Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zbor spre Baia Mare, Cluj sau Satu Mare?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

As vrea sa merg de pe 27 pana pe 3 Ianuarie in Baia Mare cu familia si copii mici.

Cum o sa fie iarna, as vrea sa minimizez riscul de a ramane blocat prin zapada, sau sa merg prea mult cu masina. (nu vreau sa fac 8 ore cu masina Bucuresti - Baia Mare).

Asa ca am inceput sa ma uit la zboruri.

Din pacate aeroportul din Baia mare are doar cateva zboruri... pe saptamana, si nu ma ajuta deloc.

Ma gandesc acum la alternative cum ar fi aeroportul din Cluj sau Satu Mare.

Pe cel din Cluj sunt mai multe zboruri dar e mai departe. Ce credeti in perioada aia (27 Dec - 3 Ian) e vre-un risc mare sa raman blocat intre Cluj si Baia Mare?
Nu cunosc bine zona, drumurile sunt ok? le dezapezesc des? Pe google maps zic ca dureaza 2 ore pentru 141 Km.

A doua alternativa ar fi aeroportul din Satu Mare. Aici la fel sunt mai putine zboruri dar e mai aproape de Baia Mare... presupun ca riscul e mai mic sa raman blocat intre Satu Mare si Baia mare

O sa inchiriez o masina si sper sa aiba cauciucuri de iarna.


Unde e mai bine sa zbor la Cluj sau la Satu Mare?

Multumesc

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Drumul Cluj - Baia Mare e drum bun, sosea express, cu o banda si jumatate cam jumatate din drum, dar si restul e un drum bun. E un drum de interes local, nu cred sa fie probleme cu deszapezirea. Cam 2,5 - 3 ore se fac.

Edited by bai3tzash, 27 September 2018 - 15:38.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
O banda jumate nu inseamna drum express. Solutia este Avion Bucuresti-Baia Mare si incerci sa te pliezi pe orarul Tarom. La Cluj este adevarat ca zboara si Blue Air si wizz.

PS. am o colega a plecat la Baia Mare (acum pe vara) cu trenul, noaptea, la cuseta, nu stiu daca e o solutie iarna mai ales cu copii.

Edited by dreaQ, 27 September 2018 - 15:58.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbai3tzash, on 27 septembrie 2018 - 15:37, said:

Drumul Cluj - Baia Mare e drum bun, sosea express, cu o banda si jumatate cam jumatate din drum, dar si restul e un drum bun.

Un drum express nu are cum sa aiba "o banda si jumatate"... Numai la romani o sa auzi asa ceva.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
E adevarat ca ministerul transporturilor zice ca ala e drum expres dar nu l-as pune la categoria asta.

CNADNR a definit drumul expres asa:
doua sensuri de circulatie cu cel putin doua benzi pe sens, separate de un spatiu median;
- doua cai de circulatie de 8,00 m care cuprind pe sens cate doua benzi de circulatie
de 3,50m si doua benzi de incadrare de 0,50m.
- un spatiu median de separarea sensurilor de circulatie de 3,00m (inierbat sau impermeabilizat).
- doua acostamente de cate 1,50m (piatra sparta, pamant vegetal, etc., exclusiv materiale pe baza de bitum)
> nu intersecteaza la nivel nici o alta cale de comunicatie. Intersectiile cu alte cai de comunicatii vor fi denivelate
> intrarea si iesirea autovehiculelor este permisa numai cu acces dreapta, in locuri special amenajate
> Drumurile expres pot fi dezvoltate in autostrazi. Drumurile expres vor avea ca dotari: spatii de parcare, baze de intretinere si garduri de protectie.
> In cadrul proiectarii se va tine seama de dezvoltarea drumurilor expres in perspectiva la categoria de autostrazi si se va urmari incadrarea optima in peisajul inconjurator, pentru asigurarea confortului optic, punctual pentru sectoarele cu elemente geometrice critice generate de conditiile de relief.
> Vitezele pe Drumurile expres:
a. 120 km/h pentru regiunea de ses;
b. 100 km/h pentru regiunea de deal;
c. 80 km/h pentru regiunea de munte.
> Accesul pe drumurile expres se face, in functie de trafic direct sau prin benzi de accelerare/decelerare cu latime de 3,50 m
> Are parapete de siguranta pe spatial median separator pentru impiedicarea trecerii accidentale a vehiculelor pe calea opusa. Parapetele de siguranta va fi continuu si va permite, din 5 km. in 5 km, demontarea pe 160m. pentru cazuri de interventii.
> Functie de elementele geometrice ale traseului (rambleu, etc.) se vor amplasa parapete de siguranta si pe partile laterale ale platformei.

PS: scuze omule stim ca nu te ajutam prea mult cu mersul la Baia MAre :D

Edited by dreaQ, 27 September 2018 - 16:02.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Nu cred ca sunt probleme intre Cluj si Baia Mare iarna, eu n-am auzit (stau in Cluj si am destui amici maramureseni) ... se trece printr-un pas, dar nu e cine stie ce altitudine, iar drumul e bun ... si evident e bine deszapezit fiind principala conexiune intre Maramures si Cluj. Riscul e sa fie ceata pe aeroportul din Cluj si sa nu poata ateriza avionul.

View PostdreaQ, on 27 septembrie 2018 - 15:55, said:

Solutia este Avion Bucuresti-Baia Mare si incerci sa te pliezi pe orarul Tarom. La Cluj este adevarat ca zboara si Blue Air si wizz.
Wizzair nu mai are zbor Bucuresti-Cluj, doar Tarom si Blueair. Tarom au tendinta sa anuleze mai usor zboruri din cauza cetii ...

Edited by utopium, 27 September 2018 - 16:05.


#7
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 10.10.2005
Statistic vorbind in ultimii ani nu prea au mai fost zapezi mari la sfarsit de decembrie, daca anul asta nu e atipic nu ar trebui sa ai probleme. De obicei zapezile vin dupa jumatatea lui ianuarie.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Da, zapada nu prea a fost o problema in zona de multa vreme ... ceata mi se pare riscul principal (pentru zborul cu avionul).

#9
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Spre Satu Mare din cate stiu este zbor zilnic in cursul saptamanii dimineata si seara.
Spre Baia mare ai zbor in 27.12.2018 si intoarcere in 04.01.2019, verificat acum pe site Tarom.
Eu iti recomand sa zbori la Satu Mare si de acolo te descurci cu inchiriat masina sau alte variante....
Atasat capturi de pe site Tarom.

Attached Files


Edited by feribalint, 27 September 2018 - 16:35.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Poti alege oricare din aeroporturi, drumurile sunt bune.

#11
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
satu mare e la o aruncatura de bat distanta de baia mare

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Mai repede sa-ti faci probleme in legatura cu conditiile atmosferice propice zborurilor,decat pentru inzapezirea rutiera.
Varianta cu Clujul pica.Este absurd sa zbori pana la Cluj si de acolo sa te trambalezi pana la Baia-Mare.Chiar si Satu-Mare este de ocolit.
Ori zbori direct,ori mergi cu masina.
Sotul ce zice?

#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Satu-Mare este la 60 km de Baia-Mare pe de alta parte pe drumul dintre ele este o portiune de vreo 3 km in panta unde drumul vireaza la 180 grade. In schimb Cluj-Baia-Mare este aproape drept drumul Poate ar fi mai sigura varianta avion spre Satu-Mare si apoi cu trenul pana la Baia-Mare

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNytro84, on 28 septembrie 2018 - 12:51, said:

In schimb Cluj-Baia-Mare este aproape drept drumul
Eh, nu chiar, sunt multe portiuni usoare, dar este si un pas cu ceva curbe mai stranse pe vreo 20-25 de km. Cluj-Bistrita poti zice ca e aproape drept, Cluj-Baia Mare nu.

#15
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postadisz, on 28 septembrie 2018 - 12:04, said:

Sotul ce zice?

Da, da - sotul iti da voie pe Softpedia ;)?

ontopic, chiar daca usor fortata sugestia, recunosc: zbor BUH->BUD->BAY

#16
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Va multumesc,
Am cumparat zbor pe aeroportul din Cluj.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pai nah, mie drumul de CJ imi pare cam obositor, nu esti pe autostrada sa uiti de tine. Jumatate din el e curbe, urci si cobori. Am fost saptamana trecuta la SM si am fost impresionat de calitatea asfaltului, cu cativa ani in urma era jale cand treceai din MM in SM.

Edited by Mizu, 07 October 2018 - 21:29.


#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
De mult timp este ok drumul dintre Satu Mare și Baia Mare.

View Postleny29, on 07 octombrie 2018 - 20:57, said:

Va multumesc,
Am cumparat zbor pe aeroportul din Cluj.
Personal aș fi ales varianta cu Satu Mare, aveai zbor în fiecare zi acolo atât dimineața cât și seara. Iar distanța până la Baia Mare era mică ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate