Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Deck cassette incetineste viteza in modul play

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, sculele vintage, si nu numai, merita sa le acordam atentie. Au fost arta mecanica.

#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
AI încercat cu mai multe casete sau doar una singură? că s-ar putea să strângă caseta banda din cauza deformărilor mecanice, mai ales dacă a stat undeva la căldură. Aveam problema asta pe vremuri la casetele ORWO.

#39
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, am incercat cu cateva casete, acelasi rezultat. L-am dat la un batranel ce are un service de electronice, el suspecteaza roata idler care la un moment dat, in momentul in care pe tamburul colector s-a acumulat banda intr-o anumita cantitate, nu mai reuseste sa invarta consecvent respectivul tambur. Acum nu stiu ce sa zic vizavi de parerea dansului. Oricum, azi il voi recupera asa cum e, nu a reusit sa il faca mai bun, si am sa incerc cu o caseta cu banda putina. Daca fenomenul dispare inseamna ca batranelul a avut dreptate, tine de roata idler care actioneaza tamburul colector (deckul are 2 motorase), daca lalaiala persista atunci trebuie sa revad partea cu rola presoare (ax cabestan) sau ceva pe la tamburul donor (franare).
Va tin la curent, multumesc!

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă ar fi aşa cum zice el banda ar trebui să iasă afară din casetă pt. că, cabestanul şi rola presoare o mişcă în continuare.
Ar mai trebui verificat dacă nu încetineşte chiar cabestanul, din cauza unei curele slăbite sau motor subalimentat.

Edited by mihaicozac, 03 October 2018 - 10:22.


#41
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Insisti intr-o directie gresita tamburul colector nu trebuie sa influenteze cu nimic viteza benzii, datorita cresterii diametrului odata cu depunerea benzii pe tambur se modifica forta cu care trage de banda si astfel viteza benzii ar fii variabila. Daca tamburul colector trage slab, banda se infasoara slab sau se opreste tamburul cand se umple. Viteza benzii e data strict de cabestan. Ala trebuie sa mearga bine sau sa nu se intepeneasca tamburul debitor, dar transmisia finala la tamburi se face cu pasla si e transmisie cu alunecare si din acest motiv, in timp, se lustruieste plasticul iar particulele de plastic se depun pe pasla si incepe sa patineze tamburul, in nici un caz sa se intepeneasca. Apasarea paslei se poate regla, a mai spus cineva asta mai sus, deci o cauza posibila pentru rotirea inconsecventa a tamburului colector ar fii ca patineaza pasla tamburului. Dar asta nu va elimina lalaiala, repet viteza benzii trebuie sa fie data de cabestan.

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ca Mihai m-am gandit si eu referitor ca banda ar trebui sa se imprastie in caseta daca e idlerul cu probleme, pentru ca e impinsa de cabestan, dar nu e colectata suficient de motorul de bobina, lucru ce nu se intampla. Derularea cum se comporta ? Pentru ca si acolo intra in actiune idler tire-ul.

 mihaicozac, on 03 octombrie 2018 - 10:22, said:

că, cabestanul
Eu atat am sucit si invartit frazele pana am scapat de cacofonie. M-am lovit si eu de asta. :))

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 October 2018 - 10:51.


#43
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Roata aia idler intervine doar in modul Play si antreneaza tamburul colector. Am dat-o cu putin sacaz si a scazut lalaiala. Posibil ajuta avansul anemic al benzii dat de cuplul rola presoare&axul cabestan. Am dat cu sacaz si cureaua care leaga fulia motorului de volanta (cabestan). In plus am matisat si axul cabestan, sa faca cuplu mai bun cu rola presoare (am dat axul cu putina clorura ferica). Acum pot sa zic ca 99% nu mai percep lalaiala la sfarsitul casetei.
Multumesc tuturor pentru ajutor si rabdare!

#44
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna seara,

Deckul nu mai preia comanda Play, motorasul responsabil de play si derulari (denumit "sub motor" in schema) nu se mai invarte, de fapt tensiunea la ambele lui borne e in permanenta 8,5 V dc. La punctul 7 de conectare din schema am 8,5V iar cand apas tasta Play ea scade pentru foarte scurt timp la 4,5V insa revine la 8,5V, cred ca pentru faptul ca intervine autostopul. La punctul 8 de conectare  din schema am permanent 8,5V desi la apasarea tastei Play cred ca ar trebui sa devina 0V, pentru ca motorasul sa inceapa sa se roteasca. Am verificat cei 4 tranzistori (Q23-26), sunt buni.
Ce poate fi problema? Sa fie defect integratul TC9121P?
Multumesc.
Atasat schema care comanda ambele motorase , "sub" si "main" (main invarte volanta axului cabestan):
https://drive.google...ew?usp=drivesdk

Edited by SIG, 09 March 2019 - 17:30.


#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am vazut ca ai postat pe tapeheads. N-o fi problema la procesorul de comenzi ?

#46
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am comandat de pe ebay integratul logic TC9121P, astept sa vina incet cu posta din UK.Ce mi se pare ciudat e faptul ca au picat deodata atat comanda play cat si derularile. Fiecare din aceste functii are cate un pin out dedicat la integratul respectiv. Sa fie oare un defect in interiorul integratului care controleaza toate cele 3 functii?

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Procesorul de comenzi din cate stiu eu controleaza toate functiile. Dar alea pica rar. Eu am ars unul la un Pioneer, dar a fost vina mea.

#48
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am gasit acelasi integrat logic (TC9121P) folosit in Onkyo TA-2080 in a carui manual service detaliaza modul in care acest integrat logic actioneaza modul Play. Atasat explicatia modului de functionare Play si derulari versus schema de la AIwa ul meu. Deci la pinul 15 ar trebui sa apara +5V in momentul in care este apasata tasta Play. La mine nu apare aceasta tensiune, consecinta fiind ca motorul M2 nu se roteste intervenind intr-o secunda sau doua autostopul (Hall senzorul).
Acest lucru se va clarifica in momentul cand primesc noul integrat TC9121P comandat.

Attached Files



#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bafta. Singur il schimbi ?

#50
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, fie cu ajutorul tresei de Cu fie tai pinii la capsula cu ajutorul unui cutter. Sper sa nu apara complicatii. Pun un soclu.
Care metoda de extractie e mai recomandata, cea cu tresa sau cu cutter?

Edited by SIG, 11 March 2019 - 12:56.


#51
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am mai gasit la  deck ul Rotel RMD-90  un troubleshooting guide, in care arata ca defect comun tot pe TC9121P (IC701) pentru situatia in care atat play ul cat si nici derularile nu functioneaza. Atasat

Attached Files



#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 SIG, on 11 martie 2019 - 12:54, said:

Da, fie cu ajutorul tresei de Cu fie tai pinii la capsula cu ajutorul unui cutter. Sper sa nu apara complicatii. Pun un soclu.
Care metoda de extractie e mai recomandata, cea cu tresa sau cu cutter?
Eu nu ma pricep, dar am un cunoscut care e ninja la chestii din astea. Zii merci ca nu e un chip din ala cum e prin aparatele noi, un SMD cu vreo 80 pini. :)

#53
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Totusi, nu pare sa fie defect integratul. Din cauza faptului ca multimetrul era pe scala de mV, nu apuca sa se afiseze pe display tensiunea la pinul de play (pinul 15) in secunda cat intervine autostopul. Am comutat pe scala de V si imi afiseaza cam 4,5V. Deci in alta parte pare a fi defectul. Inteleg ca pinul 12 al integratului e responsabil de autostop. La acest pin am pentru scurt timp 5V insa pica la 0V rapid.

#54
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aici niste electronisti ar trebui sa-ti raspunda. Ai incercat pe forumul electronistilor ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate