Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Carburanții își schimbă denumirile din 12 octombrie

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

View Postslai, on 30 septembrie 2018 - 17:50, said:

de parca motorina sintetica e o inventie noua. un sfert din motorina consumata de nemti in razboiul mondial era sintetica.

Numele de Leuna spune ceva, motorina ca motorina, benzina era baza la nemti in WWII.
Inclusiv cauciuc sintetic faceau la Leuna, hidrocarburi nu prea aveau, carbune din belsug.
Mercedes isi denumeste motoarele Diesel OM, oare de ce?
Asa binemerge un Diesel pe ulei de n`are aer, problema este diar sa`i asiguri viscozitatea redusa.

#38
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Posteiffel, on 30 septembrie 2018 - 17:29, said:

B de la benzina Posted Image
Si E de la Electric.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Alimentez de la OMV. Si mi-e dor de mirosul motorinei de pe vremuri, gen anii '90 pana intr-un 2010 asa. De atunci, desi ma asigur ca scrie diesel pe pistol de 3 ori, tot ma sperie mirosul de benzina care iese cand curge in rezervor. Deci de multa vreme Dumnezeu stie ce matrafoxuri avem la pompe, masina e din 2008, un Golf 5 1,9 TDI, inca nu-s probleme.

Acum noii carburanti o sa miroase si mai aiurea. Cum se schimba toate de-ti vine sa te transformi in djl.

Edited by Neaceasca85, 30 September 2018 - 20:55.


#40
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postutopium, on 30 septembrie 2018 - 18:00, said:

Daca la Motorina o sa-i zica B7, sper ca si la Benzina o sa gaseasca ceva sugestiv, gen M3, ca sa fie totul clar.
Am impresia ca articolul-sursa (nu neaparat ala din link, eu am gasit intr-un ziar) nu e scris informat. Probabil va fi ceva de genul "Benzina E5" si "Motorina B5". Nu cred ca risca vreun producator/distribuitor sa puna doar E si B cu romburi, patratele etc. si lumea sa priceapa ce e acolo.

View PostHunor_66, on 30 septembrie 2018 - 18:13, said:

Si la motorina de unde le-o venit sa puna B ?
E de la etanol, B de la biodiesel. Adica aditivi. Chiar, acum se baga etanol in benzina?

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNeaceasca85, on 30 septembrie 2018 - 20:54, said:

Alimentez de la OMV. Si mi-e dor de mirosul motorinei de pe vremuri, gen anii '90 pana intr-un 2010 asa.

Pai.. acum miroase a cartofi prajiti...  Problema e ca, daca vor face un singur sortiment bogat in ulei de floare... nu stiu cat de bine va functiona sistemul de injectie cu asa ceva.  
Adica probabilitatea sa scada calitatea odata cu cresterea pretului exista dupa parerea mea.  Avand un singur sortiment... sigur bagi numa din aia, ca alta n-ai..  daca caraie masina..sai nu trage...  asta-i viata.

#42
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Daca raman pompele de benzina cu verde si alea de motorina cu negru, e greu sa le incurci.

PS Un prieten baga ulei de floarea-soarelui din magazin intr-un Opel Astra de prin 2000 si un pic (cred ca generatia G) si mergea brici, doar ca daca vremea e mai rece pune si ceva motorina. Plus ca uleiul il gasesti si la 3 lei, iar motorina e aproape 6.

Partea proasta e ca daca se continua in stilul asta, o sa se scumpeasca alimentele ceva de speriat. Si nici nu sunt convins de "curatenia" bio-combustibililor.

#43
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on 30 septembrie 2018 - 20:57, said:


E de la etanol, B de la biodiesel. Adica aditivi. Chiar, acum se baga etanol in benzina?
Da, acum 4.5%,din ianuarie 8%. Norme UE.
In america nu mai baga, au suspendat reglementarea din cauza ca multe motoare la masinile vechi se strica, si unele teste arata un consum crescut de benzina la mașini, si ce se câștigă la poluare băgând etanol, de fapt se pierde prin arderea unei cantități mai mari de benzina.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTS030, on 30 septembrie 2018 - 20:41, said:

Si E de la Electric.
Cat timp nu schimba stecherul eu sunt multumit ...

#45
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postericmario, on 30 septembrie 2018 - 18:38, said:

Am comis-o la nemernicii ăștia.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Mergeam de la Reșița la Timișoara.
Aaa, matale ii testezi pe astia cu nume exotice, de care n-o auzit nima'...
Nu era mai sanatos sa faci plinu' la Resita ?
Ti-ajungea pan' la Cimisoara si daca mergeai numa' in a'ntaia.

View Postloock, on 30 septembrie 2018 - 18:48, said:

Motorul disel a fost facut prima data sa mearga cu ulei de arahide, si abea apoi a fost trecut si pe motorina.
Uleiul la biodiesel e in general de rapita, dar e mai putin important asta.
Dieselele alea vechi merg fain numa' pe ulei vegetal.
Cu astea noi ii problema.

View Postericmario, on 30 septembrie 2018 - 19:40, said:

Eu am dat exemplul clar, cu date exacte.
Și imposibilul e posibil.
Dacă nu mă credeți, alimentați de acolo.
Posted Image
Auzi, da' esti sigur ca ai pus benzina acolo si nu gaz lampant, ori petrosin ?

View PostDihorul Razboinic, on 30 septembrie 2018 - 20:57, said:

Chiar, acum se baga etanol in benzina?
Pai si-asa suntem mari producatori de porumb.
Mamaliga la Mac nu se vinde, porci nu mai sunt ca pesta africana, lapte luam din Ungaria, oua din Polonia.
Asa ca, etanol, tata.
Nu-i bai, brazilienii or fost primii si n-or murit.

#46
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
"Doar vehiculele compatibile cu E85 vor putea să alimenteze cu acest sortiment de benzină, care conține 85% etanol. Alimentarea cu acest sortiment poate aduce avarii la un autoturism sau la o motocicletă pregătită din fabrică doar pentru benzină, nu și pentru ”super-etanol”.

Deci eu, care circul pe E85, trebuie sa fiu atent ce alimentez, sau ce?

#47
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Stai linistit, ca o sa vezi E85 la pompe in ro cam pe cind o zbura porcu'.


#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Cat Bio-Diesel in % este in prezent in motorinele de la pompele OMV, Petrom, LukOil, Shell ?

#49
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postslai, on 30 septembrie 2018 - 23:01, said:

Da, acum 4.5%,din ianuarie 8%. Norme UE.
In america nu mai baga, au suspendat reglementarea din cauza ca multe motoare la masinile vechi se strica, si unele teste arata un consum crescut de benzina la mașini, si ce se câștigă la poluare băgând etanol, de fapt se pierde prin arderea unei cantități mai mari de benzina.
Aia nu-i nimic: Fewer biofuels, more green space: Climate action researcher calls for urgent shift

View PostHunor_66, on 30 septembrie 2018 - 23:28, said:

Pai si-asa suntem mari producatori de porumb.
Mamaliga la Mac nu se vinde, porci nu mai sunt ca pesta africana, lapte luam din Ungaria, oua din Polonia.
Asa ca, etanol, tata.
Nu-i bai, brazilienii or fost primii si n-or murit.
Ma gindesc ca mai curind se fac biocombustibili din rapita decit din porumb. Etanol din cucuruz... ar fi extrem de ineficient. Trestia de zahar e o planta foarte eficienta si au fost si acolo probleme la producerea etanolului (distilarea papa multa energie). Cucuruzul nici nu se compara in termeni de eficienta a conversiei luminii in zaharuri. Doar daca n-au reusit sa faca praf celuloza si sa o fermenteze.

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postslai, on 30 septembrie 2018 - 23:01, said:


Da, acum 4.5%,din ianuarie 8%. Norme UE.
In america nu mai baga, au suspendat reglementarea din cauza ca multe motoare la masinile vechi se strica, si unele teste arata un consum crescut de benzina la mașini, si ce se câștigă la poluare băgând etanol, de fapt se pierde prin arderea unei cantități mai mari de benzina.

Bingo! Calitate mai redusa, randament mai redus, la un pret mai rotund, asta e muza. Obisnuirea iobagului cu produsul contrafacut. I se strica masina, e fix problema lui.

Deci nu e o simpla schimbare de eticheta, e alt produs la alti bani. Rugati-va sa rumege masina cum trebuie acest nou produs.

#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMihai_3, on 01 octombrie 2018 - 09:45, said:

Cat Bio-Diesel in % este in prezent in motorinele de la pompele OMV, Petrom, LukOil, Shell ?

Intre 5%-7%, in prezent si trebuie sa ajunga la 10% de la 1 ianuarie 2019. Problema e ca motoarele diesel nu sunt facute sa arda optim acest tip de combustibil, se fut in timp niste componente la motor - injectoare, furtune, etc, plus ca randamentul de ardere nu e acelasi.

Deci, practic e in produs mai ecologic dar pe buzunarul consumatorului, daca uzura motorului va fi mai accelerata, din cauza uleiului.

Daca masinile TDI erau facute sa mearga cu zeama galbena de floarea soarelui, se calca lumea in picioare in LIDL, ca au fost reduceri saptamana trecuta.

Deci mare atentie nu la litere si culori la pompa ci daca zeama pe care o bagati in motor mai corespunde sau nu, ca pe aia nu-i intereseaza ca uzati masina mai repede. E de la sine inteles ca, la zeama mai multa in amestec, producatorii de combustibili castiga enorm, indiferent cate masini ingroapa.

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostRaulz0r, on 30 septembrie 2018 - 19:23, said:



Cred ca ar trebui un ecran pe pompa si cand iei unul din pistoale in mana si vrei sa apesi pe "tragaci" sa iti apara pe pompa un mesaj de confirmare "SIGUR VREI SA BAGI MOTORINA BOSS?"

Sau să fie ca în mall, la parfumuri. Înainte să bagi furtunul iei un cartonaș din ăla, îl vâri în sortimentul de combustibil și-l miroși.

#53
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Pai pe urma e riscul sa umplii benzinariile de aurolaci care se inghesuie sa miroasa benzina :)

#54
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cred că nu or să fie probleme, bănuiesc că rămîn și vechile denumiri pe pompă, doar că apar și noile simboluri. Dar nu văd cine ar împiedica benzinăriile să păstreze și actualele „etichete”.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate