Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Constructie casa in Braila

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 mitiCACUTAnu, on 20 noiembrie 2018 - 20:31, said:

[...]Sa fie un avantaj pt cei ce vor sa-si construiasca o casa sau e doar un zvon?

Teoria este ca, daca se prabuseste piata imobiliara, scad (si) vanzarile de locuinte noi. Ca urmare, unii dezvoltatori imobiliari ajung sa "dea" pe piata mana de munca. Iar asta duce (din nou, teoretic) la scaderea manoperelor fiindca - deh! - se isca bataie, si intre meseriasi si intre firme, pe proiectele ramase in viata.

Nu te ingrijora Posted Image Nu e cazu' la Braila Posted Image  Dezvoltatori - ioc. Asa ca nu vad vreun puhoi de oameni calificati care sa umple strazila Brailei.

Spor!

Nu imi dau seama in ce masura te pricepi la constructii dar, in locul tau, eu mi-as cauta un diriginte de santier bun. Pe care, eventual, sa-l implici mai mult si sa ti-l faci mana dreapta. Si, cu ajutorul si/sau avizul lui, sa angajezi echipe pe faze lucrari. Pentru echipe, as incepe cu cautarile in Pisc.

Edited by DIY, 20 November 2018 - 20:58.


#20
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 30.09.2018
Nu ma pricep mai deloc la constructii (nu e domeniul meu), doar ce am mai vazut si eu pe la unii-altii. De diriginte clar am nevoie si oricum n-am sa incep lucrarile fara el.
Zici ca e mai bine sa fac lucrarea pe etape decat sa aduc o firma sa o faca cap-coadă? Poti sa-mi explici din ce privinte ar fi mai convenabil pt mine?
Cat despre meseriasii din pisc (la lipoveni te referi) am auzit si eu ca sunt buni si seriosi, doar ca-i gasesc mai greu. Dar ma voi interesa cu siguranta.

#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu sugeram ca, daca nu gasesti o firma de incredere, mai bine extinzi activitatea dirigintelui de santier (daca e dispus) astfel incat sa-ti faca - practic - project management. Caz in care, da, e bine sa incerci sa gasesti niste echipe lipovenesti.
La capitolul firme nu as avea pe cine sa-ti recomand. Dar ai putea da o fuga la Biserica Baptista, sa intrebi si acolo. Din cate stiu eu, sunt vreo doua firme (mai bine zis trupe de meseriasi) dintre ai lor; tot asa, seriosi.

Spor!

#22
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Subiectul lipoveni in Braila, din punctul meu de vedere, este inchis.Practic lipovenii din constructii nu mai exista.Cei batrani au ajuns la o varsta la care nu mai practica meseria, iar cei tineri ori au plecat din tara, ori dau buleala pe bani multi.
La capitolul echipe, nu stiu sa iti recomand, probabil sunt, dar nu am auzit sa exceleze asa de mult o echipa incat sa iti recomand.Pe de alta parte, in conditiile in care construiesti legal, in relatia cu isc si alte institutii e bine sa lucreze o firma.Impresia ca o echipa este mai ieftina decat o firma este total gresita, firma mai plateste ceva dari la stat dar echipa ciu ciu si iti ia la fel.
La capitolul firme, cele mari gen Concivia, Concas, Rocif, Eurobuilding nu se baga decat daca e o obligatie sau o casa foarte mare.In rest nu.La capitolul firme mici care executa case particulare, evita orice forma de firma a lui Iordache Mirea.Este profesionist dar tepar.In schimb iti pot recomanda firma lui Vihocencu, super om, super calitate.Poti duce linistit casa cu el pana la rosu sau poate chiar gri.Chiar a construit cineva pe forum cu el si poti cere pareri.
PS: Urmareste la jurnale finalizate, jurnalul lui morogan, locuinta in Praporgescu (Baldovinesti), executata de Vihocencu.A nu se intelege ca fac reclama, dar pur si simplu este unul din oamenii chiar profi in domeniu si cu experienta solida in spate.
Cine este proiectantul lucrarii?

Edited by adrian153, 21 November 2018 - 22:53.


#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Cu lipovenii eu vad povestea un picut altfel. Mai vin pe-acasa si aia buni. Daca ai intrare in comunitate, poti lua legatura din timp si sa ai parte de unii care vin, peste vara, sa mai stea si ei pe la Braila. Apoi ... Vihocencu ?! A ce-ti suna tine numele asta? Posted Image Daca e cel de care stiu si eu (mai in varsta) e ok si mai e si inginer.

Cand am sugerat regia proprie, n-am facut-o pe motive de bani (conform sugestiei mele platesti dirigintele de santier mai mult; la ore si servicii prestate) ci pe motiv ca - din bruma aia de constructii care se mai intampla prin Braila - prea multe sunt facute prost, prost, prost.

Iti dau dreptate, din pacate, si in privinta lui Pit. Fostul meu coleg de clasa, din liceu, a fost primul pe care l-am abordat pentru constructia casei mele. Intre timp au intervenit niste chestii in urma carora am renuntat la colaborarea cu el. O buna perioada de timp mi-a parut foarte rau ca a iesit asa. Dup-aia ... mi-a mai trecut Posted Image Pacat. Mare pacat ca nu a reusit sa iasa din incurcaturile pe care le duce, in spate, de atatia ani de zile ...

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ca sa vezi ce mica-i lumea....

@adrian153 - de obicei iti dau dreptate, se vede ca stii bine domeniul si ai pareri avizate, dar nu pot fi de acord ca te costa o echipa cat firma si ar fi pacat ca cineva precum initiatorul ( sau initiatoarea) sa creada lucrul asta. Ca e mai ok dpdv legal si moral sa lucrezi cu o firma - total de acord, dar cred ca lucrurile astea isi pierd esenta si importanta intr-o tara bananiera unde statul te jupoaie cum poate, pe unde poate. Pe de alta parte vezi cum banii contribuabililor se duc pe vilele, vacantele si masinile exotice alesilor.

Din experienta mea firma va costa cu cel putin 50% mai mult pe partea de manopera - lucru rezonabil de altfel. Ceea ce nu e rezonabil este adaosul pe care il practica la materiale - dupa ce ca au discounturi in plus fata de un cumlarator oarecare, mai adauga si oricat intre 10-25% ceea ce nu mi se pare ok. Fiecare alege ce vrea, dar sfatul meu lentru initiator este sa stranga oferte din ambele parti si sa ia o hotarare informata.

Edited by Bylly00, 23 November 2018 - 06:07.


#25
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 Bylly00, on 23 noiembrie 2018 - 06:07, said:

Ca sa vezi ce mica-i lumea....

@adrian153 - de obicei iti dau dreptate, se vede ca stii bine domeniul si ai pareri avizate, dar nu pot fi de acord ca te costa o echipa cat firma si ar fi pacat ca cineva precum initiatorul ( sau initiatoarea) sa creada lucrul asta. Ca e mai ok dpdv legal si moral sa lucrezi cu o firma - total de acord, dar cred ca lucrurile astea isi pierd esenta si importanta intr-o tara bananiera unde statul te jupoaie cum poate, pe unde poate. Pe de alta parte vezi cum banii contribuabililor se duc pe vilele, vacantele si masinile exotice alesilor.

Din experienta mea firma va costa cu cel putin 50% mai mult pe partea de manopera - lucru rezonabil de altfel. Ceea ce nu e rezonabil este adaosul pe care il practica la materiale - dupa ce ca au discounturi in plus fata de un cumlarator oarecare, mai adauga si oricat intre 10-25% ceea ce nu mi se pare ok. Fiecare alege ce vrea, dar sfatul meu lentru initiator este sa stranga oferte din ambele parti si sa ia o hotarare informata.
Eu concluzia aceasta am tras-o in urma experintelor anterioare.
Gigel de la firma x, se uita ca firma x ii cofreaza lui y cu 30 de lei/mp.Gandirea lui e in felul urmator " Iau 2000 de lei pe luna, daca ii cofrez lui y cu 25 lei /mp castig intr-o luna 5000 de lei, deci am castigat 3000 de lei in plus".Uite asa apare evaziunea, munca la negru si toate cele.Este caz concret, nu vorbesc din povesti.
Eu personal am renuntat in a mai face ceva cu echipe, persoane etc datorita unei intamplari ciudate.In primul an in care am achizitionat masina s-a stricat electromotorul.Am ascultat si eu de altii ca e mai ieftin sa il repari la garaj la " baieti".Pe naiba.L-am reparat si m-a costat 600 de lei cu " echipa" , fara bon, fara factura si ulterior fara garantie, s-a stricat apoi din nou de doua ori intr-o singura luna.Apoi l-am inlocuit la service autorizat, repet inlocuit, si m-a costat tot 600 de lei, cu factura , garantie, si merge bine mersi si azi dupa 4 ani.
Alta chestie: Am facut oferte , in calitate de angajat, pentru firma, pentru lucrari incepand de la 100000 pana la 8000000 lei si am constat atunci cand am facut curatenie in apartament ca Gigel cu care am facut practica aceleasi preturi cu cele pe care le aveam noi la srl, cu mici diferente +/-

Edited by adrian153, 23 November 2018 - 06:43.


#26
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Adrian, exemplele tale reprezinta asa numita euristica de reprezentativitate, adica ai niste exemple personale (fooarte subiective fiind traite "pe pielea ta") si exptrapolezi si tragi niste concluzii. Ceea ce de multe ori te "arunca"departe de zona relevanta a situatie respective, mai pe scurt spus de adevar.  Pot sa iti spun si eu un exemplu: acum 5 ani a crapat electromotorul masinii, unul nou era la reprezentanta 15 mil dar cu 2 mil. l-am  rezolvat la un atelier pe langa obor. Masina merge si azi fara probleme..dar nu inseamna nimic, am exemple pe tot palierul de "reusite" inclusiv la reprezentate celebre gen "porsche" asa ca...
Iar despre oferte in constructii tind sa cred ca nu e chiar asa...pentru structura  noi am discutat cu peste 20 de echipe si firme si diferente sunt destul de mari - in principal pe motive de taxe dar si de profitabilitate, echipamente, scule ba chiar si reputatie. Ceea ce e normal, important e sa alegi in cunostinta de cauza, sa iti permiti echipa respectiva si sa obtii ceea ce ai sperat de banii respectivi.
Altfel sunt de aceeasi parere cu Billy, sfaturile tale sunt binevenite aici, e clar ca te pricepi.Posted Image

Edited by catalijns, 23 November 2018 - 08:24.


#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Sper ca n-a inteles nimeni ca, recomandand lucrul pe echipe/faze, recomand lucrul la negru!! Eu am facut sugestia asta pe motiv ca, in anumite zone, nu gasesti o firma serioasa - care sa faca egal de bine toate lucrarile! - decat cu mare, mare greutate. Plus ca multi meseriasi dintr-astia au ajuns, si ei, sa faca contracte, sa lucreze cu acte s.a.m.d. Nu vorbesc despre mesterul blocului, care se pricepe la toate. Ma refer la cei specializati, care fac un singur lucru si-l fac bine.

#28
Nae41

Nae41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2018
La 500 de euro mp , construit cred că este foarte mult. Poate greșesc eu nu mă pricep , dar pe bune 500 . O casă de 200 mp să mă ajungă 100.000 doar să o ridic ?

#29
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Nae41, on 02 decembrie 2018 - 18:31, said:

La 500 de euro mp , construit cred că este foarte mult. Poate greșesc eu nu mă pricep , dar pe bune 500 . O casă de 200 mp să mă ajungă 100.000 doar să o ridic ?

     Cam da ...

#30
Nae41

Nae41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2018
Sunt case în brăila la prețul ăsta , mai bine o cumperi. Ai si terenul in preț .

#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 Nae41, on 02 decembrie 2018 - 18:31, said:

O casă de 200 mp să mă ajungă 100.000 doar să o ridic ?

Daca prin "ridic" te gandesti la faza la rosu atunci nu. La rosu te costa cam 40.000. La gata (la cheie) ai ajunge la 100.000. Adica totul gata, mai vii cu mobila si te muti.

#32
Nae41

Nae41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2018
Ok dar în prețul ăsta sunt incluse și materialele?

#33
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 Nae41, on 03 decembrie 2018 - 15:06, said:

Ok dar în prețul ăsta sunt incluse și materialele?
Evident, ca doar nu vorbim de catedrala neamului🤔🤔🤔

#34
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Spun si eu o parere. Din ce am observat, pretul unei constructii este mult crescut de manopera. Poate ajuta pe cineva, dau exemplul constructiei pe care am inceput-o. Am lucrat totul singur, singura manopera a fost in valoare de maxim 1000 lei pentru persoanele care m-au ajutat la turnari. Desi nu am terminat, (insa multe materiale le-am cumparat deja) am facut un calcul al costurilor totale, luand in considerare si scumpirile din ultima vreme. Deci, pentru un subsol de 96 mp construit (la care mai adaug o scara de aproximativ 4mp si alta de 2mp, +20mp placa ce iese in consola deasupra subsolului + 2 ziduri de sprijin sub aceasta), costurile doar cu materialele ma vor costa aproximativ 17 000 euro. Si asta, fara sa fac economie. Am bagat fier mai mult decat prevede proiectul (aproximativ 8t, 85mc beton dintre care 65 mc numai C20/25 desi aveam cu doua clase mai putin in proiect, caramida plina Brikston CPU la zidurile de compartimentare). Am facut si multe economii la scandura, cuie (le-am refolosit pana s-au rupt), sarma, am carat toata caramida singur cu masina (vreo 4000 bucati). Nu am platit diriginte de santier, rte sau vizitele structuristului si arhitectilor. Deci eu zic ca, in anumite conditii se pot scoate si niste costuri mai mici decat cele vehiculate pe forum.

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ai dreptate. Nu esti singurul caz de pe forum. Dar ai dreptate doar in cazul tau specific. Nu toti vor / pot sa faca singuri, cu neamuri, prieteni etc. Ei platesc si astea sunt costurile actuale. Plus, minus.

#36
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am dat exemplul meu doar pentru ca initiatorul este nou pe forum si nu stiu cat de mult s-a documentat. De el depinde insa ce varianta alege.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate