Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Xiaomi sau Samsung?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
DianaMelanya

DianaMelanya

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2018

View PostGingisHan2015, on 27 septembrie 2018 - 12:04, said:

De asta mi-am luat eu, sunt mai multe nuante insa .
https://www.mobiledi...v2u2s2v2z2.html
Multumesc mult!O sa studiez si eu variantele

#20
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View PostCherubim, on 27 septembrie 2018 - 12:01, said:

A6 PLus e mai bun si decat A6 si decat A5 2017

Eu personal am preferat A6 Plus in detrimentul A8-ului
A6+ e mai mare si decat RN5... prefer A5 oricand. Macar la RN5 hardware-ul e superior si pot trece cu vederea marimea. Mi se pare ca ai ales rau A6+ in loc de A8, dar fiecare cu preferintele lui.

View PostGingisHan2015, on 27 septembrie 2018 - 12:04, said:

De asta mi-am luat eu, sunt mai multe nuante insa .
https://www.mobiledi...v2u2s2v2z2.html
Grija mare la huse si folii sa fie pt modelul telefonului cumparat, Note 5A nu e acelasi telefon cu Note 5! Unele telefoane au si husa in pachet (chiar si Samsung).

#21
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stiu .E exact pentru Redmi Note 5 A a mea luata .De aia am pus link, in afara de online eu n-am gasit nicaieri la  magazine fizice .Cu timpul spuneau insa ca vor aduce peste tot .

#22
DianaMelanya

DianaMelanya

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2018
Note 5 A nu mai este pe stoc,doar note 5

#23
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
5A oricum nu merita cumparat acum. Redmi 6, Redmi S2, Redmi 5 Plus, daca vrei cat mai ieftin, iar Redmi Note 5 si Mi A2 Lite daca vrei pret/calitate optim. Era ideea sa fii atenta sa nu iei husa pt alt model si sa te trezesti ca nu se potriveste, pt ca denumirile astea sunt apropiate, dar telefoanele difera Posted Image

Edited by 1nqiu, 27 September 2018 - 12:55.


#24
DianaMelanya

DianaMelanya

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2018

View Post1nqiu, on 27 septembrie 2018 - 12:50, said:

5A oricum nu merita cumparat acum. Redmi 6, Redmi S2, Redmi 5 Plus, daca vrei cat mai ieftin, iar Redmi Note 5 si Mi A2 Lite daca vrei pret/calitate optim. Era ideea sa fii atenta sa nu iei husa pt alt model si sa te trezesti ca nu se potriveste, pt ca denumirile astea sunt apropiate, dar telefoanele difera :P
M-am uitat putin la specificații  si reviewuri si raman pe Redmi Note 5.Multumesc pt lămuriri în legătură cu husa, nu cunosc foarte bine modelele Xiaomi si cred ca luam țeapă

#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu ai cum sa iei teapa daca adaugi la orice comanda numele EXACT al telefoanelor, pana la ultima virgula din denumirea comerciala .
Si cauti acea denumire .Posted Image
E importanta intr-adevar, pentru ca unele au senzor de amprenta, unele nu au, toate decuparile husei trebuie sa se potriveasca exact  dupa telefonul comandat .Posted Image

#26
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Ei nu ai cum, chiar pe site-ul ala daca scrii "redmi note 5" ai parte de o multime de huse cu decupaj pe mijloc, compatibile zic ei note 5 / 5 plus (pt ca 5 plus e cu dubla denumire). Pt rezultate mai sigure trebuie sa scrii note 5 dual camera (sau pro, dar cu pro ai parte si de vreo 2 rezultate pt plus) Posted Image

Oricum telefonul vine cu bumper in pachet. Ca idee, recomand https://catmobile.ro...sted-black.html

Edited by 1nqiu, 27 September 2018 - 15:10.


#27
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017

View Post1nqiu, on 27 septembrie 2018 - 12:28, said:

A6+ e mai mare si decat RN5... prefer A5 oricand. Macar la RN5 hardware-ul e superior si pot trece cu vederea marimea. Mi se pare ca ai ales rau A6+ in loc de A8, dar fiecare cu preferintele lui.
A6+ are Android 8 Oreo, baterie mai mare 3500 mAh, 2 camere principale ( 16 + 5 mpx) si una frontala de 24 mpx, 3 gb ram, ecran 6"
A8 are Android 7, baterie 3000 mAh, 1 camera principala de 16 mpx si 2 frontale( 16 + 8 mpx), 4 gb ram, ecran 5.6"
Mai bine p20 Lite decat A8

Si mai era si diferenta de pret pana la urma. A6+ 1200 Lei, A8 1600 Lei

#28
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Chiar nu vreau sa te conving, e doar opinia mea. Degeaba ai specificatii mai bune, daca rezultatele sunt mai proaste. Orice video facut cu A6+ are parte de tremurat (n-are camera EIS?) si auto-focus continuu. Ca sa fiu cat de cat "on topic" pot sa pun acest versus la camera cu RN5 versus-ul la camera cu A8 chiar nu-si are rostul... A8 se poate bate "in camera" cu S7. Apoi mai sunt si alte minusuri, ca lipsa Gorilla Glass, IP68, conector type-C care parca nu-l fac la fel de "premium" precum restul Samsung-urilor. Android Oreo ai si pe A8 dupa update, diferenta de baterie era necesara pt diferenta de marime. Cred ca Samsung s-a cam grabit sa scoata un telefon masiv, precum concurenta si a iesit o struto-camila nu tocmai ok. Ca lucru pozitiv e ca e cu ceva fractiune de secunda mai rapid decat A8. Important e ca TU esti multumit de telefon, restul e can-can, nu trebuie sa ai aceleasi preferinte cu mine...

Edited by 1nqiu, 28 September 2018 - 09:36.


#29
DianaMelanya

DianaMelanya

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2018
Revin...am achiziționat până la urmă Xiaomi Redmi note 5... funcționează fără problemele,îmi place tot în afara de greutatea lui cu care trebuie să mă mai obișnuiesc 🙂
Problema mea este că am luat o folie care acoperă tot ecranul,folie de sticlă,care mi se pare foarte groasa fata de alte folii,plus că toate amprentele rămân pe ea,las Link cu produsul https://www.mobiledi...w2s2t2v2u2.html
Va rog să îmi recomandați o altă folie antiamprente,mai subțire ...eu am tot căutat pe net și nu am găsit... mulțumesc!

#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pentru amprente eu am luat un  flacon de soluție pentru șters din Carefour  cu care dau și pe laptop și  pe TV .Are și  laveta microfibra  în set .

#31
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Ca si calitate a foliei, mergand pe ideea ca Nillkin fac produse bune, ar trebui sa fie foarte ok asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bhaurLAdCZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau asta, mai ieftina aici.

Dar amprente raman pe toate, ca sticla e magnet de amprente oricum. Poate s-ar potrivi mai bine o folie simpla, de plastic, ce sa protejeze de zgarieturi.
Curatatul amprentelor se rezolva cu servetele pt ochelari, microfibra, eventual alcool izopropilic sau clasicul sters de tricou Posted Image

#32
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Samsung. Chiar si SH. Cu preturile mici de la chinezarii vin si calitate proasta si diverse compromisuri.

#33
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Chinezariile astea vin uneori cu calitate apropiata dar pret mai mic pt ca nu platesti firma sau pt ca au adaos minim ca sa cucereasca piata. Sigur, Samsung ofera calitate la modelele high end, dar la low-mid range-uri sunt intrecuti de altii, mai ales la raportul calitate/pret. Degeaba e Samsung daca n-are nici macar EIS cand ai modele chinezesti cu EIS si hardware mai puternic in aceeasi bani sau chiar mai ieftin. Sunt unele firme chinezesti care fac telefoane bune (Huawei, OnePlus, Xiaomi), nu le poti compara cu Allview si altii.
Cat despre Samsung sh, da, daca e vb de flagship si te pricepi sa-ti dai seama ca nu e copie, daca nu e reparat, daca nu are probleme... sigur, va bate orice mid-range chinezesc.

Edited by 1nqiu, 06 October 2018 - 08:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate