Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Un programel pentru jocuri in linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
A aparut o chestie de la valve , in Steam, care permite jucatul de jocuri ce nu sunt native linux , mult mai buna decat wine ....check this out!!! chestia asta ar putea fi semnalul ca jocurile in sfarsit s-ar putea sa mearga in linux!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWJUphbYnpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Inca nu merge foarte bine dar se va imbunatati , iar lista jocurilor disponibile este destul de mare asa ca ....enjoy!!!

#2
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Omule, te complici prea mult.

Aici ai toate jocurile disponibile în Ubuntu Linux (https://store.steampowered.com/linux).

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu doar am sharuit o stire de pe un vlog linux...oricum cine nu stia bine ca a aflat..iar aia care stiau , banuiesc ca nu ii incurca cu nimic postul  meu...

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu sunt eu gamer, dar uneori mai joc, si cumpar constient jocuri facute pentru Linux in Steam pentru a incuraja producatorii de jocuri si de hardware.

Va spun sincer, pe Linux se pot juca jocuri decente.

Chiar si Microsoft imbratiseaza ideea de Linux si de open-source. Deci vremuri interesante urmeaza pentru Linux.

Edited by OriginalCopy, 29 September 2018 - 09:43.


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
"Un programel pentru jocuri in linux"

View Postkarax, on 29 septembrie 2018 - 07:39, said:

A aparut o chestie de la valve , in Steam, care permite jucatul de jocuri ce nu sunt native linux , mult mai buna decat wine ....check this out!!! chestia asta ar putea fi semnalul ca jocurile in sfarsit s-ar putea sa mearga in linux!!!
.youtube.com/watch?v=IWJUphbYnpg[/media]
Inca nu merge foarte bine dar se va imbunatati , iar lista jocurilor disponibile este destul de mare asa ca ....enjoy!!!
Ce subiect e asta? "programel"(ul) "chestia asta"  nu are un nume? trebuie sa vezi videoclipul ca sa afli un nume?
Apropo, pe langa Wine mai exista un soft popular numit  PlayOnLinux.

Edited by stlk, 29 September 2018 - 17:30.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai nu ma pricep atat de mult in linux...doar mi s-a parut interesanta stirea pentru ca linuxul mi se pare o alternativa eficienta la windows si sper sa le faca multa concurenta

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postun-simplu-om, on 29 septembrie 2018 - 07:49, said:

Omule, te complici prea mult.

Aici ai toate jocurile disponibile în Ubuntu Linux (https://store.steampowered.com/linux).

De fapt nu in bubuntu. E vorba de jocuri native GNU/Linux sau portate, vezi Tomb Raider si Rise of the Tomb Rider care la aparitie nu aveau versiune de GNU/Linux dar care au fost portate mai apoi astfel incat utilizatorii de GNU/Linux sa le poata juca nativ. Eu am jucat Tomb Raider sub Manjaro fara a avea probleme.

View Poststlk, on 29 septembrie 2018 - 17:29, said:

Apropo, pe langa Wine mai exista un soft popular numit  PlayOnLinux.
Off-topic: POL foloseste wine in spate pentru a rula aplicatiile ce nu sunt native GNU/Linux. POL fiind de fapt si de drept mai degraba un manager / control center pentru aplicatii native ferestre si care pot fi rulate cu wine sub GNU/Linux.

#8
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View PostMembruAnonim, on 29 septembrie 2018 - 22:02, said:

E vorba de jocuri native GNU/Linux sau portate, vezi Tomb Raider si Rise of the Tomb Rider care la aparitie nu aveau versiune de GNU/Linux dar care au fost portate mai apoi astfel incat utilizatorii de GNU/Linux sa le poata juca nativ. Eu am jucat Tomb Raider sub Manjaro fara a avea probleme.
Adică tu vrei să spui că ăștia de la Steam portează jocurile de Windows pentru Linux?
Eu am avut impresia că, de fapt, aplicația aia e doar un browser modificat pentru a rula jocurile native de Windows, și nu jocurile le compilează pentru diverse OS-uri, ci browserul.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrei sa faci misto sa stii ca la mine nu tine. Producatorul jocului porteaza jocul pe GNU/Linux. Daca privesti atent pagina jocului in Steam, in  josul paginii, la specificatii ai respectivele specificatii pentru fiecare OS in parte, winblows, GNU/Linux / SteamOS si MacOS. Cele care au specificatii si pentru GNU/Linux / SteamOS si MacOS inseamna ca au fost portate de producatori pe respectivele sisteme de operare sau ca le-au scos direct si pentru ele. Ce a facut Valve nu stiu ca nu am testat, posibil ceva patch pentru wine sau au venit cu solutie proprie pentru a rula cod de ferestre sub GNU/Linux.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Dar mai exista o posibilitate sa joci ceva sub linux....nu stiu daca merge insa stiam ca exista site-uri cu servere pe care sunt jocurile iar cine vrea sa le joace nu primeste decat un input pentru video si periferice in rest jocul ruland pe acele servere. Ei bine daca ai avea ceva in genul insa dedicat strict posesorilor de linux.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate