Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constructie casa in Braila

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Cu putin timp in urma ceream oferte, pentru ridicarea la rosu, a unei case de aprox. 100mp, pe un singur nivel si am primit oferte intre 50-60 euro / mp.
Intra pe OLX, cauta cateva echipe din zona ta, spunele in mare ce vrei sa faci si ei vor da oferte. Astfel iti faci o idee de preturi din zona ta.
Sfatul mei, lafel ca si al altui forumist, fa lucrerea pe etape, cere oferta pe etape si nu da bani in avans, platesti doar dupa efectuarea anumitor subetape.

#38
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Mai degraba gaseste echipa prin recomandari, nu de pe OLX. E criza de oameni in constructii si lucreaza tot felul de nepriceputi, ceea ce poate duce la probleme foarte mari.

#39
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

View Postionut27, on 04 decembrie 2018 - 10:19, said:

Nu am platit diriginte de santier....
Presupunand ca poti asigura calitatea executiei (si cred ca da), inseamna ca o sa cumperi niste semnaturi pentru receptie?

#40
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu am cumpărat nimic până acum. Arhitectul m-a ajutat cu toată hartogaraia. Toate semnăturile vin la pachet cu proiectul. Asta nu înseamnă că fac totul de capul meu. Discut cu el înainte și îi trimit poze după fiecare etapă.

#41
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
La receptie o sa ai nevoie (pe langa referatele proiectantilor) de un referat al Dirigintelui de Santier si de semnatura acestuia pe PV de receptie.
Daca intra in "toate semnaturile" e bine.

#42
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postcumparator, on 04 decembrie 2018 - 17:04, said:

Mai degraba gaseste echipa prin recomandari, nu de pe OLX. E criza de oameni in constructii si lucreaza tot felul de nepriceputi, ceea ce poate duce la probleme foarte mari.
Nu a spus nimeni ca trebuie sa lucrezi cu cei de pe OLX, ci doar: "Astfel iti faci o idee de preturi din zona ta."

#43
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 30.09.2018
Neata. Nu am mai intrat de ceva vreme pe aici, dar vad ca s-a comentat destul de mult pe topicul meu si ma bucura acest lucru.
@adrian153, ai idee cum se numeste firma acestui domn Vihocencu sau cum as putea sa dau de el, eventual vreo adresa a sediului firmei lui?
Cat despre proiect, l-am facut la d-na Silvia Medrihan, practic o colaboratoare de-a ei mi l-a intocmit, Camelia se numeste; e o fata tânără (un pic plinuță), foarte de treaba si amabila. Iar pe partea de structura, proiectul mi l-a intocmit Doinita, care mi-a recomandat-o chiar arhitecta Camelia.

@ionut27, nu sunt eu in stare sa ridic singur o casa, altfel crede-ma ca nu mainpuneam o gramada de intrebari pe aici. :D
De documentat, sa zic ca am urmarit fel de fel de site-uri, am mai intrebat oameni in domenii, chiar am pe cineva in familie care se ocupa cu constructiile si mi-a dat cateva sfaturi, am vorbit deatul de mult si cu arhitecta, deci car decat mi-am facut o idee, dar nu am ajuns la nivelul in care sa stiu absolut tot despre pașii construciei unei case. De aceea voi merge pe mana unei firme in domeniu.

#44
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Am lasat nr tel in pm.Camelia a fost colega cu mine.Se pricepe, se descurca si este foarte isteata.Este bine ca nu te-ai " incurcat " cu Medrihan pentru ca promite multe si face putine, mai ales in perioada de executie , unde implicarea este zero.Plus de asta, desi e femeie, are niste vicii care nu ii fac cinste.Trebuie sa o prinzi pana in 11 sa vorbesti cu ea , ca dupa aia greseste proportia intre cafea si coniac.

#45
Nae41

Nae41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2018
A colaborat cineva cu domnul Vișan ( adventisti) din cazasu ?

#46
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 30.09.2018
Salutare din nou si La Multi Ani.
O intrebare importanta: ce recomandati in materie de electricitate, 220V sau 380V (trifazat)? Daca ati putea detalia plusuri si minusuri pt ambele variante, mi-ar fi cu adevarat de folos.
P.S. @adrian153, ti-am trimis un PM in legatura cu d-ul Vihocencu.

#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
400V trifazat.

#48
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Eu zic trifazic, ca e 380V sau 400V , nu știu.
Știu doar ca am cumpărat plita cu inducție și are nevoie de 2 faze. La fel cuptorul electric.
Din păcate,  eu merg pe ideea "las' sa fie, decât sa nu fie". Ca dacă dai un ban,  clar ca nu-l mai ai.

#49
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 30.09.2018

View Postanaki, on 05 ianuarie 2019 - 15:11, said:

400V trifazat.
400 V??? Adica nu mai e 380?

#50
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostmitiCACUTAnu, on 05 ianuarie 2019 - 14:25, said:

Salutare din nou si La Multi Ani.
O intrebare importanta: ce recomandati in materie de electricitate, 220V sau 380V (trifazat)? Daca ati putea detalia plusuri si minusuri pt ambele variante, mi-ar fi cu adevarat de folos.
P.S. @adrian153, ti-am trimis un PM in legatura cu d-ul Vihocencu.
Salutare si la multi ani.
In mod normal,uzual, pentru o locuinta fara pretentii ( incalzire electrica,degivrare, plita electrica etc) un bransament monofazat este arhisuficient.Daca stii ca vei folosi multe aparate de aer conditionat, ai multi consumatori sau consumatori alimentati trifazat ( centrala electrica, plite,pompe etc) atunci mergi pe trifazat.
Diferenta intre monofazat si trifazat nu este foarte mare.Cam 1000 de lei pe partea de racordare si cam tot atat pe partea de utilizare.

Edited by adrian153, 05 January 2019 - 21:39.


#51
gigi98

gigi98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.12.2008
Eu am construit la fel ca Ionuț.Si eu sunt din Chercea iar la momentul în care am căutat meseriași practic am fost scârbit de ei din cauza că vroiau doar să mă jecmănească și așa am ales aceasta soluție.Sfatul meu este ca indiferent pe cine pui să îți construiască casa să stai tu sau cineva de încredere pe lângă ei să nu ai surprize.Si studiază bine fiecare etapă de construcție fără a ceda la expresia lasă că merge și așa sau la câte case am făcut nu a căzut niciuna.Lipovenii sunt scumpi...In rest.. spor la treabă....

#52
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostmitiCACUTAnu, on 20 noiembrie 2018 - 20:31, said:

Salutare din nou. Aproape gata si cu autorizatia de constructie, a ramas doar sa depun dosarul la primarie (saptamana aceasta) si sa vedem in cat timp ne-o da.
Apoi urmeaza marea preocupare: gasirea unei firme de constructii care sa fie convenabila dpdv pret/calitate.
Deja se zvoneste ca preturile se vor duce in jos masiv de la anul pe piata imobiliara, poate voi avea un atuu in privinta asta... deja stirile in domeniu abunda in informatii cum ca piata imobiliara e pe punctul de a se prabusi.
Sa fie un avantaj pt cei ce vor sa-si construiasca o casa sau e doar un zvon?
Cred ca e o informatie eronata si un dezavantaj pentru cei care vor construi o casa.Conform oug 114/2018 salariul minim brut pentru ramura de constructii va fi de minim 3000 de lei, adica cam 1800 -2000 lei in mana.Toate firmele vor fi nevoite sa actualizeze contractele de munca la minimul de 3000 de lei brut.Daca pana acum patronii ii tineau cu minimul de 1950 lei brut si diferenta o primeau in mana, acum aceasta varianta cam pica.Nu mai au de ce si de unde sa dea.De asemenea trebuiesc diferentiati muncitorii necalificati ,cu 3000 lei brut, de cei calificati , care vor trebui sa ia mai mult, poate 4000 de lei.Va fi un pic de haos si de migratie de forta de munca cam pana prin martie, apoi mai vedem.

#53
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Necalificatii 3000 , calificații 4000 și inginerii 2000-2500 :)


Datorita acestei ordonanțe preturile in construcții vor crește ,nu vor scădea.

#54
cable

cable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.01.2006

View Postadrian153, on 03 februarie 2019 - 22:07, said:

Cred ca e o informatie eronata si un dezavantaj pentru cei care vor construi o casa.Conform oug 114/2018 salariul minim brut pentru ramura de constructii va fi de minim 3000 de lei, adica cam 1800 -2000 lei in mana.Toate firmele vor fi nevoite sa actualizeze contractele de munca la minimul de 3000 de lei brut.Daca pana acum patronii ii tineau cu minimul de 1950 lei brut si diferenta o primeau in mana, acum aceasta varianta cam pica.Nu mai au de ce si de unde sa dea.De asemenea trebuiesc diferentiati muncitorii necalificati ,cu 3000 lei brut, de cei calificati , care vor trebui sa ia mai mult, poate 4000 de lei.Va fi un pic de haos si de migratie de forta de munca cam pana prin martie, apoi mai vedem.

Salariul minim net in constructii  este 2362 lei, ( incepand cu 01.01.2019 ).Salariul minim  brut este 3000 lei ( in anumite conditii ) .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate