Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea anterioara mi-a luat un an de la buget degeaba

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
SplitSecond

SplitSecond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2011
Sunt intr-o mare dilema. Am fost un an la buget la o facultate tehnica unde nu aveam numarul de credite necesar pentru a trece in anul urmator. Problema este ca m-am imbolnavit si nu am putut sa ridic diploma, iar facultatea m-a trecut in anul 2 desi, in contract, scrie clar ca daca nu am numarul minim de credite nu pot trece in urmatorul. Asa a patit un vecin care a dat o restanta pentru a trece in anul urmator. Eu acum m-am reorientat si vreau sa fac o facultate umanista care dureaza 3 ani si nu stiu daca voi putea folosi toti acei 3 ani care mi-au mai ramas de la buget. Curios e faptul ca la facultatea respectiva unde am fost, nu mi-a dat voie decanul sa imi ridic diploma fara o asa-zisa consiliere, iar eu mai aveam putin si ii desenam acelui profesor care nu a inteles nici acum ca facultatea tehnica e o piatra de moara pe care nu o pot duce. Ce as putea face in cazul in care am pierdut acel an? Sa ma judec cu facultatea sau sa las de la mine si sa platesc un an din buzunarul meu? Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are cum sa iti ia anul, daca nu ai semnat contractul anual de studii.

Edited by pasilla, 30 September 2018 - 15:17.


#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Diploma se ridica cu acea foaie de lichidare cu stampile de la biblioteca , camin, etc,  ca nu ai datorii. Ai pierdut 1 an la buget, anul 1.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 SplitSecond, on 30 septembrie 2018 - 15:09, said:

Eu acum m-am reorientat si vreau sa fac o facultate umanista care dureaza 3 ani si nu stiu daca voi putea folosi toti acei 3 ani care mi-au mai ramas de la buget.
Tu ti-ai consumat un an bugetat. Din cat dureaza noua facultate (3 ani) scazi 1 si-ti mai raman 2 bugetati si 1 cu plata. Data te duceai la medicina, 6 - 1 = 5 bugetati.

#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
asta nu e nimic! eu mi-am depus dosarul la o facultate particulara prin 93 (ca sa scap de armata) iar dupa vreo trei ani figuram la avizier in anul trei si eram somat sa platesc taxele!

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bilti, on 30 septembrie 2018 - 16:47, said:

asta nu e nimic! eu mi-am depus dosarul la o facultate particulara prin 93 (ca sa scap de armata) iar dupa vreo trei ani figuram la avizier in anul trei si eram somat sa platesc taxele!
Si nu te duci sa iti ridici diploma, ca s-o fi copt pana acum ? :)

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E clar, tot la aranjat marfa la hipermarket vei ajunge. Sau, daca esti norocos, salahor in strainatate.

#8
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006

 pasilla, on 30 septembrie 2018 - 16:53, said:

Si nu te duci sa iti ridici diploma, ca s-o fi copt pana acum ? Posted Image
acuma fac masterul la ei. dupa asta o sa primesc diploma.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Slabut, slabut, pana acum trebuia sa ai si diploma de Doctor.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 bilti, on 30 septembrie 2018 - 16:47, said:

(ca sa scap de armata)
si ai scapat ?

#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
da. am facut politehnica pana la urma.  cred ca s-a si desfintat universitatea respectiva.

#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 neagu_laurentiu, on 30 septembrie 2018 - 16:30, said:

Tu ti-ai consumat un an bugetat.
Daca, si numai daca initiatorul vorbeste de anul scolar 2017-2018.
Ca , (daca) el discuta astazi despre ce s-a intamplat acum 7 ani, e posibil sa fii consumat 2.

#13
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 SplitSecond, on 30 septembrie 2018 - 15:09, said:

Facultatea anterioara mi-a luat un an de la buget degeaba
Sunt intr-o mare dilema.
Nu, tu ești într-o mare confuzie!
Facultatea nu ți-a luat niciun an de la buget și, mai ales, nu a fost degeaba.
Tu ești cel care și-a bătut joc de bugetarea aia pe care ai primit-o, ocupând un loc degeaba, loc ce ar fi putut fi ocupat de cineva serios și dornic să învețe.
Știi, ăsta nu e doar un drept, să faci o facultate pe banii statului, adică ai noștri, ai tuturor, este și o obligație, în momentul în care ai semnat contractul de studii.
Și, ca să vezi: te-ai îmbolnăvit exact când trebuia să-ți retragi diploma ...
De fapt, trebuia să faci cerere de retragere. Având o cerere de retragere înregistrată și depusă înainte de începerea anului universitar, nimeni nu putea să te împiedice să-ți ridici dosarul și să pleci unde dorești.
Și este imposibil să fi fost trecut în anul al doilea, dacă nu ai adunat numărul necesar de credite, așa ceva nu ar îndrăzni nimeni să facă. Cel mai probabil însă, așa cum se practică de regulă, senatul universității a aprobat trecerea în an superior cu un număr mai mic de credite decât cel prevăzut în contractul de studii. De regulă, acesta este 40 de credite; senatul o fi aprobat scăderea pragului la 35, poate chiar 30. Tu câte adunaseși? Dar, cel mai probabil, tu vorbești din auzite, pentru că anul universitar începe abia mâine. De unde știi că ești trecut în anul al doilea? Mai ales că, la începutul fiecărui an universitar, trebuie să faci o cerere de înmatriculare în anul în care ai trecut.
Oricum, comportamentul și atitudinea ta arată multă, multă neseriozitate și imaturitate.
De ce a fost necesar un an ca să-ți dai seama că ești paralel cu acea facultate tehnică?
Iar dacă vrei să dai în judecată pe cineva, să știi că acel cineva este statul român. Nu facultatea a făcut acele reguli, ele sunt prevăzute în Legea Educației, o lege organică, adoptată de parlament.
Asta e cam așa: tu vrei să dai în judecată pe cineva pentru că acel cineva ți-a dat niște bani, pentru ca tu să înveți, iar tu, în loc de asta, ai stat de altceva!
Părinții tăi nu ți-au dat la timp o bătaie serioasă! O spune asta unul care este împotriva bătăii ca mijloc de „educare”, dar sunt unii care chiar și-o cer!

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
LOL.
Vezi ca a avut probabil si transport gratuit pe banii "vostri". Eu zic sa te duci sa-i iei inapoi dar de la ala care ti i-a luat.
Terminati cu neo-comunismele astea stupide!

Banii vostri se duc la stat pt scoala pe care ati facut-o voi gratuit!

#15
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

Quote

nu mi-a dat voie decanul sa imi ridic diploma fara o asa-zisa consiliere
Adica ?

#16
gaby_matei

gaby_matei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.05.2018
Ţi-au mai rămas 2 ani la buget, pe primul ţi l-au luat. Nu prea mai ai ce să faci, e mai mare deranjul să te judeci cu facultatea.

Edited by gaby_matei, 01 October 2018 - 16:31.


#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Deci atenție pt inițiator: tu socotești în mod greșit că dacă fac. tehnică are 4 ani și cea umanistă are doar 3, ai făcut 1 an la cea tehnică, deci mai rămîn 3, și deci ai putea face pe cea umanistă integral la buget.

Legea însă nu așa spune. Legea spune că oriunde ai face, indiferent de nr. de ani, acei ani ți se consumă din "creditul" dat de statul român pt orice univ.

Deci dacă faci 1 an la orice univ, te retragi și te duci la orice ALTĂ univ, de la univ. respectivă ți se scade un an bugetat, pe care tb să-l plătești.

Deci în cazul tău, ai făcut 1 an la politehnică, și fie că mergi la umanistă, fie că mergi la medicină, tot UN AN ai pierdut și tb să plătești !
Deci dacă mergi la Litere, plătești 1 an și apoi faci 2 ani la buget = total 3 ani
Dacă mergi la Medicină, plătești 1 an și apoi faci 4 ani la buget = total 5 ani (dsau dacă-s 6 că nu mai știu, plătești 1 și faci gratis 5).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate