Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mă frig dacă iau auto prin licitație de la un lichidator judiciar?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Sigilarea se face cu o sfoara, care trece prin toate clantaiele, si pe unde se mai poate, apoi se pune un sigiliu la capete.
Nu se poate intra in masina.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 kutez, on 27 septembrie 2018 - 10:10, said:

Vreau să iau o mașină de familie rară și întâmplarea face că este una exact în Cluj la un lichidator judiciar.
De ce e mașina în continuare la firma proprietară și ca s-o văd trebuie să mă întâlnesc cu un angajat al firmei. E normal?

lichidatorul judiciar se ocupa cu lichidarea (sic) bunurilor firmei. el se ocupa de vanzare, dar bunurile sunt ale firmei.
evident ca lichidatorul nu o sa stie toate detaliile despre bunurile firmei, si probabil ca n-are chef sa se deplaseze pentru o singur bun (o masina), din moment ce poate delega activitatea asta altcuiva (angajatului cu care s-a oferit sa te puna in legatura)

#21
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

 myshyk, on 27 septembrie 2018 - 11:35, said:

CUMPAR-OOOOO! Nu sta pe ganduri ca imbatranesti degeaba! Lasa filozofiile de genul "baaa, ce bou am fost  ca am pus botu´ la o talharie pe fata" pentru dupa.

Nu te-ai putut abține, așa-i?

 daniMMM, on 27 septembrie 2018 - 11:36, said:

Nu mi se pare a fi vreun wow,dar fiecare cu gusturile sale.Eu eram sigur ca e vorba de Chevy Suburban,aia da!
Nu-ți imagina că o iau de buiac. Am 4 bucăți copii și cu un Sharan nu mă descurc, iar bestia aia ce zici tu e pentru șeici care au gratis la pompă. O voi folosi ca a doua mașină. Cum ziceam e de familie, nu de famiglia

Edited by kutez, 27 September 2018 - 11:59.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
firmele care au intrat în insolvență-faliment au folosit acele bunuri știind ce urmează.de mașini n-au mai avut grijă deloc,vezi de cât timp este parcată că poate sta și de 3-4 ani.de pe mașini se cam ia tot tu patron ști când intri în faliment.eu zic bani aruncați și timp pierdut.nu strică să vorbești cu lichidatorul

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă-i pus anunțul de o lună nu-i necesar ca această vânzare să fie de actualitate fiindcă aceste anunțuri se tot actualizează periodic și apar ca postări noi

#24
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

 EMPP, on 27 septembrie 2018 - 14:00, said:

dacă-i pus anunțul de o lună nu-i necesar ca această vânzare să fie de actualitate fiindcă aceste anunțuri se tot actualizează periodic și apar ca postări noi

i-am sunat, e valabil

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Așteptăm poze cu minunea, după ce o iei :peacefingers:

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lasă pozele, să vie cu pălinca.

N-ar hi rău să hie și-o bucățică de slană. Cu pită.

Edited by waterman, 28 September 2018 - 08:13.


#27
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Din experienta iti spun ca la lichidari daca e vreun bun de calitate ori il cumpara cineva de la societatea care a intrat in faliment, ori vreun cunoscut de-al lichidatorului, ori cineva care urmareste astfel de oferte.

#28
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

 greenvision, on 28 septembrie 2018 - 09:34, said:

Din experienta iti spun ca la lichidari daca e vreun bun de calitate ori il cumpara cineva de la societatea care a intrat in faliment, ori vreun cunoscut de-al lichidatorului, ori cineva care urmareste astfel de oferte.

Ideea e că e un bun nici foarte dezirabil nici foarte vandabil... Ai impozit de 2000 pe an, piese mai scumpe, iar când bea, zici că bea prin două părți. Nu mai vorbesc de factorul coolness. E genul de mașină la care ajunge cineva forțat de împrejurări. Dar, fiindcă zici din experiență că cel mai sigur nu e de calitate - iau și eu în calcul ipoteza - de ce a lăsat s-o dea prin lichidator? Nu mai bine o vindea la dezmembrări sau știu eu. Sau, să zicem că nu era nimeni interesat în jurul lui s-o ia - de ce n-o fi scos-o direct pe piață înainte de faliment? Care crezi că e explicația?

Eu intuiesc așa:
  • fiindcă e România, sigilarea e mai mult din vorbe și proprietarul continuă să folosească mașina, iar lichidatorul mimează licitații
  • N-o fi găsit vânzător în timp util și a intrat în faliment, drept care executare
  • Bunul e execrabil, nu vrea nimeni să-l ia, îl lăsăm să facă păduchi sau să vină un m***r să-și ia țeapă - nu ne interesează

Edited by kutez, 28 September 2018 - 11:58.


#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Nu iti mai face atitea ginduri.
Cu sigilarea nu se joaca nimeni.

Răspunsul este dat chiar de tine, impozit mare, consum mare, model ne atractiv, romanii sint latini, alte pohte" pohtesc".
Macar stii ca modelul asta nu a putut sa faca drifturi :lol:

Eu am mers o perioada pe vechiul model de Voyager, masina este mare si grea, este pentru familisti, si da, consuma mult.

Incearca sa o vezi, prima impresie la exterior, vopseaua, arunci un ochi si in interior, tapiteria, volanul, bordul.
Alea vorbesc primele, despre cum a fost exploatata masina.

Edited by crisstonne, 28 September 2018 - 12:28.


#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
în fotografii nu am văzut mașină sigilată vândută de executor.din contră multe sunt în fața casei omului

#31
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 waterman, on 28 septembrie 2018 - 08:12, said:

N-ar hi rău să hie și-o bucățică de slană. Cu pită.

Parca erai juvete, nu? Uite, daca te lasi de accentul ardelenesc second-hand, ceapa rosie este on the house :)

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt corcit. Mama ardeleancă și tata e din Gorj. Dar parcă tot în Ardeal sunt oamenii mai oameni.

#33
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008

 crisstonne, on 28 septembrie 2018 - 12:24, said:

Nu iti mai face atitea ginduri.
Cu sigilarea nu se joaca nimeni.

Răspunsul este dat chiar de tine, impozit mare, consum mare, model ne atractiv, romanii sint latini, alte pohte" pohtesc".
Macar stii ca modelul asta nu a putut sa faca drifturi Posted Image

Eu am mers o perioada pe vechiul model de Voyager, masina este mare si grea, este pentru familisti, si da, consuma mult.

Incearca sa o vezi, prima impresie la exterior, vopseaua, arunci un ochi si in interior, tapiteria, volanul, bordul.
Alea vorbesc primele, despre cum a fost exploatata masina.

Noa, false alarm, poza era făcută dintr-un unghi în care nu se vedea că e Chrysler Voyager, nu Chrysler Grand Voyager. Posted Image
Pentru neinițiați, e mai scurtă.
Dar oricum, mi-a devenit destul de clar că lichidatorul nu e interesat să vândă - nu mi-a mai răspuns la telefon, nici nu a revenit cu telefonul promis.

Ceapa ei de treabă, @waterman!

Edited by kutez, 03 October 2018 - 07:00.


#34
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008
Nici ceapa, nici palinca. Doar poze.
2006, 288.000 km, 2600 eur

Attached Files



#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Detaliiiiiii, cum fu" :lol:
Zi povestea.
Era sigilata, nu era, cum merge, cum arata interiorul, ce piese mai schimbi la ea, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate