Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cumparare masina electrica

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
17742 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu am vazut o Tesla pe la mine prin oras. Cam mare masina.

#74
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Depinde ce model era. Model X poate fi și cu 7 locuri.
Oricum la americani sunt alte standarde referitoare la mărime, indiferent ca-s albe sau negre Posted Image !

Edited by Ford4, 02 October 2018 - 10:42.


#75
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

View Postgabrieln2016, on 02 octombrie 2018 - 09:28, said:

Cu vreo doua, trei saptamani in urma am vazut pe Transfagarasan, urcand dinspre Curtea de Arges, un BMW electric si am cam ramas cu gura cascata pentru ca nu ma asteptam la asa ceva.

Era la deal sau cobora ?? si il dusese cu elicopterul sus pe deal ?   Nu cred ca ii face bine la maruntaie acea urcare pe Transfagarasan , la care amperajul pe tot ce este motor electric/ baterie  in masina aia este dublu sau triplu , asemanator tractarii unei alte masini sau unei rulote ( by the way , o putea trage o rulota ???? Posted Image ) .. La vale stiu , mai incarca si bateria , dar dupa ce a dat-o in clocot la urcare pe Transfagarasan .. Bine , sunt masini de drive test si de corporatii cu care se fac aceste experimente/ batai de joc .

#76
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Deja esti penibil cu afirmatiile astea. Cati ani ai?

#77
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
12 ani si ceva ..de la pensionare

On topic , ,,, noutati
https://evz.ro/renau...dacia-elec.html

Edited by stefandinescu70, 02 October 2018 - 11:43.


#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststefandinescu70, on 02 octombrie 2018 - 11:39, said:

Nu cred ca ii face bine la maruntaie acea urcare pe Transfagarasan
Prostii, e ca la liniute in oras :)

#79
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postdan78rom, on 02 octombrie 2018 - 08:49, said:

Mai taie din ele, da-le dracu'. Pai daca oprim cum zici tu, mai ajungem la pulivara la destinatie. Asta este chiar marele punct nevralgic al electricelor, timpul de incarcare pentru drumuri lungi. Tesla a facut ceva interesant cu superchargerele alea, dar fiind strict pentru marca, nu-s o rezolvare, mai ales ca in europa vor circula preponderent alte marci, care nu pot folosi zisele incarcatoare. Plus ca nu toate electricele suporta incarcare asa rapida.
Eu zic ca tu esti genul de utilizator la care o electrica nu ti se potriveste. Cu masina electrica costul deplasarii e mai mic dar timpul e mai mare. In cazuri extreme, baterie mica, incarcare lenta, drum lung, poate fi chiar dublu. Daca tu esti tot timpul in criza de timp, nu ai ce face cu o electrica la drum lung. Pentru drumuri mai scurte, in range-ul baterieri, o da.... Taie bine din timp. Super fun.

View Poststefandinescu70, on 02 octombrie 2018 - 11:39, said:

Era la deal sau cobora ?? si il dusese cu elicopterul sus pe deal ?   Nu cred ca ii face bine la maruntaie acea urcare pe Transfagarasan , la care amperajul pe tot ce este motor electric/ baterie  in masina aia este dublu sau triplu , asemanator tractarii unei alte masini sau unei rulote ( by the way , o putea trage o rulota ???? Posted Image ) .. La vale stiu , mai incarca si bateria , dar dupa ce a dat-o in clocot la urcare pe Transfagarasan .. Bine , sunt masini de drive test si de corporatii cu care se fac aceste experimente/ batai de joc .
Nu e mare branza sa urci pe Transfagarasean cu o electrica. E mai lejer decat pe combustie si mai liniste. Ca si consum de curent: cam 5kWh/1000m. Intre Sibiu si Balea lac sunt 50km si diferenta de altitudine 1500m. Deci ai nevoie de 7.5kWh + 50 x 0.15kwh/km = 15kWh. Intoarcerea e aproape pe gratis pentru ca ecuperezi cam jumate din cat ai folosit la urcare: 50 x 0.15kwh/km - 7.5kWh/2 = 3.75kWh. Deci in total 18.75kWh Sibiu - Balea Lac si retur. Cu un plin de Leaf cred ca te descurci.

Chestia cu baterii fierbinti si alte alea e la curse. Nu se pune problema la masini mai mici. Iar i3-ul are si racire la baterie. Just in case. Posted Image

Edited by bzalex, 02 October 2018 - 12:45.


#80
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
o propunere:
https://sonomotors.com/

#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Asa, jucarii dedicate pentru oras au si suedezii: https://www.uniti.earth/product/

#82
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postbobalex18, on 02 octombrie 2018 - 13:24, said:

Masinuta aia e tare interesanta si are un pret bun. Dar pana nu o produc cu adevarat nu putem stii daca pretul va ramane acelasi.

#83
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
eu pentru oraș aș „impulsiona” varianta propusă de ro_explorer, smart fortwo, eli zero sau twizy (cu uși și geamuri).

#84
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt curios la ce pret o sa iasa (cica in toamna/iarna asta se da drumu). 300 Km autonomie strict in oras la o masina inchisa complet (deci cald iarna si racoare vara, fara sa te ploua in cap) nu suna rau deloc pentru comuting.

#85
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

View Postbzalex, on 02 octombrie 2018 - 12:43, said:

Intoarcerea e aproape pe gratis pentru ca ecuperezi cam jumate din cat ai folosit la urcare

Din contra, la intoarcere luand in calcul ca accelerezi putin si mergi in mare parte in frana de motor, ar trebui sa se incarce... nu stiu cum functioneaza frana de motor la electrice, am impresia ca este mult mai puternica, si ti-o opreste oricum si la coborare, dar nu bag mana in foc...

#86
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Nu poti sa recuperezi decat maxim 75% din energie din cauza randamentelor de conversie. Si daca trebuie sa faranezi mai tare, se cupleaza si frana mecanica. In plus urcarea si coborarea sunt numai 20km din cei 100 pe care trebuie sa ii faci. Ciar daca sa zicem urcarea si coborarea s-ar compensa reciproc 100%, tot iti raman de facut 80 de km de drum fara panta.

#87
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Joi sau vineri ma duc la un test drive cu o Kia Soul EV, sa vad cum se comporta. Sunt 75% hotarat sa o iau. Dupa deducerea de aprox. 11000 euro de la stat mai raman de achitat 23000 euro.
Garantie 7 ani sau 150000 km. Naveta zilnica e de aprox. 100 km. Iarna, la -20 grade celsius autonomia masinii e de aprox. 130 km. Vara se duce peste 200 km.

Am facut un calcul comparativ, am achizitionat acum 2 ani un Suzuki Vitara 1.6 AT Allgrip pe benzina la aprox. 21000 euro, daca tin electrica 7 ani, deja dupa cel de-al 6-lea an masina si-a scos banii. La Suzuki suma creste (benzina + revizii) la peste 35000 euro in 6 ani.

Sunt total de acord ca o masina electrica la ora actuala nu poate inlocui 100% o masina cu motor termic dar sunt cazuri in care o masina electrica poate satisface cu brio peste 90% din drumurile anuale ale unei familii.

Totul tine de cati bani iti permiti sa ''arunci'' pentru o masina, indiferent de sistemul de propulsie. Se stie ca masina reprezinta una din cele mai ''proaste investitii'' dar ce ne facem fara ea?

Edited by Crispy23, 02 October 2018 - 21:27.


#88
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
KIA soul ev nu mi-a plăcut. Te sfătuiesc să aștepți anul viitor care va aduce modele mult mai performante la preturi similare iar actualele vor avea discounturi foarte mari

#89
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Multumesc pentru sfat! Poti sa-mi spui ce nu ti-a placut la ea?

#90
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ca nu e de la Deutschland ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate