Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Recomandare usi de interior

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Salut,am si eu o intrebare,care este cea mai buna usa de interior pentru antifonare? PVC sau din lemn masiv? Ce firme recomandati? (De preferat din Brasov)
eu personal am vazut la deko doors ceva,ei aduc usi din germania,a apelat cineva la ei,sunt ok? Ce alte firme mai stiti?

#2
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Știu firme, dar nu mã pricep la materiale de nicio culoare. Cele mai cunoscute sunt Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker sau Horn Bach.

În Brașov existã multe firme de acest fel :

(https://www.google.r...46!2i463!4f13.1)

Attached File  magazine_bricolaj.png   88.43K   3 downloads

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Porta Doors ?

Așa am eu și sunt mulțumit.

#4
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Eu am usi din HDF din Dedeman dar sunt oribile,se aude cel mai mic sunet prin ele,de asta caut ceva sa izoleze bine

#5
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View Postwaterman, on 28 septembrie 2018 - 16:24, said:

Porta Doors ?

Așa am eu și sunt mulțumit.
cat costa?

recomd ceva uni lucios

View Postskillzking, on 28 septembrie 2018 - 16:46, said:

Eu am usi din HDF din Dedeman dar sunt oribile,se aude cel mai mic sunet prin ele,de asta caut ceva sa izoleze bine
asta e buna https://www.dedeman....u-toc/p/6004079

#6
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016

View Postvdesigns, on 28 septembrie 2018 - 18:10, said:

cat costa?

recomd ceva uni lucios


asta e buna https://www.dedeman....u-toc/p/6004079
Pai in genul la asta am si nu e buna de nimic...

#7
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postskillzking, on 28 septembrie 2018 - 22:56, said:

Pai in genul la asta am si nu e buna de nimic...

Uși bune se găsesc la Best Doors, în Iași. (http://www.besteurod...15/evening.html)

#8
ferucio

ferucio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2005
Buna , referitor la produsele Porta Doors, pot sa va spun ca sunt de calitate , dar au termene de livrare foarte mari (de ordinul a 16 saptamani), si cu toate acestea aceste termene sunt depasite, fara nici o motivatie din partea producatorului polonez.
Eu am patit-o si de aceea va atentionez cu seriozitate...

#9
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Buna,revin cu aceasta probelma,sa pun usi de termopan sau usi de la porta doors? Ce recomandati sa izoleze fonic cat mai bine?

#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 skillzking, on 27 februarie 2019 - 17:10, said:

Buna,revin cu aceasta probelma,sa pun usi de termopan sau usi de la porta doors? Ce recomandati sa izoleze fonic cat mai bine?

Depinde ce inseamna fonic, aka domeniul frecventelor. Daca este vorba despre frecvente joase, spre asa cum ai la un subwoofer, n-ai nicio sansa, indiferent de material. Chiar si vocea trece, aka 300Hz spre 5kHz. In realitate se va auzi si din muzica inspre 10...12kHz. Diferentele dintre usile enumerate sint atit de nesemnificative, incit ramine sa te concentrezi doar pe design.
Singura solutie, pe care cu siguranta n-ai vrea s-o ai, inseamna usi capitonate.
Daca as exprima un punct de vedere, atunci as merge pe lemn. Din motive de design ;)

#11
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016

 vata_pa_batz, on 27 februarie 2019 - 17:19, said:


Depinde ce inseamna fonic, aka domeniul frecventelor. Daca este vorba despre frecvente joase, spre asa cum ai la un subwoofer, n-ai nicio sansa, indiferent de material. Chiar si vocea trece, aka 300Hz spre 5kHz. In realitate se va auzi si din muzica inspre 10...12kHz. Diferentele dintre usile enumerate sint atit de nesemnificative, incit ramine sa te concentrezi doar pe design.
Singura solutie, pe care cu siguranta n-ai vrea s-o ai, inseamna usi capitonate.
Daca as exprima un punct de vedere, atunci as merge pe lemn. Din motive de design Posted Image
Nu ma refer sa izoleze nu stiu ce frecvente joase,ci zgomotul din casa de zi cu zi,se aude si tv ul din alta camera si orice vorba,am niste usi praf

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 skillzking, on 27 februarie 2019 - 18:11, said:

Nu ma refer sa izoleze nu stiu ce frecvente joase,ci zgomotul din casa de zi cu zi,se aude si tv ul din alta camera si orice vorba,am niste usi praf

Desigur. Dar nu sint doar usile ci cam toata constructia. Calitatea constructiei se "aude" la camerele cu perete comun. Calitatea usilor se "aude" la camere indepartate, care nu au pereti comuni, cu conditia ca fiecare dintre cele doua camere sa aiba usa ei
Acum nu ai decit sa faci probe si sa vezi, unde exact este problema. Si totusi...usi care sa izoleze nu prea vei gasi

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Postskillzking, on 27 februarie 2019 - 17:10, said:

Buna,revin cu aceasta probelma,sa pun usi de termopan sau usi de la porta doors? Ce recomandati sa izoleze fonic cat mai bine?
Eu am dat comanda de la porta doors. Depinde de model poate sa dureze mai mult sau mai putin. Usi de termopan nu mi plac deloc in casa, doar la spital.

#14
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 16.05.2005
Incercati si Malinoiu Focsani, mi-a fost recomandat de catre cineva care se pricepe la mobilier si amenajari, habar nu aveam despre el, nu stiu ce sa zic referitor la calitatea produselor sale, lumea il lauda dar eu nu bag mana in foc pentru nimeni pana nu probez. http://malinoiu.ro/

Edited by serpiko33, 05 March 2019 - 08:25.


#15
i93mid

i93mid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 27.06.2005

View Postalin62, on 02 martie 2019 - 15:14, said:

Eu am dat comanda de la porta doors. Depinde de model poate sa dureze mai mult sau mai putin. Usi de termopan nu mi plac deloc in casa, doar la spital.

Cu ce firma?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate