Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cafenea

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Salut, am un magazin alimentar într-un sat iar în curtea interioara mai am o clădire goala de aproximativ 50mp + terasa, as vrea sa deschid acolo o cafenea. Am auzit ca dacă faci contract cu o anumita firma de cafea sau de bere îți dau ei ceștile de cafea, paharele și scaune cu mese toate imprimate cu numele firmei respective cu conditia ca tu sa vinzi cafea/bere doar de la firma lor sau în mare parte doar de la ei, este adevărat? Și dacă da, ce firme știți la care pot apela pentru acest lucru.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca depinde si de cat de multa cafea vinzi.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 22.05.2003
Stai asa, ca mai e o virgula la contract.
Firmele alea iti dau expressor, cesti etc DAR iti pun o conditie de minim (multe) cafele/luna la comenzi.

La tine la sat cu cat vinzi cafeaua? merge sa o vinzi cu 5 lei, macar?

Nu vreau sa fiu rea, dar din observatiile culturale si puterea e cumparare a romanilor, iti recomand un expresor cu fise.

1 leu cafeaua...

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
vezi că și cel cu fise se dă tot gratis caută pe goagăl.

au de diferite mărimi

mergi în prima locație cu așa ceva și primești detalii.spui că al tău s-a stricat și nu mai ai telefonul lor și astfel aflii tot

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
cred c-ar fi o premiera pentru tara noastra, deschiderea unei cafenele intr-un sat...
peste tot la tara sunt baruri, carciumi, magazine mixte, etc., de cafenele sau ceainarii n-am auzit sa existe. or fi, nu zic. dar au clienti, fac profit ? asta e marea intrebare.

mai bine fa un sondaj de opinie printre clientii care trec pragul magazinului tau alimentar. intreaba-i ce altceva le lipseste, ce au nevoie, ce le-ar fi util sa gaseasca de cumparat si nu au de unde din sat ?
cat despre cafeaua cu pretul de 5 lei, se adreseaza unei alte categorii de consumatori.
https://www.digi24.r...de-5-lei-753608

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Daca vinul la sfert e un leu, cafeaua nu poate depasi astronomica suma . Alfel o bei tu cu familia .La sate ce-i peste un leu rar are vanzare .Si intre cafea si vinul de paie si coceni, ghici ce aleg socialii ?

#7
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

 GingisHan2015, on 27 septembrie 2018 - 13:06, said:

.Si intre cafea si vinul de paie si coceni, ghici ce aleg socialii ?
Vinul de surcele si conuri....adevarul este ca ce timpenii beau aia pe acolo....

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pe bune Dadi .Eu ma minunez ce vad prin sate in deplasarile noastre .Vodka la 50 de bani, vin la un leu sfertul .De asta sunt pline chirurgiile de ulcere si alte minuni .
Beau orice, de la acid de baterie la carbid dizolvat .
Beutura sa fie scris pe eticheta .Posted Image

#9
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 Revers20, on 27 septembrie 2018 - 12:33, said:

Salut, am un magazin alimentar într-un sat iar în curtea interioara mai am o clădire goala de aproximativ 50mp + terasa, as vrea sa deschid acolo o cafenea. Am auzit ca dacă faci contract cu o anumita firma de cafea sau de bere îți dau ei ceștile de cafea, paharele și scaune cu mese toate imprimate cu numele firmei respective cu conditia ca tu sa vinzi cafea/bere doar de la firma lor sau în mare parte doar de la ei, este adevărat? Și dacă da, ce firme știți la care pot apela pentru acest lucru.

Da, există ceea ce dorești tu. Și pentru tonomate/aparate de cafea sau alimente dar și pentru cești/pahare cu logo personalizat. Nescafe, Lavazza (am văzut mai nou), Tchibo, La Festa, etc. O altă soluție ar fi să cumperi tu materia primă. Paharele/ceștile le poți cumpăra personalizate sau nu.

#10
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si sint pline circiumile la orice ora....

#11
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Poate ar trebui sa cumperi tu un aparat automat, cesti din cele mai ieftine, cafea tot asa ce gasesti mai ieftin si sa-ti. incerci norocul.

#12
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
ia legatura cu distribuitorul autorizat Ciucas si iti mobileaza barul de la vitrina, umbrele/copertina, mese, scaune, pana la tombola in magazin cu bicicleta de doua ori pe an. dar trebuie sa ai si ceva vanzare.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Firme de genul pe care le cauti exista numai ca trebuie sa vii si tu cu niste bani.
Nu este 100% gratis.
In plus, franciza sau comodatul sunt conditionate de anumite criterii.
Sa ai bani de start - sa urmezi niste cursuri organizate tot de ei contra cost - sa ai vad bun - sa ai un anumit numar de vanzari - etc.
Ceva exemple aici;
https://www.easycoffee.ro/
https://start-up.ro/...ea-coffee-2-go/

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Si faci profit cu buticu' ala de cartier?

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 YourFan, on 27 septembrie 2018 - 17:48, said:

Si faci profit cu buticu' ala de cartier?
din moment ce vrea extindere ce zici/are sau nu?

#16
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Vând în jur de 150 de cafele la 2-3-4-5 zile, depinde de sezon, cei drept acuma le dau cu 2 lei 😁 am un espresso și acolo le fac în magazin, dar se pierde mult timp cu băuturile și cafelele, de-aia voiam sa deschid separat un "bar" dar ceva mai frumos amenajat, satul e destul de mare sunt peste 500 de numere și am un profit bunicel și concurenta relativ mica.
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

Edited by Revers20, 29 September 2018 - 10:22.


#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cel mai prost scenariu cam 1700 lei le luna venit
Cel mai fericit scenariu 4200 lei

Da dublam sumele, ca poate mai vinzi si altele pe langa.

Dar asta e venit
Trebuie sa scazi cheltuielile, inclusiv salarii

Eu zic sa investesti mai bine intr,un aparat mai bun, in sensul nevoii tale, nu te uita la ce recomanda bautorii de cafea

Un aparat cu capsule. Pierzi la profit, cheltuind un pic mai mult, dar faci cafeaua in 15 secunde.

Eu ma indoiesc ca o cafenea, intr,o localitate oarecate cu 500 de case, in Romania, poate fi o afacere.

Deschizi o carciuma ce serveste si cafea, da. Dar doar din caafea si ceai la asa piata nu cred ca,ti poti acoperi cheltuielile.

Mai repede scoti bani daca faci o sifonarie de moda veche



#18
alinpisa83

alinpisa83

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2020
Poti apela la varianta cu  espressor in comodat unde platesti doar cafeaua si primesti aparatul gratuit, sunt ceva firme de genul.
Noi avem la birou o varianta de genul;
https://www.expresorbirou.ro/
https://www.expresorul.ro/
Vezi ce oferte au pentru tine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate