Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri licenta informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
Ma poate ajuta cineva cu o idee de licenta , la informatica ?

#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
"Informatica. Trecut, prezent și perspective."

#3
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
multumesc.

Edited by Dany_Darke, 01 October 2018 - 07:44.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
" Cum va deveni informatica istorie sub obladuirea noilor absolventi de cursuri".
Asta asa, ca idee.

Edited by myshyk, 30 September 2018 - 20:17.


#5
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017
Nu doresc sa supar sau sa deranjez pe cineva prin deschiderea acestui topic. Am si eu cateva idei , dar oricand este loc de mai bine.

Am deschis acest topic doar in speranta de a primi cateva idei. Nu imi face nimeni lucrarea.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Profesia de informatician va disparea odata cu
aparitia A.I.
trebe sa te grabesti !...

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 flash98, on 30 septembrie 2018 - 19:39, said:

Ma poate ajuta cineva cu o idee de licenta , la informatica ?
https://en.wikipedia...rsus_NP_problem
Bonus: castigi si 1milion de dolari daca o rezolvi.
Baga mare

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Revenind la lucruri serioase - cred ca tilul lucrarii este dat de tema de cercetare.. deci trebuie sa identifici mai intai ceva care sa ti se para interesant de abordat si apoi vei descoperi si titlul lucrarii.

Eu, desi nu ma pricep, m-as orienta spre ceva legat de criptografie, de criptomoneda sau ceva... in conditiile in care algoritmul bazat pe blockchain se va extinde in multe domenii. Daca insa, trebuie sa faci studiu aplicativ.. poate ar trebui sa abordezi ceea ce stii cel mai bine sa dezvolti intr-un studiu de caz.

Edited by Dany_Darke, 01 October 2018 - 07:45.


#9
flash98

flash98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.02.2017

 rosix, on 30 septembrie 2018 - 20:38, said:

"Rolul informaticii in dezvoltarea Romaniei dupa pesede... Directii si tendinte"

Revenind la lucruri serioase - cred ca tilul lucrarii este dat de tema de cercetare.. deci trebuie sa identifici mai intai ceva care sa ti se para interesant de abordat si apoi vei descoperi si titlul lucrarii.

Eu, desi nu ma pricep, m-as orienta spre ceva legat de criptografie, de criptomoneda sau ceva... in conditiile in care algoritmul bazat pe blockchain se va extinde in multe domenii. Daca insa, trebuie sa faci studiu aplicativ.. poate ar trebui sa abordezi ceea ce stii cel mai bine sa dezvolti intr-un studiu de caz.


Multumesc pentru mesaj si idee. Voi lua in considerare si acest aspect cu criptografia.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 flash98, on 30 septembrie 2018 - 20:48, said:


Multumesc pentru mesaj si idee. Voi lua in considerare si acest aspect cu criptografia.

De regula, lumea alege o tema pe care sa o poata dezvolta.. nu neaparat cea mai interesanta tema, pentru ca s-ar putea sa nu stii ce sa scrii.. Trebuie gasit un echilibru.. adica sa ai ce sa bagi in ea.
Dar asta cu extinderea tehnologiei blockchain.. la mai multe domenii in economie, mie mi se pare interesanta.. daca o poti dezvolta ca lucrare stiintifica cu care sa te poti prezenta la licenta.

#11
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Blockchain s-a fumat ca lucrare de licență de prin 2010. În momentul de față facem concurs pentru cine primește mai multe propuneri de teme care conțin crypto și blockchain. Semestrul trecut am refuzat patru, nevastă-mea două.

În toate cazurile studenții n-aveau nicio treabă cu subiectul, în restul de cazuri a fost doar material reciclat sau speculații irelevante.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 flash98, on 30 septembrie 2018 - 20:23, said:

Nu doresc sa supar sau sa deranjez pe cineva prin deschiderea acestui topic. Am si eu cateva idei , dar oricand este loc de mai bine.

Am deschis acest topic doar in speranta de a primi cateva idei. Nu imi face nimeni lucrarea.
Ai primit. Dezvolta-le.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate