Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Doua firme in aceiasi locatie :)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Salutare,

Am urmatoarea dilema si doresc sa ma ajuta-ti in a gasi o solutie avantajoasa pentru mine dar si legala in acelasi  timp.

Am un magazin in care vand piese pentru biciclete / trotinete dar fac si diverse reparatii pentru biciclete / trotinete. Tot ce fac este fiscalizat, bon fiscal sau factura.

Aproximativ 30% din incasari sunt provenite de la persoane fizice. Asa dar ma gandesc la o varianta prin care sa-mi ramana mai multi bani:

1. Am deja o firma platitoare de T.V.A
2. Pot sa imi mai fac inca o firma neplatitoare de TVA si clientii persoane fizice sa-i facturez/incasez pe aceasta firma ? La fel si cu firmele neplatitoare de TVA?
(Voi avea stocuri pentru fiecare firma in parte.)

Dilemele mele sunt:

1. Daca am un singur site online de unde imi vin comenzile este legal sa aleg eu cum ii facturez cu TVA sau fara ? (persoana fizica / persona juridica)
Mai primesc comenzi telefonice de la persoane fizice, pot sa-i facturez direct pe firma neplatitoare de TVA ?

2. Pot avea doua case de marcat pe doua firme diferite in aceiasi camera ? Sau e musai sa am casele de marcat in doua camere delimitate ?

Ce solutii legale am pentru a avea doua firme, doua case de marcat si sa pot factura in special serviciile cand pe una cand pe alta ?

Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Spatiul trebuie imparit in acte, cate o camera la fiecare firma, altfel nu-ti dau astia autorizatie.
Cu site-ul tu decizi, nu face parte din fiscalitate, statul vede cate facturi dai la clienti si nu cererea lor.

Sa nu uiti asta:
Art. 14
(1) O persoană fizică sau o persoană juridică nu poate fi asociat unic decât într-o singură societate cu răspundere limitată.

Edited by neagu_laurentiu, 28 September 2018 - 17:38.


#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
sau SRL + PFA

#4
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Am mai multe camere, firmele vor avea "teoretic" fiecare camerele lor, autorizatile vor fi luate pentru fiecare camera in parte, dar dupa ce trec de faza asta mi-ar fi mai usor sa am casele de marcat pe acelasi birou. :) Merge asa ? Adica intru sub incidenta legii ?

 LukRo, on 28 septembrie 2018 - 17:40, said:

sau SRL + PFA

SRL + SRL imi este mai bine.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu vad de ce te-ai chinui, la servicii, cu asa ceva. Eu as stabili un pret - X - si as factura doar fara TVA (deci nici nu incasezi, nici nu platesti la stat). Doar daca vrei sa deduci diverse atunci, da, inteleg de ce ai merge pe partea cu TVA.

De altfel, daca la firma "fara TVA" ai pretul X la servicii, iar la firma "cu TVA" ai pretul X+19% la servicii, unde castigi tu (mai mult) sau care ar fi avantajul clientului care-ti cere cu TVA? Iar daca vrei sa pastrezi acelasi pret in ambele cazuri, la facturarea "cu TVA" vei pierde. Matematica mea imi da cu virgula...

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Poate vreun client care de-al dracu sau ceva vrea neaparat la firma  cu TVA pentru ca crede ca e calitatea mai accesibila

#7
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 dexterash, on 28 septembrie 2018 - 17:41, said:

Nu vad de ce te-ai chinui, la servicii, cu asa ceva. Eu as stabili un pret - X - si as factura doar fara TVA (deci nici nu incasezi, nici nu platesti la stat). Doar daca vrei sa deduci diverse atunci, da, inteleg de ce ai merge pe partea cu TVA.

De altfel, daca la firma "fara TVA" ai pretul X la servicii, iar la firma "cu TVA" ai pretul X+19% la servicii, unde castigi tu (mai mult) sau care ar fi avantajul clientului care-ti cere cu TVA? Iar daca vrei sa pastrezi acelasi pret in ambele cazuri, la facturarea "cu TVA" vei pierde. Matematica mea imi da cu virgula...


Idee este sa vand la acelasi pret. (doar in acesta varianta de fiecare data)

De ex. Montez o franza pentru roata fata.

20Lei piesele 80 Lei manopera = 100Lei total - la varianta cu TVA pierd pentru ca platesc TVA pentru 100 de lei si castig TVA doar la cumpararea piesei cu 20 lei.
In varianta fara TVA  raman cu mai multi bani in buzunar.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
cauta pe net sediile firmelor skin si restart service ;)

#9
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 r_murphy, on 28 septembrie 2018 - 18:20, said:

cauta pe net sediile firmelor skin si restart service Posted Image


2 site'uri aceiasi locatie.

Tot nu am inteles daca este legal sa facturez/incasez clientul persoana fizica sau firma neplatitoare de TVA pe firma neplatitoare de TVA .

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca e legal.

 LucaRares, on 28 septembrie 2018 - 17:41, said:

SRL + SRL imi este mai bine.
Dar va trebui sa fii cu altcineva pe una din firme.

 LucaRares, on 28 septembrie 2018 - 18:12, said:

20Lei piesele 80 Lei manopera = 100Lei total - la varianta cu TVA pierd pentru ca platesc TVA pentru 100 de lei si castig TVA doar la cumpararea piesei cu 20 lei.
Daca vinzi alauia platitor de TVA poti pune 100 + tva ca el si-l deduce.

#11
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Pretul este fix.
Pe site am asa "inlocuire cauciuc" 50 Lei. Vrea factura pe firma si este platitor de TVA plateste 50 Lei. Este persoane fizica il costa tot 50 lei si ii dau bon fiscal. :)


"Dar va trebui sa fii cu altcineva pe una din firme."

Da, stiu. Se rezolva cu sotia.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
poate să nu te complici poți factura doar manopera fără tva iar piesele cu tva iar omul primește 2 bonuri sau unul singur cu tva

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 LucaRares, on 28 septembrie 2018 - 18:41, said:

Este persoane fizica il costa tot 50 lei si ii dau bon fiscal. Posted Image
Pai eu as fi un client dificil si te-as intreba: pe mine de ce ma pui sa-ti platesc "pret intreg", cu TVA, daca tu nu-l platesti la stat?

#14
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 neagu_laurentiu, on 28 septembrie 2018 - 17:38, said:

:
Art. 14
(1) O persoană fizică sau o persoană juridică nu poate fi asociat unic decât într-o singură societate cu răspundere limitată.

Chestia asta e normala in celelalte tari UE ? Pare anormal sa limitezi numarul de societati in care poate actiona o persoana.

#15
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

 dexterash, on 28 septembrie 2018 - 19:14, said:

Pai eu as fi un client dificil si te-as intreba: pe mine de ce ma pui sa-ti platesc "pret intreg", cu TVA, daca tu nu-l platesti la stat?

Dupa vre-o 15 ani in vanzari am suficient fler sa-mi dau seama daca un client este dificil sau nu si de fiecare data clientului dificil ii voi da bonul cu TVA inclus.
In 99.99% din cazuri clientul pleca de la mine foarte multumit de produs/serviciu prestat asa dar chiar daca la inceput este dificil in timp (cand revine) ma roaga sa nu-i mai dau bon si imi plateste si mai mult decat face...dar asta-i alta discutie.

 EMPP, on 28 septembrie 2018 - 19:08, said:

poate să nu te complici poți factura doar manopera fără tva iar piesele cu tva iar omul primește 2 bonuri sau unul singur cu tva

Pare mai complicat asa :( , de multe ori ii facturez doar lucrarea iar cu piesele ma scad printr-un bon de consum.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 LucaRares, on 28 septembrie 2018 - 18:41, said:

Pretul este fix.
Te pacalesti singur daca tu duci grija aluia de-si deduce TVA.

 77777-7, on 28 septembrie 2018 - 19:15, said:

Chestia asta e normala in celelalte tari UE ? Pare anormal sa limitezi numarul de societati in care poate actiona o persoana.
E o discutie de Poiana si ne ia la intrebari moderatorul daca o dam in politica. Asta-i legea si aici discutam numai in cadrul ei.

#17
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Am devenit platitor de T.V.A acum multi ani pentru ca diversi clientii nu intelegeau ca preturile mele nu contineau TVA iar ei doreau sa apara T.V.A'ul pe factura.
Ex. un produs se vinde in mod obisnuit cu 50Lei, eu il vindeam cu 40 lei iar clientul era indignat......de ce nu apare TVA pe factura ? Ii explicam, daca apare T.V.A pe factura atunci va costa 50 lei nu 40... si asta este o alta discutie insa banuiesc ca ai prins ideea Posted Image

Edited by LucaRares, 28 September 2018 - 20:35.


#18
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Intrebare.

Daca cumpar si vand marfa cu un adaos comercial de minim 30%, cum este mai avantajos pentru mine, platitor de T.V.A sau neplatitor ? (nu ma intereseaza restul de cheltuieli si doar cele strict de achizitie si vanzare).

Din ce am calculat eu, la un adaos incepand cu 25% (ideal 30%) castig mai mult in varianta neplatitor decat in cea de platitor de TVA.

P.S Marfa o cumpar intodeauna cu T.V.A inclus

Edited by LucaRares, 02 October 2018 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate