Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Snappy Driver Installer - fost "am patit o nepatita"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
N-am avut ce face si mi-am instalat Snappy Driver Installer ca sa fiu la zi cu toate driverele, luand in calcul ca aveam mai toate driverele "expirate".
Programul a venit la pachet cu un update la mai toate driverele (la mine era maxim din 2012 ultimul driver instalat) dar mi-a facut si bucata: nu stiu cum mi-a bagat el o serie de la windows de-a lui si acum windows-ul meu e pe cale sa-mi expire tinand cont ca am cumparat laptopul cu windows original. Problema e ca pe spatele laptopului seria nu mai e vizibila.
E vreo modalitate sa-mi recuperez vechea cheie?

Iar daca a mai folosit cineva acest program aveti idee de ce in Device Manager lasa un driver neinstalat, si anume Toshiba Bluetooth? Aceeasi problema am patit-o si la alt pc

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostgunoNakamoto, on 29 septembrie 2018 - 21:34, said:

N-am avut ce face si mi-am instalat Snappy Driver Installer ca sa fiu la zi cu toate driverele, luand in calcul ca aveam mai toate driverele "expirate".
Programul a venit la pachet cu un update la mai toate driverele (la mine era maxim din 2012 ultimul driver instalat) dar mi-a facut si bucata: nu stiu cum mi-a bagat el o serie de la windows de-a lui si acum windows-ul meu e pe cale sa-mi expire tinand cont ca am cumparat laptopul cu windows original. Problema e ca pe spatele laptopului seria nu mai e vizibila.
E vreo modalitate sa-mi recuperez vechea cheie?
Iar daca a mai folosit cineva acest program aveti idee de ce in Device Manager lasa un driver neinstalat, si anume Toshiba Bluetooth? Aceeasi problema am patit-o si la alt pc
System Restore-daca ai vreun punct inainte de instalarea Snappy Driver

#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Așa se întâmplă când folosești third-pirty-uri (soft-uri terță-parte) de pe toți coclaurii. La bălăriile astea în engleză li se mai spune și "snake-oil" (ulei de șarpe sau licoare fără profit). Dezinstalează-l imediat cu Revo Unistaller și rulează System Restore (punct de restaurare).

Și da, există posibilitatea de a-ți recupera vechile chei de licență.

1. Copiază și lipește în Notepad "codul-script" afișat mai jos. Salvează-l ca cheie.vbs iar apoi rulează scriptul. Stai liniștit nu are și nici nu e virus.

Quote

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))
Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

2. Copiază și lipește asta (vezi quote-ul) în Command Prompt - cmd (dacă dorești îl poți rula și ca Admin).

Quote

wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Bonus :
3. Copiază și lipește asta în PowerShell (vezi quote-ul).

Quote

powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"

Succes ! Posted Image

#4
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postun-simplu-om, on 29 septembrie 2018 - 22:02, said:

Așa se întâmplă când folosești third-pirty-uri (soft-uri terță-parte) de pe toți coclaurii. La bălăriile astea în engleză li se mai spune și "snake-oil" (ulei de șarpe sau licoare fără profit). Dezinstalează-l imediat cu Revo Unistaller și rulează System Restore (punct de restaurare).

Și da, există posibilitatea de a-ți recupera vechile chei de licență.

1. Copiază și lipește în Notepad "codul-script" afișat mai jos. Salvează-l ca cheie.vbs iar apoi rulează scriptul. Stai liniștit nu are și nici nu e virus.



2. Copiază și lipește asta (vezi quote-ul) în Command Prompt - cmd (dacă dorești îl poți rula și ca Admin).



Bonus :
3. Copiază și lipește asta în PowerShell (vezi quote-ul).



Succes ! Posted Image
ok multumesc voi urma acesti pasi. ar fi ceva de recomandat pentru listarea tuturor driverelor si o eventuala cautare pe net dupa ele? asta ca sa nu mai folosesc ulei de sarpe sau ulei din ficat de rechin :D

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
recomandat e sa le cauti pe pagina de internet a producatorului
in cazul unor componente, de ex. placi video, driverii de pe situl producatorului pot sa fie mai vechi decit cei originali nvidia sau amd, caz in care poti fi luati de acolo. in general, cei de pe situl producatorului sunt "siguri", adica testati cu componenta respectiva.

#6
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
DUMo iti spune ce drivere ai instalate si daca este versiune mai noua. Ai si versiune portabila. Te poti folosi de date pt a cauta driverele pe Softpedia/Google sau alte site-uri (copii numele si versiunea si dai search). Ai si pt softuri SUMo

Singurul soft oarecum automat (poti downloada fiecare driver in parte) care a functionat fara probleme, din toate cele testate (majoritatea iti downloadeaza si instaleaza automat toate driverele existand posibilitatea sa instaleze si ceva eronat), e Driver Magician dar nu e free.

Cat despre aflat Windows Key, poti incerca ProduKey.

Edited by 1nqiu, 29 September 2018 - 22:58.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostgunoNakamoto, on 29 septembrie 2018 - 21:34, said:

N-am avut ce face si mi-am instalat Snappy Driver Installer ca sa fiu la zi cu toate driverele, luand in calcul ca aveam mai toate driverele "expirate".

Nu stiu ce este Snappy Driver Installer, dar efectele acestui "installer" nu fac obiectul ariei "Windows 7", deoarece nu este un program nativ, preinstalat de Microsoft in Windows.
Topicul se muta pe aria Software.

Titlul topicului a fost modificat, deoarece incalca regulamentul ariei. Titlul unui topic trebuie sa reproduca pe scurt tema topicului, in asa fel incat cine il acceseaza sa stie dinainte despre ce este vorba, iar cine utilizeaza formularul de cautare de pe forum sa poata (re)gasi subiectele deschise pe o anumita tema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate