Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Life is Strange 2

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017
Da, s-a lansat oficial primul episod din Life is Strange 2. Alte personaje, altă poveste. Să știți că jocul nu și-a pierdut „spiritul”. Încă avem acele momente dramatice (poate prea dramatice), încă avem o bună combinație între real și fantastic, încă avem grafica aia frumoasă (îmbunătățită chiar) etc.
Personajele principale sunt Sean (16 ani) și fratele lui, Daniel (9 ani). Tu joci cu Sean, dar Daniel e cel care are puterile (ceva nou pentru Life is Strange). Mai multe nu spun, nu vreau să dau spoilere. Și pentru că nu mă pot abține, vă mai spun că la un moment dat este un easter egg cu Arcadia Bay (orășelul din primul joc). În primul episod cel puțin, nu cred că sunt alte referințe la Max și Chloe sau la primul joc.

Acum na... mulți sunt supărați că protagoniștii sunt băieți, că acțiunea începe prea din start, că voice acting-ul e prost, etc. Din toate nemulțumirile pe care le-am auzit până acum pot fi parțial de acord doar cu problema desfășurării acțiunii, dar până la urmă cred că e ceva specific Life is Strange, pentru că și în primul joc au fost momente... nu știu cum să le zic. Posted Image)

Mă rog, eu zic că merită. Personal, îmi place mai mult decât primul joc, și cu siguranță mai mult decât „Before the Storm”. Abia aștept al doilea episod. Voi?

Edited by LibertyHG, 27 September 2018 - 19:38.


#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Viata este destul de stranie si ciudata... oare e destul de enough sau nu? :)

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar care e legatura cu Captain Spirit ? Ca l-au lasat in coada de peste, sint curios cum se termina.

#4
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 27 septembrie 2018 - 19:50, said:

Dar care e legatura cu Captain Spirit ? Ca l-au lasat in coada de peste, sint curios cum se termina.
La asta mă gândeam și eu... La sfârșitul primului episod, arată o secvență din episodul următor. Acolo este zăpadă, ca în Captain Spirit, deci poate-poate... :)
Eu credeam că băiatul din Captain Spirit o să fie personajul principal din LiS 2, dar m-am înșelat.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si cum se termina totusi Captain Spirit, ca mor de curios. M-am atasat de demo.

Oricum e greu sa bati povestea lui Chloe din Life is Strage. Mi-ar fi placut o continuare.

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
decat sa dau nustiu cat, 5 euro? pe episode, mai bine stau cativa ani pana e gata si il iau la reducere

#7
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 27 septembrie 2018 - 20:01, said:

Si cum se termina totusi Captain Spirit, ca mor de curios.
Nu cred că o să aflăm vreodată... :))

View PostIon_de_la_Raion, on 27 septembrie 2018 - 20:01, said:

Oricum e greu sa bati povestea lui Chloe din Life is Strage. Mi-ar fi placut o continuare.
Să continui ce? Ar fi fost imposibil, deoarece la sfârșitul primului joc trebuie să alegi dacă o salvezi pe Chloe sau salvezi Arcadia Bay. Deci, ar fi trebuit 2 jocuri separate. Nu ar fi avut rost. O poveste bună te lasă la sfârșit cu multe întrebări, dar cred că e mai bine să nu ni se răspundă la toate. :)

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Liberty, sint satul de atatea seriale bune care ne-au lasat cu gura cascata, anuland serialul in mijlocul actiunii. Nu vreau sa patesc si la jocuri asta. Chloe Price era un personaj foarte complex, indragita de jucatori.

#9
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 28 septembrie 2018 - 15:36, said:

Liberty, sint satul de atatea seriale bune care ne-au lasat cu gura cascata, anuland serialul in mijlocul actiunii. Nu vreau sa patesc si la jocuri asta. Chloe Price era un personaj foarte complex, indragita de jucatori.
Înțeleg ce vrei să spui, dar din punct de vedere tehnic ar fi fost foarte greu să facă o continuare a Life is Strange 1, din cauza ultimei decizii. Dacă ai ales să o sacrifici pe Chloe, ce se mai putea întâmpla după (înafară de înmormântare, care oricum e arătată în primul joc)?

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ziceam ca o salva Max. :)

#11
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 28 septembrie 2018 - 16:33, said:

Ziceam ca o salva Max. Posted Image
Fiecare cu părerea lui, dar dacă nu lăsau misterul ăsta (adică ce s-a întâmplat mai departe), poate jocul nu ar mai fi avut același farmec: am fi uitat rapid de el. Părerea mea.

Cred că ar fi timpul să vorbim și despre Life is Strange 2...

Edited by LibertyHG, 28 September 2018 - 19:26.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vorbesti tu, ca eu mai astept sa se aseze preturile pe G2A.

#13
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 28 septembrie 2018 - 19:43, said:

Vorbesti tu, ca eu mai astept sa se aseze preturile pe G2A.
Eu nici nu l-am jucat, m-am uitat pe Youtube. :))
Nu am eu PC/consolă pentru așa ceva. :(

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Adica ? Nu consuma multe resurse. Iar la bani, astept sa coboare sub 100 lei, ca la celelalte.

#15
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 28 septembrie 2018 - 20:42, said:

Adica ? Nu consuma multe resurse. Iar la bani, astept sa coboare sub 100 lei, ca la celelalte.
Ca să înțelegi, laptop-ul meu are ~10 ani. Asta spune tot. Posted Image)
E o alegere înțeleaptă să aștepți să scadă prețul. Poate între timp se mai lansează și alte episoade, așadar joci mai mult deodată... win-win. Posted Image

Edited by LibertyHG, 28 September 2018 - 20:50.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
A, nu, ca o sa cumpar tot jocul.

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nefiind impatimit al jocurilor, am auzit recent de seria Life is Strange, cautam ceva de omorat timpul.
Am terminat intai Life is Strange 1, apoi True colors. Mi-au placut ambele, dar in special primul,
Aveam asteptari mari de la 2, inceputul a fost promitator, dar nu m-a prins precum celelalte.
In primul rand nu imi plac personajele, dar trecand peste asta, cel mai mult ma deranjeaza numarul mare de filmulete neinteractive, prea lungi, iar de multe ori dupa ele vine o intrebare din acelea cu raspuns in timp. De multe ori nu am fost atent si nu am raspuns, evident absenta raspunsului poate avea consecinte.
Asa ca ... "reload last checkpoint", si iar trebuie sa astept finalul filmului.
Pentru mine, e un minus enorm.

Voi incerca si Before the storm.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate