Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Recomandare rasa de caine pentru apartament?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Pe mine ma scuzati dar nu pun poze cu "maimuta".

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostTsunnnami, on 01 octombrie 2018 - 21:21, said:



Stiu, nici n-am zis ca am teckel, :)
Am facut o confuzie cand am citit asta : “ Teckelul de regula are probleme cu sira spinarii la batranete, si mie-mi plac“ insa era vorba de rasa pe care si-ar fi dorit-o inițiatorul.

#57
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu la fel am facut acum 3 ani,m am mutat cu sotia in apartament nou si la fix 16 zile l am luat pe fraierul meu :)
4-5 ore singur nu este deloc mult.
Nu stiu de ce va mirati de caine in apartament,la iernile din Romania nu ar rezista multi caini afara.
Eu il scoteam de 4 ori pe zi pana la 6 luni,apoi de 3 ori pe zi pana la 12-14 luni,de atunci il scot de 2 ori pe zi cate 30-45 de min,in zilele libere il duc in tarcuri de caini sau parc si stam cate o ora minim.
A stat timp de doi ani,3 zile pe saptamana singur cate 8 ore,n au fost probleme.
A latrat mai mult pana la un an,latra la tot ce auzea prin bloc,acum latra cand aude ceva la usa la noi,latra destul de rar,de cateva ori pe zi.
Nu mi a stricat absolut nimic in casa,nu mananca de pe jos afara.
Este un caine mai rece,nu sta la mangaiat sau la pupat toata ziua,in 3 ani mai mult de un minut nu a stat la mangaiat vreodata :)
Este un caine demn,puternic,incapatanat,nu este foarte energic,desi al meu este mai energic fata de alte exemplare.
Nu se intelege cu masculii dominanti,cu cei linistiti se joaca,pe cei mici nu i baga in seama.
Lasa par de doua ori pe an cate doua luni,dar lasa :)
Este vorba despre un shar pei,eu il recomand,dar necesita atentie,este o rasa mai pretentioasa.
Pitbull sau amstaff sunt rase energice,daca nu ai timp sa i ti cate o ora dim si seara,o sa isi faca de treaba prin casa.
Inca o recomandare:evita beagle,are fratele meu si strica,latra,inghite tot ce prinde,mananca de pe jos si nu te poti intelege cu el :)

Attached Files


Edited by silviu03, 04 October 2018 - 10:31.


#58
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Un caine de apartament care nu latra mult, probabil deloc chiar, nu lasa mult par si nu cere foarte multa miscare e dog de Bordeaux. Problema e ca nu stiu ce buget ai pentru el. Acesta costa.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsilviu03, on 04 octombrie 2018 - 10:30, said:

Eu la fel am facut acum 3 ani,m am mutat cu sotia in apartament nou si la fix 16 zile .........

Problema e ca copiii astia de gradinita se duc intr-o localitate noua, merg sa inchirieze, nu stiu nici daca or sa ramana impreuna, nici daca o sa-i primeasca cu cainele, sunt tineri si ar trebui sa stea pe coclauri intai, ar trebui sa mearga la munca sa stie care e programul etc, iar ei vor deja sa-=si ia caine.
Si ne mai miram ca sunt caini aruncati pe strada

#60
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Asta asa este,eu am analizat o vreme la ce ma inham,nu mi am dorit sa las un caine pe strazi,mi am asumat ca minim o ora pe zi i o dedic plimbarii lui,ca minim 300 de lei ii cheltuiesc pentru el,ca o sa depinda de mine toata viata,ca sunt limitat la anumite plecari/iesiri,dar sunt fericit cu el in casa.

Edited by silviu03, 06 October 2018 - 02:11.


#61
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View PostFreddy12, on 01 octombrie 2018 - 10:22, said:

Cred ca ideal pentru apartament e un bulldog francez
https://www.toateani...ulldog-francez/
Ar fi si rasa Staffordshire terrier dar ca orice terrier le are cu lătratul.
terrieri de tip bull nu latra fara motiv.

Bull terrierul e foarte tacut, am avut in casa 8 de-a lungul anilor si nimeni nu stia cum suna vocea lor.
Amstaful e ceva mai vocal dar se poate dresa usor.

#62
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Are un vecin bullterrier,adus de la canisa din cluj,600 euro,un exemplar superb,dar este maniac :)))) nu se intelege deloc cu el,a platit la dresor o galagie de bani si degeaba,clar ca este vorba despre fiecare individ in parte dar nu stiu altul,au devenit cam rari.

#63
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Recomand Teckel...
Ca daca gandim prea mult...

Edited by drgroza, 31 October 2018 - 09:15.


#64
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
cea mai buna rasa de caine de apartament, mai ales la bloc este rasa NU.
daca ai curte, da caine, daca nu ai, nu caine .. si nu vorbesc din punctul de vedere al detinatorului ci al cainelui.

#65
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
English bulldog

#66
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
R_murphy sunt extrem de multe rase care se preteaza la apartament si nu la curte,la fel si invers.

#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Vreau sa vad si eu cum tii un chihuahua de 2kile doar in curte, vara-iarna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate