Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

cum scap de google assistant?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postabulafius43, on 27 septembrie 2018 - 22:15, said:

nu mi-a placut niciodata matematica si habar n-am de expresiile astea da' pt cultura mea lamureste-ma si pe mine cum este ba un numar.

Am inteles. Nu stii de gluma. Nu mai este nevoie sa ne demonstrezi !

#20
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
pai lamureste-mi si mie gluma asta ca nu ma prind. cum este ba un numar? te intreb serios fiindca sunt curios (nu e poetica fraza asta?)

#21
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postabulafius43, on 27 septembrie 2018 - 22:27, said:

pai lamureste-mi si mie gluma asta ca nu ma prind. cum este ba un numar? te intreb serios fiindca sunt curios (nu e poetica fraza asta?)

ironie sf [At: ALEXANDRESCU, M. 32 / Pl: ~ii / E: fr ironie] 1 Vorbă, frază, expresie sau afirmație etc. care conține o batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind semnificații opuse sensului lor obișnuit Si: persiflare, zeflemea. 2 (Îe) ~ia sorții Joc neașteptat al întâmplării.

GLÚMĂ1, glume, s. f. Vorbă de haz sau scurtă poveste plină de haz (și cu un final neașteptat), care provoacă râs și veselie. ◊ Loc. adv. În glumă = fără nicio intenție serioasă; fără răutate.

Nu mai interpreta cuvant cu cuvant si ia-o asa cum este. :)

#22
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
eu vad ca te eschivezi sa-mi explici cum de este ba un numar. am inteles ca e o gluma dar n-am inteles in ce consta gluma asta deci poti sa-mi spui cum de reprezinta ba un numar? asa de curiozitate.

#23
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postabulafius43, on 27 septembrie 2018 - 22:34, said:

eu vad ca te eschivezi sa-mi explici cum de este ba un numar. am inteles ca e o gluma dar n-am inteles in ce consta gluma asta deci poti sa-mi spui cum de reprezinta ba un numar? asa de curiozitate.

BA - = 0 = adica = nimic. Posted Image inexistent ca si numar. Posted Image (BA) este un numar si in acelasi timp nu este un numar. In functie de cum vreau eu :)

Edited by hwplanet, 27 September 2018 - 22:38.


#24
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
si ce sens are asta in contextul frazei tale cu abecedarul? nu e practic tot o dubla negatie daca ba inseamna nimic? in fine tu intelegi mai bine ce ai vrut sa spui in gluma deja suntem prea off topic mai bine terminam cu asta.

#25
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postabulafius43, on 27 septembrie 2018 - 22:46, said:

si ce sens are asta in contextul frazei tale cu abecedarul? nu e practic tot o dubla negatie daca ba inseamna nimic? in fine tu intelegi mai bine ce ai vrut sa spui in gluma deja suntem prea off topic mai bine terminam cu asta.

Nu ai inteles pentru ca nu are nicio treaba una cu alta. Tu ai vrut o explicatie eu ti-am dat una care mi-a venit in minte Posted Image

Deci BA-ul ala = DA. Am spus BA ca sa sune mai frumos... nu inteleg ce e asa greu de inteles? Posted Image

Un sfat nu mai cauta explicatii unde este clar ca nu este nicio explicatie... Posted Image Cum se intampla si in stiinta anumite fenomene nu se pot explica inca.

Tu ai inteles ca este o dubla negatie pentru ca te doare adevarul si gandul ca eu chiar ti-am spus ca ai nevoie de un abecedar Posted Image iar apoi am spus ca te iertam daca ai scris in graba. Daca spuneam DA inloc de BA suna mai urat pentru tine ... am vrut sa fiu respectuos Posted Image

Quote

ironie sf [At: ALEXANDRESCU, M. 32 / Pl: ~ii / E: fr ironie] 1 Vorbă, frază, expresie sau afirmație etc. care conține o batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind semnificații opuse sensului lor obișnuit Si: persiflare, zeflemea. 2 (Îe) ~ia sorții Joc neașteptat al întâmplării.

GLÚMĂ1, glume, s. f. Vorbă de haz sau scurtă poveste plină de haz (și cu un final neașteptat), care provoacă râs și veselie. ◊ Loc. adv. În glumă = fără nicio intenție serioasă; fără răutate.

Edited by hwplanet, 27 September 2018 - 22:58.


#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
:))))))

#27
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
nu ma doare nimic fiindca stiu ce cunosc si ce nu si cred ca stiu destul de bine abecedarul dar prefer sa ma exprim expeditiv de asta mai fac greseli. si nu era nevoie sa ma menajezi era suficient sa scrii "da" si gluma era clara. daca vreau eu pot sa ma exprim si sa scriu mult mai corect si mai elevat dar cum am zis deja prefer stilul expeditiv. oricum mai bine sa ingropam securea razboiului lingvistic ca suntem colegi de forum si asa e civilizat. Posted Image

#28
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postabulafius43, on 27 septembrie 2018 - 23:15, said:

nu ma doare nimic fiindca stiu ce cunosc si ce nu si cred ca stiu destul de bine abecedarul dar prefer sa ma exprim expeditiv de asta mai fac greseli. si nu era nevoie sa ma menajezi era suficient sa scrii "da" si gluma era clara. daca vreau eu pot sa ma exprim si sa scriu mult mai corect si mai elevat dar cum am zis deja prefer stilul expeditiv. oricum mai bine sa ingropam securea razboiului lingvistic ca suntem colegi de forum si asa e civilizat. Posted Image

Omule, intelege ca am intalnit oameni care reactioneaza diferit. De exemplu puteai sa pui oameni sa ma caute... ca am facut o gluma cu tine sa pui mana pe abecedar, asa ma scoteam cu dubla negatie... si o dadeam la intors. Asa cu DA-ul ala era clara treaba, cu BA-ul ala era urme de indoaia si poate reuseam sa scap Posted Image

Posted Image Cu BA-ul ala imi iau masuri de precautie.

PS: Daca nici gluma asta nu-ti place atunci consulta un psiholog sau psiholoaga.

Edited by hwplanet, 27 September 2018 - 23:30.


#29
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
hwplanet, suferi de autism?

#30
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu cred ca sufera de prostie cronica. "BA" este un regionalism care inseamna clar, "NU", folosit individual. ( exemplu: "la soare te puteai uita, dar la ea BA => explicatie: "la soare te puteai uita, dar la ea NU...de frumoasa ce era". "Ori da, ori BA". Provine din bulgara arhaica si cel mai uzitat sens este "nicidecum".
Si ca un sfat prietenesc. Nu mai scrie ca o mitraliera, mai invata sa folosesti si virgule in context.

#31
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posthwplanet, on 27 septembrie 2018 - 21:10, said:

Nu are sens pentru limitati. Posted Image Ti-am dat mai sus rezolvarea. Posted Image
Taci, ca are dreptate.
Cind corectezi pe cineva, asigura-te ca mesajul tau este scris corect, verifici de 10 ori.
Ma rog, daca nu te pricepi, poti sa verifici si de 100 de ori, tot degeaba ;)

#32
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Topicul asta despre ce e?
Cind sau cand?

#33
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 28 septembrie 2018 - 08:29, said:

Taci, ca are dreptate.
Cind corectezi pe cineva, asigura-te ca mesajul tau este scris corect, verifici de 10 ori.
Ma rog, daca nu te pricepi, poti sa verifici si de 100 de ori, tot degeaba Posted Image

Ti-am dat mai sus raspunsul. Putea omul sa puna pe cineva sa ma caute ca l-am luat la misto, asa cu BA-ul ala ma scoteam. Intentionat l-am pus acolo nu ca nu as fi stiut ca de fapt inseamna NU (Nicicum). Pace! Asa sunt eu mai mistocar si imi place sa fiu mistocar cand am cu cine si de cine sa fac mistouri Posted Image

Quote

Eu cred ca sufera de prostie cronica. "BA" este un regionalism care inseamna clar, "NU",

Prostia mea cronica ma salva cand voia domnul care a initiat topicul sa puna pe cineva sa ma caute ca l-am luat la misto. Am intalnit astfel de cazuri asa ca mi-am luat masuri de precautie cand iau pe cineva la misto ma asigur ca pot sa intorc roata si sa o dau la intors cum am chef ;)

Edited by hwplanet, 28 September 2018 - 11:07.


#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
gata, pun eu oameni sa te caute :)))

#35
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

View Posthwplanet, on 27 septembrie 2018 - 23:28, said:

Omule, intelege ca am intalnit oameni care reactioneaza diferit. De exemplu puteai sa pui oameni sa ma caute... ca am facut o gluma cu tine sa pui mana pe abecedar, asa ma scoteam cu dubla negatie... si o dadeam la intors. Asa cu DA-ul ala era clara treaba, cu BA-ul ala era urme de indoaia si poate reuseam sa scap Posted Image

Posted Image Cu BA-ul ala imi iau masuri de precautie.

PS: Daca nici gluma asta nu-ti place atunci consulta un psiholog sau psiholoaga.

nu ma deranjeaza gluma ta am inteles ce vrei sa zici iar eu nu-s violent asa cum sugerezi in gluma dar iti dau un sfat: daca esti asa ingrijorat de cum reactioneaza oamenii nu crezi ca ar fi mai bine si mai simplu daca te abtii de la glume si mistouri? asa eviti sa-ti faci probleme pe care in primul rand tu insuti ti le creezi.

#36
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Gata am inteles, era vorba de o usoara paranoia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate