Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Este fizica suprasaturată ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018

View Posttytysor, on 30 septembrie 2018 - 17:00, said:

si in afara de faptul ca unii au mincat o piine alba cercetind nimic timp de 5 decenii pe bani publici sau privati, la ce a folosit descoperirea acestuia? mai ales ca practic trebuie sa-i credem pe cuvint pe descoperitori?

Motoare warp.

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmdionis, on 29 septembrie 2018 - 21:03, said:


Sincer, sper ca realizezi ca plictiseala dumitale este printre ultimele preocupari de pe lista prioritatilor din agenda oricarui fizician (in cazul extrem de improbabil ca ar ajunge acolo).
Faptul ca dumneata care nu ai contact direct cu lumea stiintei nu vezi pe nicaieri vreo activitate legata de fizica nu cred ca este o surpriza pentru nimeni (si nu ar trebui sa fie nici pentru dumneata).
Ba din ce vad eu e un sentiment generalizat pe care l-am vazut si la altii.

#21
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Posttytysor, on 30 septembrie 2018 - 17:00, said:

si in afara de faptul ca unii au mincat o piine alba cercetind nimic timp de 5 decenii pe bani publici sau privati,

Pe dumneata te preocupa faptul ca activitatea de cercetare din institutele de specialitate si universitati este remunerata? Nicio problema: pentru cei ca dumneata e bine si in pestera.
Macar de-ar fi salariile din cercetare la un nivel real de decenta fata de calitatea si cantitatea muncii depuse, sa zici ca un CS1 dintr-un institut oarecare a facut un mare gheseft cand a obtinut postul ala prin concurs public.
Povestea odinioara un fizician reputat din vest ale carui cursuri am avut placerea sa le audiez, ca la intalnirea de ** ani de la absolvire s-au amuzat (ca intre fizicieni, desigur) sa faca un grafic cu distributia absolventilor dupa salariile avute. A rezultat o camila cu doua cocoase: prima, centrata pe o valoare comparabila cu salariul mediu pe economie (insa inferioara acestuia) erau fizicienii care alesesera sa faca in viata cercetare de specialitate. A doua, centrata pe o valoare cam de 5 ori mai ridicata, erau absolventii fizicieni (ai aceleiasi prestigioase universitati din vest) care se ocupau de IT sau finante.
Insa pe unii privitori din exterior care fara indoiala au o activitate foarte importanta la nivel de contributie in societate, ii deranjeaza faptul ca mai exista finantare publica sau privata pentru o mana de oameni entuziasti si dedicati care imping inainte cunoasterea fundamentala din stiinta. Asta este, "noi muncim, nu gandim".

Quote

la ce a folosit descoperirea acestuia?

Pentru dumneata in particular, nu a servit la nimic. De obicei, descoperirile din stiinta la nivel fundamental nu sunt facute sa serveasca prin sine unui scop concret anume pe persoana fizica.
Asa cum am specificat mai sus, rezultatele stiintei au nevoie de confirmare repetata experimentala. Asa se face stiinta: accepta acest dat de fapt. Punerea in evidenta a bosonului Higgs completeaza in mod necesar tabloul particulelor din MS si este o confirmare cruciala a valabilitatii acestuia. Daca nu s-ar fi gasit, am fi avut inca o ambiguitate reziduala in ceea ce priveste valabilitatea mecanismului de rupere de simetrie cu generare de masa in universul fizic. Nu ma astept ca un ne-fizician (si nici macar ca un coleg fara tangenta directa cu fizica particulelor) sa poata aprecia corect importanta acestei confirmari.
Cercetarea fundamentala are de obicei un impact efectiv dupa un anumit timp de la obtinerea rezultatelor. Pentru momentul initial ramane vorba aceea a lui Franklin privind la un balon cu aer cald, reluata de Faraday cu privire la legea inductiei electromagnetice: "la ce serveste un nou-nascut?!".

Quote

mai ales ca practic trebuie sa-i credem pe cuvint pe descoperitori?

Nu e nevoie sa crezi pe nimeni pe cuvant. Rezultatele sunt verificabile. Evident, daca nu intelegi cum sa interpretezi datele experimentale (iar acest lucru il poti face doar dupa niscai studii de specialitate), trebuie sa delegi verificarea unui grup de persoane care se pricep sa o faca. Asa se face stiinta.

View Postkarax, on 30 septembrie 2018 - 19:08, said:

Ba din ce vad eu e un sentiment generalizat pe care l-am vazut si la altii.

Serios?! Ai vorbit cu toti vecinii de bloc si ti-au confirmat ca nu vad nici ei vreo activitate legata de fizica? Sau si-au manifestat unanim plictiseala fata de fizica (aflata exact in acelasi loc ultim pe lista prioritatilor din agendele fizicienilor reali)? ca nu se intelege din ceea ce prezinti dumneata aici.

LE: "m-am convins din opinii vazute pe net , cititte pe site-urile de specialitate"
Ei, daca ai citit opiniile unor onorabili plictisiti pe site-uri "de specialitate", precis ele au o greutate mai mare decat a tuturor laureatilor Nobel din ultima vreme.
Serios vorbind, daca vreun absolvent fizician isi inchipuie ca stiinta se face doar pentru a emana o noua paradigma revolutionara la fiecare cincinal, are o grava problema de perceptie deformata inca de la baza. Realist vorbind, stiinta nu functioneaza in acest fel si nu trebuie sa ne asteptam ca fiecare dintre fizicienii cercetatori sa fie un nou Newton sau Einstein; in schimb trebuie sa fie un bun profesionist al stiintei.

Edited by mdionis, 30 September 2018 - 19:48.


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmdionis, on 30 septembrie 2018 - 19:27, said:


Serios?! Ai vorbit cu toti vecinii de bloc si ti-au confirmat ca nu vad nici ei vreo activitate legata de fizica? Sau si-au manifestat unanim plictiseala fata de fizica (aflata exact in acelasi loc ultim pe lista prioritatilor din agendele fizicienilor reali)? ca nu se intelege din ceea ce prezinti dumneata aici.
Ba deloc....m-am convins din opinii vazute pe net , cititte pe site-urile de specialitate

#23
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Ba deloc....m-am convins din opinii vazute pe net , cititte pe site-urile de specialitate
convingerea ta nu are nicio relevanta pentru nimeni care are vreo tangenta cu lumea fizicii, din simplul motiv ca vine din partea unui venetic. nu ai scris in viata ta un langrangean si nu ai facut macar un linear fit dar "te-ai convins" ca nu se mai intampla nimic in fizica si ca e o plictiseala generalizata. Posted Image

faptul ca oricine are dreptul la o opinie nu inseamna si ca respectiva are vreo urma de legatura cu realitatea

Edited by newbie13, 30 September 2018 - 19:55.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu-i nimic...parerea ta...eu mi-am spus parerea si mi-o mentin..

#25
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostSportBilly, on 30 septembrie 2018 - 18:52, said:

Motoare warp.
Exista in realitatea acest model de motor, se numeste Alcubierre Drive

#26
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpuiu_pe_diezel, on 01 octombrie 2018 - 14:47, said:

Exista in realitatea acest model de motor, se numeste Alcubierre Drive

Serioooos? Unde anume ai vazut dumneata ca ar fi fost realizat un astfel de dispozitiv? In desenele animate se poate orice, insa pentru a face sa functioneze un astfel de motor avem nevoie de materie exotica.... pe care inca nimeni nu a pus-o in evidenta experimental. E ca si cum ai propune un sistem de propulsie bazat pe ecranele gravitationale: suna foarte bine in vorbe insa nimeni nu stie cum sa produca un ecran gravitational. Sau un sistem de producere a energiei bazat pe a pune impreuna in mod controlat un calup macroscopic de antimaterie cu materia obisnuita: nimeni nu stie cum sa obtinem o astfel de cantitate de antimaterie. Sau un sistem de producere controlata a gaurilor de vierme in spatiu-timp atata vreme cat nu dispunem de o fenomenologie capabila sa distorsioneze metrica in asa hal cu ceea ce avem la dispozitie pe Terra. E foarte simplu sa discuti la nivel teoretic si ipotetic atata vreme cat nu trebuie sa pui in practica in mod concret.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
adica ce spuneam, pierdere de timp si bani cheltuiti aiurea! si nu m-am referit la toate temele de cercetare si la toti cercetatorii, multi au facut treaba buna si fac in continuare. Dar se cheltuie prea mult aiurea pentru cei care lipsiti de inspiratie, inventeaza citea o noua particula cit mai subatomica posibil in primii ani de servici si apuca pensia incercind sa vada daca exista. sau temele preluate din SF cu gauri de vierme, curbura spatiului sau a timpului si alte prostii de doi bani! Dar nimeni nu are curajul sa spuna asta pe fata pentru ca si acolo membri castei isi apara piinea sau nu vor sa pice de prosti recunoscind ca nu inteleg aiurelile debitate de unii colegi ai lor!

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttytysor, on 01 octombrie 2018 - 21:30, said:

Dar se cheltuie prea mult aiurea pentru cei care lipsiti de inspiratie, inventeaza citea o noua particula cit mai subatomica posibil in primii ani de servici si apuca pensia incercind sa vada daca exista. sau temele preluate din SF cu gauri de vierme, curbura spatiului sau a timpului si alte prostii de doi bani!

În primul rând spune și tu niște sume. De exemplu, cât din salariul meu se duce pe cercetare științifică? Se duce mai mult decât dau la BOR? Eu nu văd să se construiască institute de cercetare, dar avem o catedrală uriașă în mijlocul Bucureștiului. De unde ai ajuns tu la concluzia că se cheltuiesc mulți bani? Eu sunt de părere că se cheltuiesc sume extraordinar de mici, având în vedere momentul în care suntem, din punct de vedere științific. Avem de rezolvat o grămadă de rahaturi și ar trebui să turnăm bani în rezolvarea lor.

Ăia care vin cu "absurdități" au fost întotdeauna cei care au și împins știința înainte. Când Galileo Galilei zicea că soarele nu se învârte în jurul Pământului era văzut ca un nebun și a fost închis și amuțit. Tesla n-a reușit să ia note de trecere ca să-și termine facultatea. Și mulți alții, erau mereu văzuți ca ciudați, când veneau cu teoriile lor "SF". E nevoie de genul ăsta de oameni.

Dialogiul științific se poartă la alt nivel în momentul ăsta. Oamenii din cercetare sunt foarte bine pregătiți, la un nivel mult superior omului de rând. De-asta nici nu se vorbește despre munca lor. Se fac publice lucrări în literatură de specialitate, dar noi, oamenii de rând, nu le înțelegem. Prin mass media apar câteva pe care le poate înțelege omul de rând. Dar alea nu sunt neapărat reprezentative, sau dacă sunt, nu la nivelul perceput de noi.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 06.02.2008
E culmea cum pot fi culpabilizați, portretizați ca inutili sau ridiculizați tocmai cei care duc omenirea înainte. Și nu mă refer doar la cercetătorii din domeniul fizicii ci la toți cei care activează în cercetarea științifică, de orice fel, sau inginerie. Dacă ar fi după mine toate sumele fantastice vehiculate în sport, religie sau domeniul militar ar fi redirecționate spre știință. Asta dacă vrem să ajungem undeva cu specia asta primitivă și să nu sfârșim ca ultimii paraziți pe planeta asta.

#30
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 25.02.2007
Imi vine sa intreb "De unde au romanii atata ura pe intelectuali ?" dar nu pot sa trec mai departe de "De la comunisti.".

Moarte intelectualilor !
Noi muncim noi nu gandim !
(toata) Tara te vrea prost !
La munca, tarane ! Partidul gandeste si pentru tine.

Ce poate fi mai frumos decat un cor cu asemenea strigaturi langa gratarul cu mici fumegand pe fond de manele in Biserica ?
Nimic, bine-nteles.

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
draguta, credeam ca discut cu oameni care inteleg ce citesc! consider ca sint mai avizat ca multi care isi dau cu parerea! si vorbeam de cercetarea in lume, la noi in cea mai mare parte este doar misto de banii contribuabililor, a se vedea temele de cercetare si mai ales rezultatele din ultimele 5 decenii de ex.
personal am o formatie tehnica si sint si autor/coautor la citeva realizari mai deosebite, unele brevetate! deci nu cercetarea am ceva ci cu anumite teme si directii care doar papa bani, fiind doar niste sinecuri dedicate anumitor savanti!

#32
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018
Daca erai cercetator erai la fel de critic? Ce brevete ai realizat?

#33
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,627
  • Înscris: 02.10.2009
Fizica supra.....
Intrebati miile de absolventi cu master in fizica din vest cum stau cu gasitul de slujbe in fizica...
Este supra, la locuri in invatamant si nr. absolventi.
Azi investitiile necesare pentru cercetare si dezvoltare in fizica sunt foarte mari, de unde putine domenii si locuri unde se investeste si unde se mai gaseste de lucru.
Greseala acestor absolventi- straluciti de altfel ca inteligenta si cunostinte- este ca s-au orientat spre domeniu supra...saturat.
Asa ca multi esueaza in IT, alaturi de absolventi de 10 clase.

#34
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostRosebud09, on 03 octombrie 2018 - 00:27, said:

Fizica supra.....
Intrebati miile de absolventi cu master in fizica din vest cum stau cu gasitul de slujbe in fizica...
Este supra, la locuri in invatamant si nr. absolventi.
Azi investitiile necesare pentru cercetare si dezvoltare in fizica sunt foarte mari, de unde putine domenii si locuri unde se investeste si unde se mai gaseste de lucru.
Greseala acestor absolventi- straluciti de altfel ca inteligenta si cunostinte- este ca s-au orientat spre domeniu supra...saturat.
Asa ca multi esueaza in IT, alaturi de absolventi de 10 clase.

Eu sunt absolventa de fizica.
Licenta in Romania. Masteratul si doctoratul in Belgia.
Nu mi-a fost greu sa gasesc un loc de munca. NU e ca si cum ar alerga cainii cu slujbe de fizician in coada insa nici nu e ca si cum ar umbla cainii cu absolventi de fizica in coada. Miile alea de absolventi nu prea sunt mii de fapt :) La facultatea unde am predat eu cat am fost la doc (a doua cea mai mare din tara) erau 16 absolventi pe an :) Desi incepeau peste 100 in anul intai. Pentru ca prin alte parti se mai si triaza studentii nu ca in Romania unde conta numarul ca sa fie buget.

Lucrez intr-o firma privata intr-un grup care se ocupa de investigat technologii noi care pot sau nu sa devina parte din produsele firmei. Majoritatea proiectelor sunt imppreuna cu universitati dar este cercetare aplicata (nu fundamentala).

Iar ca remuneratie sunt cam de 2.5 ori peste media tarii.
Un junior in IT va fi sub media tarii.

Cred ca ce nu intelege cineva care nu a facut fizica este ca fizica nu inseamna numai teoria relativitatii si bosonul Higgs si particule elementare. Muritorii de rand mai fac si cercetare pentru lucruri triviale gen fizica starii solide (cum fac eu). Chestii din alea care se gasesc sau ajung sa se gaseasca in produsele de zi cu zi.

#35
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Daca istoria este cea mai frumoasa poveste, atunci fizica este cel mai spectaculos model al realitatii. Cine si-ar fi putut imagina ca toate elementele chimice din lumea inconjuratoare s-au format in stele prin nucleosinteza, ca viata (asa cum o cunoastem astazi) se bazeaza pe rezonanta Hoyle a nucleului de carbon, ca epoca fierului sau siderurgia au fost posibile datorita stabilitatii foarte mari a nucleului de fier (cu una dintre cele mai mari energii de legatura pe nucleon), ca radioactivitatea si studiile de paleomagnetism ne vor permite sa descifram miscarea placilor tectonice mergand pana la miliarde de ani in urma sau ca vom putea cunoaste cu precizie evolutia climei cu milioane de ani in urma analizand raportul izotopilor de oxigen din resturile de foraraminifere depuse in sedimentele marine?  Doar ca de ceva (mai multa) vreme lumea evolueaza spre suficienta si superficialitate, iar fizica nu avea cum sa faca exceptie. Cine mai are timp sa inteleaga cum functioneaza un tranzistor cand avem o dezvoltare tehnologica atat de importanta...

Edited by real32, 03 October 2018 - 10:47.


#36
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostCrocodiluMereuVesel, on 30 septembrie 2018 - 18:51, said:

Initiator, ba se face cercetarea experimentala in fizica serioasa, doar ca aceasta se face de catre privati cu foarte mult bani iar descoperirile sunt tinute la secret si doar produsele tehnologiilor bazate
pe descoperiri sunt valabile publicului contra cost.


Eu cum am spus lucrez la o firma privata insa in fiecare an aplic pentru proiecte de cercetare. Grupul meu care e format doar din 6 persoane strange in fiecare an 5 minioane de euro din fonduri nationale plus in jur de 1 milion din Europene. La asta se adauga bugetul de la firma. Iar noi nu suntem grupul de cercetare central al firmei. Noi suntem direct legati de un departament anume. Avem si grupuri care sunt la nivel de corporatie. Unele chiar s au transformat in firme de sine statatoare pt ca au devenit prea mari pt a fi o piesa din marea firma mama.
Oricum ce voiam sa spun e ca sunt tari pentru care cercetarea e importanta si investesc in ea. Nu lasa toata povara pe spinarea unei firme private. Iar noi suntem mici fata de alte tari. Nici nu ma apuc sa spun cum e in China...


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate