Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Smartphone in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postizometric, on 01 octombrie 2018 - 11:38, said:

Cum adica nu il considerai egal cu o masina?

Bicicleta este un vehicul, are prioritate fix ca o masina.
Bicicleta este vehicul, maşina este autovehicul. Nu sunt egale.
De aceea, pentru biciclete trebuie făcute piste speciale, singurele porţiuni unde au prioritate. În rest, biciclistul dă prioritate tuturor. A, mai are prioritate doar dacă trece pe culoarea verde a semaforului şi nu se intersectează cu alte benzi rutiere care au culoarea verde.

#38
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostPSC, on 01 octombrie 2018 - 12:04, said:

Bicicleta este vehicul, maşina este autovehicul. Nu sunt egale.

Du-te la baie, ia o foarfeca, taie permisul in 6 bucati egale si revino sa iti spun ce sa faci in continuare.

#39
-Roland-

-Roland-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2018
Total de acord cu amenda pt cei care folosesc telefonul in timp ce conduc. In ceea ce il priveste pe taranoiul de biciclist care are un comportament agresiv, injura, tupeist, nu stie ce e ala bun simt, preventie in trafic, i-as trage vreo 2 in bot de i-ar sari casca cu totul.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postizometric, on 30 septembrie 2018 - 12:33, said:

Eu vad viitorul (maxim 15-20 de ani, sper ca mai repede) ceva de genul:
[bla bla bla]
Toate cele de mai sus DACA oamenii vor mai avea dreptul sa conduca autovehicule. Posibil ca in 20 de ani sa existe legislatie care sa permita doar autovehicule autonome, fara sofer. Si atunci poti sa stai pe telefon cat poftesti.
Viitorul pe care il vezi tu este mai utopic decat comunismul si presupune o dictatura mult mai puternica. Adica tu ceri disparitia oricarei intimitati in numele "sigurantei"? ... Nu si sa vezi asa ceva.
Ai permis, inseamna ca ai niste drepturi si niste obligatii. Atat. Daca abuzul drepturilor sau neindeplinirea obligatiilor te fac sa faci "poc", platesti (amenda, permis, d'astea) ...

Democratia inseamna ca ai dreptul sa faci si prostii ;)

P.S.: Eu sunt unul din cei care folosesc telefonul in timp ce conduc (nu oricand, nu oricum, dar il folosesc ocazional cand sunt la volan).

#41
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostPSC, on 01 octombrie 2018 - 12:04, said:

Bicicleta este vehicul, mașina este autovehicul. Nu sunt egale.
De aceea, pentru biciclete trebuie făcute piste speciale, singurele porțiuni unde au prioritate. În rest, biciclistul dă prioritate tuturor. A, mai are prioritate doar dacă trece pe culoarea verde a semaforului și nu se intersectează cu alte benzi rutiere care au culoarea verde.

Attached Files



#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cine lamureste daca este ok sa se circule printre masini ?

Attached Files



#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,269
  • Înscris: 27.10.2007

View Postizometric, on 01 octombrie 2018 - 11:38, said:


Cum adica nu il considerai egal cu o masina?

Bicicleta este un vehicul, are prioritate fix ca o masina. Ii dai prioritate de dreapta si orice alta prioritate indicata de codul rutier sau semnalizata rutier. Deci daca vrei sa virezi stanga si vine bicicleta din fata, trebuie sa dai prioritate.

Daca vrei sa virezi stanga sau dreapta peste o pista de biciclete, in lipsa unui semafor pentru biciclete (care sa indice rosu pentru biciclete), tu trebuie sa dai prioritate.
tocmai de aceea, cand eu opresc autovehiculul la semafor, as vrea sa opreasca si el in spatele meu, ca de, avem drepturi egale in trafic. dar nu, brusc bicilistul / motocilistul isi reconsidera pozitia in trafic si se strecoara in fata. nu ma deranjeaza, dar deseori mai taie si semaforul cand e verde pt pietoni, amestecandu-se printre ei pe trecere. sau si mai rau, taie intersectia pe diagonala, ca si cum si-ar fi cumparat strada.
pai cum vrei tu bicilistule / motociclistule sa te respect, daca tu nu ma respecti pe mine si nu-i  respecti pe ceilalti participanti la trafic?

#44
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In europa civilizata biciclistii au mai multe drepturi decat masinile.

Tot in europa civilizata, linia la care opresc masinile este la 5-6 metri in spatele semaforului. Aia 5-6 metri sunt rezervati bicicletelor care se strecoara in trafic si se posteaza in fata masinilor la semafor. Asta este prevazut pentru a permite biciclistilor sa plece primii, in asa cel incat sa nu fie calcati de vreo masina care a plecat paralel cu ei si nu i-a vazut.

Legislatia la noi este dusmanoasa cu biciclistii. Iar foarte multi soferi sunt niste cimpanzei care cred ca lor li se cuvine tot. Biciclistii trebuie respectati, ei decongestioneaza traficul de un numar egal de masini.

Eu as vrea sa vad permise saltate pentru neacrodare de prioritate biciclistilor. Sa stea x luni pe bara sa cugete la egalitatea bicicletelor in trafic.

Edited by izometric, 01 October 2018 - 20:20.


#45
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postizometric, on 01 octombrie 2018 - 20:19, said:

Biciclistii trebuie respectati, ei decongestioneaza traficul de un numar egal de masini.
Trebuie respectati ca pe orice participant la trafic. Nu, nu au nici un fel de drepturi suplimentare

#46
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Deci măcar suntem de acord ca au cel puțin aceleași drepturi ca și autovehiculele.

E un început.

#47
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu nu am spus niciodata altceva; postarile mele pe topicul asta fac referire strict la papagalul ala cu filmul ci nu la biciclisti in general

#48
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prietene, eu în locul papagalul cu filmul, snopeam în bătaie minim 50 de șoferi de-a lungul serialului.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Post86-APP, on 01 octombrie 2018 - 16:38, said:

Cine lamureste daca este ok sa se circule printre masini ?
Conform oug si regulament nu are ce cauta acolo.

#50
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postizometric, on 01 octombrie 2018 - 21:33, said:

Deci măcar suntem de acord ca au cel puțin aceleași drepturi ca și autovehiculele.

E un Ăźnceput.
De obligații , nimic ???🤔

#51
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postizometric, on 01 octombrie 2018 - 23:07, said:

Prietene, eu în locul papagalul cu filmul, snopeam în bătaie minim 50 de șoferi de-a lungul serialului.
Posted Image  snopeai pe draq Posted Image

LE esti jandarm? Posted Image

Edited by Octavian_SK, 02 October 2018 - 08:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate