de dus/sapun ?

am descoperit ca exista o gama de produse foarte bune (raport calitate-pret) pentru pielea predispusa la alergie solara (si "acnee de mallorca"), o gasesti in magazinele DM, la raftul cu lotiuni de plaja, este marca Sun Dance, gama Med Ultra Sensitive, ambalajul produselor este alb, spre deosebire de majoritatea produselor pentru protectie solara, care sunt in ambalaj portocaliu, maro sau albastru.
avem un prieten de familie care se face "praf" dupa doar cateva zile de expunere la soare, indiferent cu ce lotiune isi dadea (inclusiv din gama de protectie solara pentru copii), oricat de mare ar fi fost factorul de protectie, el tot facea o forma urata de alergie solara, cu bubite rosii si mancarimi insuportabile.
anul acesta i-am dat sa foloseasca aceasta lotiune de protectie solara de la DM, cu FPS 30, o cumparasem pentru mine, dar i-a mers si lui de minune cu aceasta lotiune, e fost primul an in care nu i-a mai aparut acea alergie. si eu am probleme cu alergia solara, si anul acesta, dupa ce am folosit lotiunea de mai sus, nu am mai avut probleme cu aparitia iritatiilor/bubitelor.

[ https://lilalummerland.files.wordpress.com/2014/04/sundance-med-ultra-sensitive-bild.png?w=620 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinadaniela, 01 October 2018 - 09:20.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cât timp stai la plajă, unge-te cu cremă de plajă cu factor de protecţie 30 sau 50.
După ce pleci de pe plajă, unge-te cu cremă "de după", cremă autobronzantă.
În felul ăsta nu te vei mai exfolia.

#6
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
Multumesc mult pentru indicatii.Eu doream si un medicament pentru situatia de dupa, cand apar aceste mencarimi la exfolierea pielii, daca exista asa ceva.Dar ce magazine sunt alea DM??

View Postcorinadaniela, on 01 octombrie 2018 - 09:17, said:

solutia este foarte simpla : iti faci o exfoliere atunci cand observi ca incepe sa se curete pielea bronzata. exista in comert o gramada de creme de gomaj/peeling, manusi aspre, ar fi bine sa ai pe cineva care sa te ajute cu exfolierea pielii de pe spate, din locurile in care nu ajungi sa te cureti singur.
spui ca problema iti apare dupa ce faci baie. cu ce produse te speli ? folosesti constant aceeasi marca de gel de dus/sapun ?

am descoperit ca exista o gama de produse foarte bune (raport calitate-pret) pentru pielea predispusa la alergie solara (si "acnee de mallorca"), o gasesti in magazinele DM, la raftul cu lotiuni de plaja, este marca Sun Dance, gama Med Ultra Sensitive, ambalajul produselor este alb, spre deosebire de majoritatea produselor pentru protectie solara, care sunt in ambalaj portocaliu, maro sau albastru.
avem un prieten de familie care se face "praf" dupa doar cateva zile de expunere la soare, indiferent cu ce lotiune isi dadea (inclusiv din gama de protectie solara pentru copii), oricat de mare ar fi fost factorul de protectie, el tot facea o forma urata de alergie solara, cu bubite rosii si mancarimi insuportabile.
anul acesta i-am dat sa foloseasca aceasta lotiune de protectie solara de la DM, cu FPS 30, o cumparasem pentru mine, dar i-a mers si lui de minune cu aceasta lotiune, e fost primul an in care nu i-a mai aparut acea alergie. si eu am probleme cu alergia solara, si anul acesta, dupa ce am folosit lotiunea de mai sus, nu am mai avut probleme cu aparitia iritatiilor/bubitelor.

[ https://lilalummerland.files.wordpress.com/2014/04/sundance-med-ultra-sensitive-bild.png?w=620 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IUL23, 02 October 2018 - 07:42.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Și în primul rând nu mai sta la soare până ți se belește pielea.

#8
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
Avand problema de vreo 20 de ani, chiar ma feresc, dar chiar si asa, problema persista la un bronz abia vizibil captat doar in deplasarile simple pe strada.

View Postcaiuscorneliu, on 02 octombrie 2018 - 07:29, said:

Și în primul rând nu mai sta la soare până ți se belește pielea.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
DM sau Drogerie Markt sunt niste magazine prezente cam peste tot in tara.
aici gasesti lista magazinelor, de obicei sunt prezente si in galeriile comerciale ale unor mall-uri, gen AFI.
cat despre medicamente pentru problema ta, consulta un dermatolog. extern este posibil sa te ajute un unguent ce calmeaza iritatiile pielii, gen fenistil gel.

#10
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
Multumesc din nou ffff mult.Nu imi trece cu nimic, pana nu dau jos bronzul.Dupa aia totul intra in normal.Am gasit pe net magazinele din Bucuresti.Mii de multumiri, caci tot am mai gasit o solutie cu indicatiile tale.

View Postcorinadaniela, on 02 octombrie 2018 - 08:39, said:

DM sau Drogerie Markt sunt niste magazine prezente cam peste tot in tara.
aici gasesti lista magazinelor, de obicei sunt prezente si in galeriile comerciale ale unor mall-uri, gen AFI.
cat despre medicamente pentru problema ta, consulta un dermatolog. extern este posibil sa te ajute un unguent ce calmeaza iritatiile pielii, gen fenistil gel.


#11
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
Scuze ca insist, dar daca exista problema mancarimilor dupa baie pana se duce bronzul pot utiliza crema de dupa plaja marca Sun Dance, gama Med Ultra Sensitive imediat dupa ce fac baie?? Repet, e vb.de crema de dupa plaja.Stau acele mancarimi cu crema asta?Tu ai incercat?

View Postcorinadaniela, on 01 octombrie 2018 - 09:17, said:

solutia este foarte simpla : iti faci o exfoliere atunci cand observi ca incepe sa se curete pielea bronzata. exista in comert o gramada de creme de gomaj/peeling, manusi aspre, ar fi bine sa ai pe cineva care sa te ajute cu exfolierea pielii de pe spate, din locurile in care nu ajungi sa te cureti singur.
spui ca problema iti apare dupa ce faci baie. cu ce produse te speli ? folosesti constant aceeasi marca de gel de dus/sapun ?

am descoperit ca exista o gama de produse foarte bune (raport calitate-pret) pentru pielea predispusa la alergie solara (si "acnee de mallorca"), o gasesti in magazinele DM, la raftul cu lotiuni de plaja, este marca Sun Dance, gama Med Ultra Sensitive, ambalajul produselor este alb, spre deosebire de majoritatea produselor pentru protectie solara, care sunt in ambalaj portocaliu, maro sau albastru.
avem un prieten de familie care se face "praf" dupa doar cateva zile de expunere la soare, indiferent cu ce lotiune isi dadea (inclusiv din gama de protectie solara pentru copii), oricat de mare ar fi fost factorul de protectie, el tot facea o forma urata de alergie solara, cu bubite rosii si mancarimi insuportabile.
anul acesta i-am dat sa foloseasca aceasta lotiune de protectie solara de la DM, cu FPS 30, o cumparasem pentru mine, dar i-a mers si lui de minune cu aceasta lotiune, e fost primul an in care nu i-a mai aparut acea alergie. si eu am probleme cu alergia solara, si anul acesta, dupa ce am folosit lotiunea de mai sus, nu am mai avut probleme cu aparitia iritatiilor/bubitelor.

[ https://lilalummerland.files.wordpress.com/2014/04/sundance-med-ultra-sensitive-bild.png?w=620 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu am folosit lotiunea dupa plaja. pana la urma poti incerca, sa vezi ce efect are. nu e scumpa si daca acum nu are efect, o pastrezi la rece si o folosesti la anul, iti dai zilnic dupa expunerea la soare.
daca as fi in locul tau as incerca mai degraba exfolierea/peelingul.
incearca sa tratezi cauza, nu efectul. adica sa scapi mai repede de  stratul de piele bronzata.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,668
  • Înscris: 21.06.2016
Pai cauza se trateaza cu o crema/spray cu SPF 50 si haine adecvate, evitatul soarelui etc.

#14
IUL23

IUL23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2009
Multumesc foarte din inima.

View Postcorinadaniela, on 02 octombrie 2018 - 18:34, said:

nu am folosit lotiunea dupa plaja. pana la urma poti incerca, sa vezi ce efect are. nu e scumpa si daca acum nu are efect, o pastrezi la rece si o folosesti la anul, iti dai zilnic dupa expunerea la soare.
daca as fi in locul tau as incerca mai degraba exfolierea/peelingul.
incearca sa tratezi cauza, nu efectul. adica sa scapi mai repede de  stratul de piele bronzata.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate