Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Deck cassette incetineste viteza in modul play

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am un deck cassette fain Aiwa, are insa o problema (a avut mai multe dar le-am rezolvat), lalaie muzica  cam inspre ultima treime de banda.
Am schimbat rola presoare cu alta noua, la fel si curelele.
Pot fi ambele sau una dintre urmatoarele cauze:
- arc slabit, arcul care tine presata rola pe axul cabestan (atasat poza cu arcul)
- franare prea mare a tamburului de alimentare, cel din stanga.(atasat poza cu tamburul)

Cat ar trebui sa masoare forta de retragere a rolei in starea play? Am un cantar electronic de mana cu care pot masura grame-forta insa nu stiu cat ar trebui sa fie forta de rezistenta de decuplare a rolei de  axul cabestan.
Cum pot lua capacul din varful tamburului de alimentare? Vreau sa injectez solutie de curatare si de gresare. Imi pare ca tamburul se roteste cam greu putin, lucru care suprapus peste un posibil arc slabit (pot opri rola destul de usor cu degetul in starea play) duce la lalaiala amintita.

Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 30 September 2018 - 10:02.


#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
Atentie, nu continua sa folosesti casetofonul daca nu ai rezolvat problema, Ai sanse foarte mari sa iti intinda banda, mai ales daca nu sunt casete de calitate.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai poate fi si un idler tire slabit.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
I-ai făcut vreodată mentenanță?
Șters, curățat, degresat, uns. Faci asta cu atenție și știi dacă de vină sunt curelele, deși după descriere nu par a fi, sau motorul.  Mai poate interveni și uzura. Caseta este mai grea spre final și deși nu ar trebui să se simtă, defectul devine sesizabil. Uită-te și la rotițe. Mai vezi roata presoare. Cea de cauciuc. Nu știu dacă acesta este termenul științific. Am desfăcut multe părți mecanice. Când ondulau, rezolvam prin mentenanță. Făceam asta cam la 5 ani. Depinde și de condițiile de funcționare. Și încă ceva: verifică și alte casete.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti intreba pe tapeheads.net.

#6
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Ce model de AIWA ?

#7
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Modelul e AD-M700E
Franele dotate cu pasla stau permanent activate, asa o fi conceptul? Nu simt mare diferenta daca indepartez franele si rotesc cu mana tamburul, de aceea ma gandeam sa injectez cumva niste solutie de curatare iar apoi alta de gresare pe axul tamburului. Insa nu stiu cum se poate lua capacul din varful tamburului. Prin extragere fortata?

Da, mai demult am cerut ajutor si pe tapeheads, acolo mi-au sugerat sa schimb unii conzi portocalii care generau pacanituri la auditie (play).
E bine venit ajutorul din orice directie.

Multumesc.

Edited by SIG, 30 September 2018 - 11:12.


#8
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

 SIG, on 30 septembrie 2018 - 11:09, said:

Modelul e AD-M700E
Franele dotate cu pasla stau permanent activate
Pe cuvântul tău de pionier?

Attached Files


Edited by mamaie12, 30 September 2018 - 12:07.


#9
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am observat faptul ca rola presoare avanseaza inspre varful axului cabestan, suportul rolei fiind mai ingust decat locasul in care e fixat (sageata rosie indica spatiul creat datorita avansului suportului rolei iar cea galbena varful axului cabestan). Daca imping rola mai inspre interior, pare ca se aliniaza mai bine cu traseul benzii insa datorita rotirii avanseaza din nou inspre capatul extrem al axului. Ma gandesc sa pun ceva distantiere care sa nu permita miscarea suportului rolei.

Attached Files



#10
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Dacă nu ai nici măcar capacitatea intelectuală necesara înțelegerii cinematicii unei mecanici simple și rezolvării unor probleme de natură mecanică, e cazul să apelezi la un prieten.
Și, dată fiind situația, doar un depanator care mai are timp de pierdut recondiționând castofoane îți poate fi prieten.

#11
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Mestere mamaie, pentru cultura ta saturata, iti atasez o poza in care se vede ca sistemul de franare nu poate merge in directia indicata de tine. De ce, cred ca e evident.
Apoi, am specificat de la inceput faptul ca am schimbat rola presoare. Insa rola noua are un suport mai ingust decat suportul vechi, de aceea are acel joc.
Si, in ultimul rand, as prefera sa ma scutesti de teoriile tale intelepte, as vrea sa nu ne mai intersectam.

Attached Files



#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Bre mamaie, omul a cerut un sfat, dacă poți ajută-l, nu e cazul de discuții contradictorii.

#13
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Bre Digix, dacă nici măcar nu ai habar ce aia o discuție în contradictoriu (sintagma "discuții contradictorii" nu are ce căuta în acest context) de ce intervii?
Ba, mai mult, nu reușesc să văd unde anume în postarea ta sunt sfaturile, date de tine, care ar putea ajuta omul, ci doar intevenția ineptă a unui flecar care vrea să facă pe deșteptul.

LE
Iar sfatul pe care i l-am dat inițiatorului este cel mai bun, ținând cont de capacitatea și priceperea acestuia (mai mult decât evidente  încă de la prima privire), și singurul care ar putea să-i fie cu adevărat de folos.

Edited by mamaie12, 30 September 2018 - 13:20.


#14
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Rola presoare aluneca axial pentru ca axul rolei presoare si axul cabestanului nu sunt paralele. Datorita acestui lucru presiunea exercitata de rola presoare nu e egala pe toata latimea benzii. Directia in care aluneca axial rola indica unde presiunea e mai mica si tot acolo e distanta mai mare intre axe. E din cauza uzuri si poti incerca deformarea usoara a suportului rolei presoare pentru a corecta paralelismului axelor.

#15
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am trasat o linie cu marker negru de-alungul axului cabestan dupa care am lasat cateva minute sa mearga in modul play, fara caseta. Se observa contactul de 2/3 intre axul cabestan si rola presoare iar 1/3 mai putin contact sau deloc. Incerc sa vad daca pot ajusta suportul rolei presoare, sa aliniez axele. E suficient aceasta stare incat sa nu aiba tragere suficienta caseta spre capatul ei?

Attached Files



#16
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Da. Rola presoare e mai lata decat banda si preseaza mai tare sub banda, daca ar fii din material rigid nici nu ar atinge banda.

#17
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Rola presoare trebuie sa prezinte un joc cat mai mic in locasul ei . Monteaza niste saibe ( de preferinta de nylon) pentru a compensa inaltimea redusa a noii role .
   O alta solutie simpa pentru a imbunatati tractiunea benzii este sa cresti asperitatile cabestanului folosind smirghel de granulatie 250-400 .

Edited by Dexter Dude, 30 September 2018 - 17:12.


#18
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005
ai rezolvat? verifica functionarea tamburului care recupereaza

Edited by georgila, 30 September 2018 - 20:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate