Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Deck cassette incetineste viteza in modul play

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Ce treaba are tamburul care recupereaza(care primeste banda) cu incetinirea vitezei de redare?
Daca recuperarea nu functioneaza OK, ori rupe banda, ori o face acordeon.
Daca vad personal mecanismul pot sa dau o diagnoza. Asa, de la distanta, multi mesteri isi dau cu parerea!
Pasle, angrenaje, "roti dintoase"!
Daca un singur arc este agatat necorespunzator, nu poti sa afirmi exact ce se intampla!
Daca este posibil, as desface tot mecanismul si l-as spala, l-as unge si l-as reasambla.
daca este posibil si motorul l-as desface si l-as verifica/unge, chiar inlocui. Dupa atatia ani este posibil sa "traga" mai greu la sarcina mai mare, adica sa ceara curent mai mare si regulatorul sa-l gatuie.
Sunt supozitii, repet, fara o intalnire fata in fata nimeni nu poate diagnostica 100% defectul.

#20
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
@georgila
Te referi la tamburul din stanga? cel din dreapta nu are rol in problema data.
Nu stiu unde poate avea ambreiajul tamburul stang insa am eliminat franarea din poza a lui (cu albastru), pentru a vedea diferenta.
In plus, cum sa desfac? Capacelul de la varful tamburului se trage fortat?

Am eliminat si franarea de catre capul destergere care impreuna cu un ax fix contribuiau la franare. Interesant e faptul ca axul fix respectiv este tesit la partea inferioara si, candva, era o pasla, piesa 51 conform manualului service. Nu stiu insa ce rol are acel tub indicat in manual, piesa 41 cu rosu in poza. Aveti idee?

Attached Files


Edited by SIG, 30 September 2018 - 20:30.


#21
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005
daca acelasi motor antreneaza cabestanul si tamburul care recupereaza verifica si curata ambreiajul
.

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
In capul antrenorilor din dreapta/stanga nu sunt niste saibe de plastic, de culoare alba?
Ca eu asa vad in poza ta.
Acea saiba, daca exista, se scoate de pe axul antrenorului(este fixata intr-un mic canal pe ax) cu ajutorul unei surubelnite fine de ceasornicar si trebuie ca tot ansamblul antrenor, inclusiv ambreiaj sa iasa de pe ax. Sun mai multe modele de ambreiaj, cel mai frecvent este cu pasla intre 2 discuri, ceva ca la ambreiajul de masina, tensiunea se regleaza prin rotirea unui arc plat stelat/triunghiular si "urcarea" sau "coborarea" varfurilor stelei/triunghiului pe niste came. Astfel se regleaza strangerea paslei intre cele 2 discuri. Un disc este angrenat/franat de rola/frana debitoare iar celalalt este solidar cu varful cu 3 aripioare care intra in rotita dintata a casetei. Ambreiajul functioneaza atatla derulare cat si la play/record, pentru a asigura tensiunea necesara benzii, astfel incat sa se lipeasca corespunzator pe capete.

O alta cauza a lalaielii catre sfarsitul benzii este si asezarea proasta a benzii in caseta sa chiar o caseta de calitate indoielnica.
Pe vremuri, acum mai bine de 40 de ani, se gaseau in comert niste casete din Israel, casete cu banda foarte abraziva si cu un mecanism de 2 bani.
Am incercat toate metodele spre a le face functionale, dar nu am reusit, asa ca ma chinuiam sa inregistrez casetele cu cea mai noua muzica disponibila, dupa care le vindeam.
Am si in ziua de azi casete ORWO, mult mai bune decat nenorocirile alea. Nu luam in discutie Agfa, BASF, mai tarziu RAKS. Casetele japoneze nu s-au vandut in Romania pana prin anii '94 - '95, iar acum nu prea se mai gasesc.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum sa nu se vanda ? Se facea bisnita cu ele. Aveam de tot felul, prin anii 70 si 80.

#24
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Fenomenul de lalaiala inspre ultima treime de banda se manifesta la toate casetele.
Saiba din capul tamburilor e neagra, pare alba din cauza blitzului reflectat pe negrul lucios. Am sa incerc sa o extrag cu grija, insa trebuie sa desfac mai multe pe acolo pentru a putea extrage apoi tamburul de pe ax.
Am insa rezerve ca ambreiajul tamburului donor ar opune rezistenta prea mare, tinand cont ca am eliminat deja o franare exterioara tip cleste plus cea de la capul de stergere care presa usor in trecut banda pe o pasla prinsa de un ax fix tesit. Cam cat de mare ar trebui sa fie presiunea rolei presoare? Pot relativ usor sa o opresc cu degetul.

#25
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005

View PostSIG, on 30 septembrie 2018 - 21:24, said:

Am insa rezerve ca ambreiajul tamburului donor ar opune rezistenta prea mare,

nu la tamburul donor trebuie umblat
daca acelasi motor antreneaza cabestanul si tamburul care recupereaza verifica si curata ambreiajul. odata cu cresterea diametrului rolei de banda in caseta scade turatia tamburului care recupereaza. daca ambreiajul este murdar/dereglat merge sacadat si produce o variatie a turatiei pe care o regasesti si la cabestan

Edited by georgila, 30 September 2018 - 22:11.


#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSIG, on 30 septembrie 2018 - 21:24, said:

Fenomenul de lalaiala inspre ultima treime de banda se manifesta la toate casetele.
Si la cele cu banda putina (cassingle) ?

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
SIG, eu zic totusi sa ceri parerea si celor de pe tapeheads. Unii de acolo au lucrat in service-uri.

Din punctul meu de medere, pot fi mai multe lucruri, dar incearca daca ai acces sa cureti motorul si sa-l ungi pe cat posibil. E posibil sa nu aiba suficient torque (nu stiu care e termenul in romana, cred ca cuplu) si sa nu aiba forta sa traga atunci cand bobina colectoare e prea grea. Doar o idee.

Edited by Ion_de_la_Raion, 01 October 2018 - 09:06.


#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu pateam asta pe vremuri la vechiul Electronika, era cureaua de cauciuc slabita.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Omul zice ca a schimbat curelele.

#30
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Verifica uzura bucsei axului cabestan .
De asemenea ansamblul colector-perii colectoare a motorului de antrenare a axului cabestan/
Daca trebuie schimbat motorul sa fii atent la litera din cod.
Daca are un R inseamna ca se roteste spre dreapta,daca este un L spre stanga.

#31
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am sa tin cont de toate sfaturile.
Am si eu o mica idee de test: sacrific o caseta lasand doar jumatate de banda pe ea. Daca tremuratul melodiilor la capat de caseta dispare inseamna ca problema e in zona roata intermediara&tamburul colector. Daca problema persista inseamna ca problema tine de rola presoare si/sau franarea tamburului donor. Gresesc?

#32
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
De la motor la banda se pierde putere mecanica inclusiv prin rola presoare, vezi ca manualul de service indica forta de apasare. Verifica roti, rotite, curele de cauciuc. Freaca cu smirghel fin tot ce e din cauciuc. Fa o proba cu o curea mai mica in locul curelei ce antreneaza cabestanul. Cabestanul e actionat de o rotita mai mica, e posibil sa alunece pe ea cureaua. Cum a zis cineva mai sus poate e uzata bucsa cabestanului si din cauza asta nu calca bine rola presoare.

Edited by omuspan, 02 October 2018 - 11:54.


#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tot ce tine de transport trebuie verificat. Dar eu zic (parerea mea) sa incerci sa verifici daca motorul are suficienta forta sa traga banda.

#34
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, re-verific tot.

Se gaseste pe ebay idler tyre insa nu stiu daca mi se potriveste. Am intrebat vanzatorul insa nu stiu daca va raspunde. Stie cineva ce dimensiune are? Se folosea prin videouri
https://www.ebay.co....WcAAOSwU-pXssoZ

Sau, am sanse ca una din aceste 9 cauciucuri sa mi se potriveasca?
https://www.electron...u-idler-7751002

#35
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Poti demonta acea roata intermediara? Cauciucul de pe ea se poate desface?
Daca DA, incearca sa demontezi cauciucul si sa-l intorci pe dos. Adica sa pui partea care acum este in interior la exterior.
Fa un test si vezi ce se intampla.
Eu asa am facut la cateva DVD-uri care aveau probleme cu EJECT-ul cand tava era goala, chiar si la un VCR a tinut figura!
Sau, desfaci cauciucul de pe rola si pui in locasul respectiv o tura, doua de scotch(nu wiskey) si remontezi cauciucul. Astfel creste diametrul cu 0,1 - 0,2 mm.
Pe vremuri, cand nu se gaseau piese de schimb la castofoane, video-uri, rotile de cauciuc le "inmuiam" in praf de sacaz, sa aiba aderenta.

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
SIG, mi-ai facut pofta, am si eu un Marantz pe care trebuie sa-l intorc pe dos. Merge, dar mai trebuie gresat si reglat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate