Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Masina noua <20.000E

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postdiegodanny, on 28 septembrie 2018 - 07:43, said:

Alfa romeo giulia Posted Image
vreau și eu..

hai să îl și ajutăm, mai bine ar face o listă scurtă de 3-4 modele și să îi spunem ce credem despre ele.

#20
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postbobalex18, on 28 septembrie 2018 - 07:52, said:

vreau și eu..

hai să îl și ajutăm, mai bine ar face o listă scurtă de 3-4 modele și să îi spunem ce credem despre ele.
Ar mai fi alfa romeo giulietta Posted Image  care este ceva mai ieftina fata de giulia.
La bugetul lui se incadreaza la limita pentru o giulietta noua Posted Image
https://www.alfarome...embrie-2018.pdf

Edited by diegodanny, 28 September 2018 - 07:55.


#21
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
în ultimul timp @uhu a deschis un topic „sănătos” de achiziție. a pus 2 modele, a făcut drivetest a venit cu oferte de preț și prin cunoștințe am reușit să obținem un preț și mai bun.

#22
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Tinand cont de cerintele tale, imi vin in minte doua modele: noul Kia Ceed 1.4 TGDI si Hyundai I30 (merge si varianta Fastback) 1.4 TGDI. Ambele vin destul de bine dotate, sunt echipate cu cutie automata cu dublu ambreiaj si se incadreaza in bugetul tau.
E important insa sa iti si placa, sa te simti bine in masina, deci planifica-ti niste vizite in showroom si, bineninteles, drivetest.

Edited by frantic, 28 September 2018 - 08:09.


#23
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Mi-au placut mai multe modele: Nissan Qashqai, Mazda cx-5, Suzuki Vitara 1.6 allgrip, Opel Crossland X

Este necesar sa suplimentez bugetul. Vreau o masina solida, nu conduc agresiv si nu ma omor dupa modul sport.

Ce imi puteti spune despre Honda HRV-V sau T-Roc.

Din pacate cunostintele mele sunt limitate, astfel ca vreau sa stabilesc cateva modele si ulterior sa ma documentez

#24
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai incepe prin a face vizite in showroomuri. Apoi fa test drive cu automate de diverse tipuri (CVT, DSG, Clasica, robotizata). Nu sunt toate la fel si gusturile difera. Si incearca si in oras si in afara, ca sa te lamuresti. De ex eu nu sufar cutiile robotizare ,iar CVT-ul e ceva ce as conduce, dar nu cu zambetul pe buze. Insa daca as lua dublu ambreiaj as cauta ceva cu garantie solida (ex kia/hyundai).
Si vezi ce clasa de masina iti doresti. La 2 persoane nu se justifica break sau sedan neaparat. In bugetul tau intra si compacte si suvuri din astea mici.
Dupa ce te orientezi la capitolul tehnic, compara ofertele. Si aici pe forum mai intra dealeri sau mai sunt oameni care te pot ajuta sa obtii un pret bun. Conteaza si optiunile pe care ti le doresti. Poti lua o compacta mai dotata sau un crossover entry level. La crossover, iarasi, vezi daca vrei 4x4 sau nu.
Un coleg si-a luat in primavara Corolla sedan automat si e foarte incantat. Eu n-as fi .Gusturile difera . A dat 18.000 sau ceva de genul.
Vezi ca la Hyundai ai oferte bune la Tucson. Dar e mai sus de bugetul tau. Apropiat ar fi Kona, daca iti place designul. E promotie la 21500  si iei kona 4x4 1.6 turbo de 177 de cai automat(DCT). Si daca pe Tucson mie mi s-a parut decent, pe kona ar trebui sa fie si mai ok.

La Mazda nu te apropii ca buget de CX-5 automat. Si vezi daca chiar iti trebuie masina asa mare pt 2 persoane (idem pt Tucson, Sportage,CR-V etc). Ai putea lua un CX-3 daca nu e prea mic pentru ce vreti voi.
La Suzuki ai Vitara automat in bugetul tau si SX-4.
Vezi si oferte la http://www.radacini....erte-speciale/. Daca iti face cu ochiul Opel Crossland, grandland, Mazda 3.
Sau stocurile de la PBN. intri pe PBN.ro, alegi masini noi, alegi marca si dai cautare auto stoc. Unele au discounturi/promotii.
Si la Nissan au ceva reduceri aia de la badsi la benzinarele de 130 de cai automate.

In final, cantareste cand iei o masina daca ai putea trai cu ea macar 4-5 ani. Altfel nu are rost sa iei masina noua si s-o vinzi dupa 2-3 ani ca arunci banii aiurea. Aici ia in considerare si planurile voastre pe termen mediu (daca planuiti copii, sa va mutati, sa luati catel, din astea)

Edited by uhu10uhu, 28 September 2018 - 09:08.


#25
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Multumesc pentru sfaturi.
Nu avem de gand sa schimbam masian 5-7 ani si ne-am gandit la o masina mai mare in eventualitatea unui copil.

In functie de drive-test vedem daca e necesar sa suplimentam sau nu bugetul.

#26
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
In loc de Honda HR-V, vezi Civic. Daca poti sa suplimentezi bugetul pana spre 22.5k, iei varianta cu 182cp/CVT super bine echipata, inclusive faruri led, cruise control adaptiv, auto-hold, franare automata de urgenta si cam tot ce iti trebuie (si multe care nu-ti trebuie neaparat dar sunt nice to have, ca Android Auto).

Edited by tatalor51, 28 September 2018 - 09:50.


#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Gasesti Ford Focus Titanium Business 1.0 (125 CP) cu cutie automata la aprox 20.000.
Cred ca poti negocia si un 1.5 (150 CP) in jurul valorii de 20.000(Pretul de lista e 22.750 si Ford dau discounturi serioase).

Nu aruncati cu pietre, eu unu asta mi-as lua daca acum as avea 20.000 Euro cash(Ford Focus T.B. 1.5 - 150CP).

Atentie mare daca mergi sa vezi in showroom un Ford sa le zici sa iti prezinte un T.B. ca e foarte mare diferenta intre Titanium Business, Titanium simplu si Trend.

Edited by mirel3003, 28 September 2018 - 10:16.


#28
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Sunt si niste Toyota Avensis 1.8 benzina, automate, la 19700 Euro la Toyota in Pipera.
Au fost date in folosinta in mai 2018 si au aprox 5-6 mii de km.
Garantie 6 ani sau 150k km incepand din mai 2018...

Nu-i cea mai sofisticata masina, dar e spatioasa si fiabila.

#29
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostFlorinMihai, on 28 septembrie 2018 - 10:30, said:

Sunt si niste Toyota Avensis 1.8 benzina, automate, la 19700 Euro la Toyota in Pipera.
Au fost date in folosinta in mai 2018 si au aprox 5-6 mii de km.
Garantie 6 ani sau 150k  200k km incepand din mai 2018...

Nu-i cea mai sofisticata masina, dar e spatioasa si fiabila.
De ex

Edited by cata, 28 September 2018 - 11:03.


#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postgreenvision, on 28 septembrie 2018 - 08:24, said:

Mi-au placut mai multe modele: Nissan Qashqai, Mazda cx-5, Suzuki Vitara 1.6 allgrip, Opel Crossland X

Este necesar sa suplimentez bugetul. Vreau o masina solida, nu conduc agresiv si nu ma omor dupa modul sport.

Ce imi puteti spune despre Honda HRV-V sau T-Roc.

Din pacate cunostintele mele sunt limitate, astfel ca vreau sa stabilesc cateva modele si ulterior sa ma documentez


Tu vrei compacta sau crossover/SUV?
La 20000 nu te atingi de Mazda CX5 sau un crossover/SUV decent.

#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgreenvision, on 28 septembrie 2018 - 08:24, said:

Ce imi puteti spune despre Honda HRV-V sau T-Roc.
Cu HR-V am facut eu TD anul asta.
Masina solida, sta bine pe sosea, destul de spatioasa. Cutia manuala e deosebita, cea automata e slaba rau. Tehnologie destul de putina si slaba si sta slab la capitolul calitate a materialelor interioare. Motorul insa o omoara, mult prea slab pentru extra-urban.

La ora actuala, Honda Civic e best buy in bugetul tau.

#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCherubim, on 28 septembrie 2018 - 07:01, said:

CX-5 sub 20k?
Numai dacă a avut daună totală!

#33
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Si cu automata pe ea !

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am vrut să recomand Mazda CX-7, dar 2 modele de la același producător... parcă nu merge. Posted Image

#35
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Doamne fereste, zice lumea ca esti cocalar, ce ai !

#36
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Avand in vedere ca ne am hotarat la crossover vom suplimenta bugetul la 26-28k. Scuze daca induce in eroare titlul topicului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate