Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Xiaomi Mi 8 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Ba da, a venit cu soft global adica cu toate aplicatiile Google + Facebook si tot ce trebuie...
Dar mie-mi place mai mult soft-ul de pe Xiaomi.eu, l-am avut pe toate cele 4 telefoane Xiaomi si a mers fara nicio problema.
+ca vreau si root.

#20
vladn2016

vladn2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 06.04.2018
Aștept un material nai amplu despre telefon ! Oscilez intre Mi 8 Lite si Mi A2 !!!
Dacă ești amabil ...
Mulțumesc !

#21
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Spune ce doresti sa stii si iti zic, am avut pana acum Note3Pro, Note4x, Note5Pro si acum Mi8Lite...doar intre astea pot sa fac o comparatie.

#22
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postarmag3d0n, on 15 noiembrie 2018 - 23:46, said:

Spune ce doresti sa stii si iti zic, am avut pana acum Note3Pro, Note4x, Note5Pro si acum Mi8Lite...doar intre astea pot sa fac o comparatie.

Fă-i și tu un review mai amplu: aspect, baterie, ecran, semnal, viteză etc.

#23
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010
E un telefon imens la 6.26 inch , daca era la maxim 5.8 inch era perfect.

#24
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postandupustiu, on 18 noiembrie 2018 - 02:12, said:

E un telefon imens la 6.26 inch , daca era la maxim 5.8 inch era perfect.

Este cu aproape 2mm mai înalt decât un Note 4, deci ok având în vedere că diagonala creste de la 5,5 la 6,26.
Aș fi preferat și eu niste dimensiuni mai mici, precum A2 Lite, dar se pare că se doresc diagonale mari.

#25
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Eu as sugera sa alegi Mi 8 Lite pentru ca A2 pur si simplu are bateria prea mica pentru ce ofera... Are SOT slab...

Daca preferi android stock peste miui, asta e altceva... Acolo fiecare dupa gusturi.

#26
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View Postarmag3d0n, on 15 noiembrie 2018 - 20:30, said:

Ba da, a venit cu soft global adica cu toate aplicatiile Google + Facebook si tot ce trebuie...
Dar mie-mi place mai mult soft-ul de pe Xiaomi.eu, l-am avut pe toate cele 4 telefoane Xiaomi si a mers fara nicio problema.
+ca vreau si root.

Care e diferenta dintre cel original si cel de pe xiaomi.eu ? nu e acelasi ?

#27
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
@vidiandrei - Din punctul meu de vedere este xiaomi.eu este mai bine optimizat decat cel de pe miui.
La baza este MIUI + anumite modificari facute de niste oameni destepti Posted Image) sa zicem asa.

Am testat si varianta originala si cea de pe xiaomi.eu pe ultimele 4 telefoane Xiaomi si am ramas placut suprinsa fata de cel de pe Xiaomi.eu.
Se misca mai smooth, bateria tine mai bine (aceeasi utilizare pe amandoua) + anumite tweaks-uri pe care le gasesti doar pe xiaomi.eu.

O sa fac scriu opinia despre Mi8Lite la inceputul lu Decembrie deoarece abia pe data de 30 Noiembrie pot sa deblochez bootloader-ul si sa bag Xiaomi.eu,
pana atunci o sa stea in dulap si-l mai butonez eu fara card sau sim.


O prima impresie fata de Note5Pro:
  • se misca mult mai fluid fata de Note5Pro, mai rapid (procesorul este mai bun).
  • din pacate nu are MIUI10 oficial inca deoarece au fost niste probleme pe variata globala. (Exista pe xiaomi.eu MIUI10 deoarece este bazat pe soft-ul de China, rom-ul lor).
  • camera este mult buna la orice capitol fata de Note5Pro.
  • ECRANUL este impecabil, l-am pus unul langa altul si mi se pare ca sunt mult mai vibrante culorile.
  • telefonul are ecran de 6.26" dar are acelasi dimensiuni ca Note5Pro cu ecran de 5.99" din cauza notch-ului.
  • are MicroSD deoarece eu cand am dat comanda nu se stia daca are sau nu.
Raspund la orice curiozitate aveti despre telefon...daca stiu :)).

#28
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Ar mai fi de precizat cam cat tine bateria in comparație cu Note 5.
As mai alege un telefon și nu știu ce să fac: 8 lite sau Poco(pt baterie).

Edited by Alxdava, 05 December 2018 - 21:19.


#29
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View PostAlxdava, on 05 decembrie 2018 - 21:19, said:

Ar mai fi de precizat cam cat tine bateria in comparație cu Note 5.
As mai alege un telefon și nu știu ce să fac: 8 lite sau Poco(pt baterie).

N-as cumpara niciodata Poco. Are el niste chestii cu care a rupt gura targului dar nu l-as compara cu 8 Lite.

Daca vrei poti sa astepti pana apare Poco F2. Cica ar trebui sa apara pe la inceputul anului sau prima jumatate a anului.

#30
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Bateria mă interesa pt că au ecran LCD și consumă mai mult. M-am obișnuit cu anduranța lui Note 4X care duce cât e ziua de lungă și aș fi vrut ceva asemănător.

#31
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

View PostAlxdava, on 05 decembrie 2018 - 21:19, said:

Ar mai fi de precizat cam cat tine bateria in comparație cu Note 5.
As mai alege un telefon și nu știu ce să fac: 8 lite sau Poco(pt baterie).

Bateria tin punctul meu de vedere este mai buna ca la Note 5 Pro pe Xiaomi.eu nu cu cel oficial.
Pe Note5 ma tinea vreo 7-8 ore iar pe Mi8Lite ma tine vreo ~9 10 ore (depinde cat stai pe wireless sau date).

Il folosesc de o saptamana si sunt foarte multumit de el, este peste Note5.
M-am obisnuit foarte repede cu notch-ul si chiar este dragut, in afara ca daca primesti notificare apare 2-3 icoana de la aplicatia in stanga sus si dupa dispare, asta este singurul minus.

La poze este peste Note5 si se apropie destul de bine de Mi8, le-am comparat cu a unui coleg de munca, chiar sunt foarte multumit de camera.

Daca mai aveti alte intrebari le astept si va raspund cat de repede pot :D

#32
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
@armag3d0n - sh..! Am comandat poco deja. L-aș fi preferat pt dimensiuni și aspect. Bateria mă îngrijora. Sa văd dacă dau poco și îmi comand un mi 8 Lite.

#33
Bobytzu87

Bobytzu87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.05.2016
Salut!vreau sa schimb si eu telefonul si ma gandesc la 3 opțiuni,Xiaomi Mi 8 lite,Redmi note 6 pro si Huawei Mate 20 Lite. Primele 2 costa in jur de 240€,iar huawei.ul 300€.Ce mă sfătuiți (sau ce ați alege voi) ? Nu ma intereseaza camera prea tare(peste tot unde am citit este cel mai discutat aspect),mai mult bateria si restul(acum folosesc un Redmi note 3
pro care la inceput ducea si 2 zile bateria dar acum il tin toata ziua la incarcat,de asta  vreau sa.l schimb).Deasemenea nu o sa.mi bag nasul prin el sa schimb soft.ul,o sa.l folosesc asa cum vine...Multumesc anticipat pentru parerile voastre!

#34
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

View PostAlxdava, on 07 decembrie 2018 - 19:30, said:

@armag3d0n - sh..! Am comandat poco deja. L-aș fi preferat pt dimensiuni și aspect. Bateria mă îngrijora. Sa văd dacă dau poco și îmi comand un mi 8 Lite.
Hehe.
Am vrut sa-mi iau Pocophone dar eu nu o sa folosesc niciodata cel procesor SD845 + notch-ul de 2 ori mai mare ca la Lite, asta m-a dat inapoi sa-l comand.
Si inca un aspect a fost screenbleed-ul respectiv si n-am vrut sa risc.

Mie chiar imi place ca telefon si ca marime, chiar daca la inceput in comparatie cu Note5 mi s-a parut imens :))) ele fiind identice aproape ca marime.

View PostBobytzu87, on 08 decembrie 2018 - 14:42, said:

Salut!vreau sa schimb si eu telefonul si ma gandesc la 3 opțiuni,Xiaomi Mi 8 lite,Redmi note 6 pro si Huawei Mate 20 Lite. Primele 2 costa in jur de 240€,iar huawei.ul 300€.Ce mă sfătuiți (sau ce ați alege voi) ? Nu ma intereseaza camera prea tare(peste tot unde am citit este cel mai discutat aspect),mai mult bateria si restul(acum folosesc un Redmi note 3
pro care la inceput ducea si 2 zile bateria dar acum il tin toata ziua la incarcat,de asta  vreau sa.l schimb).Deasemenea nu o sa.mi bag nasul prin el sa schimb soft.ul,o sa.l folosesc asa cum vine...Multumesc anticipat pentru parerile voastre!
Depinde de ceea ce vrei.

Huawei-ul: are procesor Kirin (am inteles ca nu o sa-ti bagi nasul in soft sau ceva dar iti spun parerea mea) si nu o sa existe prea multe rom-uri daca vrei sa le incerci pe viitor ca pe Snapdragon. Si la Huawei este pretul putin cam sus din cauza ca este o firma mare. 1500RON varianta 4gb cu 64, eu am dat 1250 varianta 6gb cu 128gb pe Lite. Nu cunosc prea multe despre Huawei si de asta nu intru in prea multe detalii.

Redmi Note 6 Pro - Am avut si eu o tentativa sa trec de la Note5 la Note6 dar nu mi-a placut notch-ul acela imens (Lite-ul are notch-ul cu 40% mai mic). Bateria mai mare 4000mAh, SD636, JACK si MicroUSB. Procesorul putin mai forjat + bateria de 4000 o sa te tina mai mult ca la Mi8Lite. (Eu oricum il bag in fiecare seara la incarcat cu 40% baterie cam asa, nu stiu ce fac urmatoarea zi si nu vreau sa raman fara telefon cand am nevoie de el.

Mi 8 Lite - Am ramas la acest telefon pentru urmatoarele aspecte: notch-ul mult mai mic decat la celelalte telefoane, USB C- am vrut sa trec la usb c deoarece mi se pare mai de viitor si mi se pare ca se incarca si mai repede telefonul (chiar daca nu are jack...), ecranul mi se pare peste Note5Pro si la contrast si la claritate.

Am renuntat la baterie + jack pentru display si usb c, mai departe tu stii ce alegere sa faci.

#35
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 10.04.2009
https://www.emag.ro/...2/pd/D27RSCBBM/

telefon + Mi Band 2 la 1150 lei

#36
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postbeavis03, on 21 decembrie 2018 - 10:11, said:

https://www.emag.ro/...2/pd/D27RSCBBM/

Super ofertă!

telefon + Mi Band 2 la 1150 lei


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate