Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Recomandare rasa de caine pentru apartament?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Salut. Eu impreuna cu prietena mea vrem sa ne mutam in alt oras, datorita serviciului, si am vrea un companion patruped.
Eu am mai crescut 3 caini pana acum, dar in curte (un metis de ciobanesc german, un dobermann, si un bichon care sta in casa, iese afara doar cand are el chef si in general sa isi faca nevoile). Acum ei stau la parintii mei. Stiu ca as putea sa iau bichon-ul, dar are deja 10 ani, si am incercat, devine stresat  in  alt mediu.
Prietena mea a avut doar un pekinez, in apartament. Ea acum ar vrea un pitbull, si mie imi plac la nebunie, dar din cunostintele mele despre caini, stiu ca este un caine destul de energic, are nevoie de miscare multa, si temperamentul lui mai "aprig" poate fii declansat cand este expus la conditii de stres, si nu vreau sa il chinui.
Nu ma intereseaza talia. Am masina, il pot transporta oriunde si oricand. In schimb, as avea niste "pretentii'.
-sa nu fie excesiv de galagios sau energic (cum sunt cainii aia de vanatoare care latra incontinuu, sau cum sunt husky de nu stau intr-un loc)
-ori sa fie o rasa cu par scurt, ori o rasa careia sa nu ii pice parul.
-nu ma intereseaza "specialitatea" lui, nu am nevoie de un caine de paza, sau un caine puternic sau mai stiu eu ce. E irelevant, il iau sa imi tina companie, nu sa il folosesc drept pistol.
-sa se inteleaga cu alti caini, avand in vedere ca eu in weekend ma duc la tara, unde ii am pe ceilalti, si nu vreau conflicte. Din cauza asta o sa iau o catelusa, pe care o voi steriliza.
Eu cu prietena mea lucram, deci cainele va trebui sa stea 3-4 ore singur (avem ore comune de serviciu, in care nu e nimeni acasa)
Il vom scoate de 3-4 ori pe zi, cam 20 de minute de fiecare data, iar cand avem liber, il ducem si in parc cateva ore sau il luam "la alergat", avem si o padure in apropiere unde poate inota daca doreste =))))
Nu suntem genul care sa il abandonam, asa ca o sa luam in calcul faptul ca o sa avem un copil in urmatorii ani, iar cum media de viata a unui caine este in medie de 15 ani, am dori un caine care sa fie destul de bland cu copilul (bineinteles ca nu o sa lasam copilul sa isi bata joc de el, zic doar sa nu ii vina dracii si sa sara la el).
Voi ce ziceti?

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ia unul impaiat. Nu latra, nu pierde par, sta linistit, nu intra in conflict cu alti caini...

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pitbull la bloc e alegerea perfecta.
Mai ales dacă e.garsoniera

Cel mai mișto e atunci când se strica liftul și stai la 8 și scoți câinele chiar daca nu ai chef și ești obosit


#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
daca ai tinut un dobermann in curte, singurul caine recomandat e cel de pe televizor!
sau si asta o sa sfarseasca in curte, uneva ,,la tara"?

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
https://forum.softpe...2#entry23547294
Ia unul din asta, e distractiv de numa!
Nu stiu ce sa zic de apartament, e "argint viu" !
:D

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
tamagotchi

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,671
  • Înscris: 22.01.2015
Faza cu: sa nu lase par te exclude si pe tine!   Si nu e rautate.  O singura catea am avut: J. RUSS. METISA. Adica 30 sange albastru si restul de bordura. Niciodata bolnava,nesterilizata,nu a puit. Da energie are mai rau ca Duracelu. Cel putin primii 10 ani! Apartament/cca 10 kg/neagresiva/daca stii nici nu latra fara indemn. Doar maraie sa te faca sa intelegi ca e cea divers.  O chem inca-KIRA.

#8
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View PostPaz, on 30 septembrie 2018 - 20:55, said:

Ia unul impaiat. Nu latra, nu pierde par, sta linistit, nu intra in conflict cu alti caini...
Am specificat clar, nu vreau o rasa CARE SA LATRE ASA DE MULT CA UN CAINE DE VANATOARE, sa nu LASE PAR PRIN TOATA CASA cum ar face un ciobanesc mioritic, si sa aiba un comportament calm. De ce trebuie sa iei la misto postarea, te ajuta cu ceva?

View Postrichi_e, on 30 septembrie 2018 - 21:01, said:

daca ai tinut un dobermann in curte, singurul caine recomandat e cel de pe televizor!
sau si asta o sa sfarseasca in curte, uneva ,,la tara"?
Care e problema cu tinutul in curte? Te asigur ca stiu sa ii ofer conditii, cand era frig, il bagam si in casa, prin faptul ca a fost  "tinut" in curte ma refer ca nu a fost invatat sa nu faca in casa.

Edited by Sarpele5, 30 September 2018 - 21:13.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
https://ro.wikipedia...at_commun_(tete).jpg


eu as lua asa ceva, nu are par, nu are nevoie sa fie scos la plimbare, poate sa inoate, e prietenos cu alti caini (uite ce ochi frumosi are)...prietenul ideal

#10
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View PostMikeSpike, on 30 septembrie 2018 - 21:10, said:

Faza cu: sa nu lase par te exclude si pe tine!   Si nu e rautate.  O singura catea am avut: J. RUSS. METISA. Adica 30 sange albastru si restul de bordura. Niciodata bolnava,nesterilizata,nu a puit. Da energie are mai rau ca Duracelu. Cel putin primii 10 ani! Apartament/cca 10 kg/neagresiva/daca stii nici nu latra fara indemn. Doar maraie sa te faca sa intelegi ca e cea divers.  O chem inca-KIRA.
Pardon, hai sa ma corectez, sa nu lase par excesiv, sa nu fie un caine de ala blanos care sa naparleasca prin toata casa. De exemplu rasele care au parul ondulat/cret nu lasa par, si nici rasele care au parul scurt (nu lasa o cantitate considerabila)

Fratilor, aveam si eu nevoie de o parere, si pana acum doar 2 raspunsuri m-au ajutat. In rest, ma amuza faptul ca sunteti mistocari si mai rad si io, doar ca eu zic ca am intrebat ceva destul de serios, si chiar nu va inteleg pe unii dintre voi care luati in ras orice topic si dati raspunsuri doar asa, sa mai aveti un post in plus.

View PostMikeSpike, on 30 septembrie 2018 - 21:10, said:

Faza cu: sa nu lase par te exclude si pe tine!   Si nu e rautate.  O singura catea am avut: J. RUSS. METISA. Adica 30 sange albastru si restul de bordura. Niciodata bolnava,nesterilizata,nu a puit. Da energie are mai rau ca Duracelu. Cel putin primii 10 ani! Apartament/cca 10 kg/neagresiva/daca stii nici nu latra fara indemn. Doar maraie sa te faca sa intelegi ca e cea divers.  O chem inca-KIRA.
Multumesc, prin faptul ca am zis sa nu aiba o energie excesiva, voiam sa spun ca nu ma deranjeaza daca fuge prin casa sau are chef de joaca. Ma refer sa nu aiba nevoi speciale cum au alti caini, de le trebuie miscare incontinuu si un spatiu foarte mare, deoarece totusi, sa fim realisti, vorbim de un apartament.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostSarpele5, on 30 septembrie 2018 - 21:11, said:

Am specificat clar, nu vreau o rasa CARE SA LATRE ASA DE MULT CA UN CAINE DE VANATOARE, sa nu LASE PAR PRIN TOATA CASA cum ar face un ciobanesc mioritic, si sa aiba un comportament calm. De ce trebuie sa iei la misto postarea, te ajuta cu ceva?

Esti tu prea sensibilos. :) Oamenii glumește ca asa ie facuti.

#12
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View PostPaz, on 30 septembrie 2018 - 21:21, said:


Esti tu prea sensibilos. Posted Image Oamenii glumește ca asa ie facuti.
Omule, am zis ca ma amuza unele raspunsuri =)))) doar ca, chiar as vrea si eu niste recomandari serioase daca se poate =))))

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPaz, on 30 septembrie 2018 - 20:55, said:

Ia unul impaiat. Nu latra, nu pierde par, sta linistit, nu intra in conflict cu alti caini...
Si mai ales cu vecinii. Si nici nu vei plati cheltuieli suplimentare pentru o persoana in plus la intretinere.
Iar la recomandari serioase, nici intr-un caz, nu caine de talie mare. Cat mai mic, cat mai putin latos.

Edited by myshyk, 30 September 2018 - 21:31.


#14
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
[ http://www.petguide.com/wp-content/uploads/2013/02/pug1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.petguide.com/wp-content/uploads/2013/02/pug1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.petguide.com/wp-content/uploads/2013/02/pug1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau... https://www.akc.org/...breed-selector/

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu ti-l recomand pe asta dar nu mi-e clar cum e cu părul. Stiu pe cineva care are.


Mai stiu si altul dar ala nici macar nu stiu cum ii zice, plus ca (probabil) e prea jucaus.

#16
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View PostPaz, on 30 septembrie 2018 - 21:40, said:

Eu ti-l recomand pe asta dar nu mi-e clar cum e cu părul. Stiu pe cineva care are.


Mai stiu si altul dar ala nici macar nu stiu cum ii zice, plus ca (probabil) e prea jucaus.
Nu conteaza daca e jucaus, am spus, nu vreau sa nu se miste, ideea e sa nu fie "alergator" din ala de trebuie sa fuga kilometrii ca sa nu aiba probleme fizice sau de temperament, tot pentru binele lui. Si cu parul lui nu ar fii o problema, pentru ca din ce vad, e de talie mica, asa ca nu ma deranjeaza cateva fire.

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Serios.
Miros de caine in permanenta in apartament, par peste tot (tocmai bun pentru copil), plimbat si cand ploua cu galeata si cand e -20 de grade (bonus spalat suplimentar de catel), si cand esti somnoros dar si cand vii rupt de beat acasa, cautat loc pentru abandonat catel cand pleci in concedii sau macar intr-un weekend la munte, plecat cu punga de curatat cacat dupa el, grija suplimentara sa nu rupa figura unui copil. Bonus: dupa aia 15 ani cauti sa-l omori.

Dar ai mai trecut prin asa ceva, ce mai conteaza.
Fa un copil si n-o sa mai ai nevoie de catel. Astia mici stiu sa aduca berea, ala cu 4 picioare s-ar putea sa nu.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.infocain...neted-sau-scurt
Asta este al meu.
Totusi ciinele se tine in curte.
Al meu abia asteapta se intre in gradina, il considera teritoriul lui de vinatoare, de, asa mic dar totusi este ciine de vinatoare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate