Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ne permite incalzirea globala sa crestem acum afara alte plante?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Salut, suna cam dramatic titlul dar cert este ca ultimele ierni au fost mai blande, cel putin in partea de Sud a tarii. Mi-am facut curaj si am cumparat un maslin de ~1m inaltime pe care l-am plantat in gradina acum cateva saptamani. Am citit ca maslinii nu hiberneaza precum alti copaci si contiua sa se hraneasca si iarna deci este important sa nu inghete seva. Oare cum il pot inveli astfel incat sa nu-l privez de lumina si aer?

Legat de incalzirea globala, am gasit un articol din 2014 pe Digi, am cautat dar n-am gasit nimic mai recent despre acest subiect:
https://www.digi24.r...sau-goji-252863

Daca lucrurile merg in continuare pe aceeasi linie iar iernile si verile vor fi mai calduroase, posibil ca plantele noastre sa nu mai reziste si sa trebuiasca sa ne orientam spre alte culturi.


Ce parere aveti? (legate de invelirea maslinului si de culturi de plante exotice)

#2
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Ai abordat un subiect frumos. Soluția ar fi o seră, un solariu sau chiar o grădină botanică.

Mai multe detalii aici :
(http://www.horticult...-olea-europaea/)

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Oricum vor scadea temperaturile iarna sub -2 C si nu vom putea planta palmieri.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 mariusonweb, on 27 septembrie 2018 - 09:58, said:

Salut, suna cam dramatic titlul dar cert este ca ultimele ierni au fost mai blande, cel putin in partea de Sud a tarii. Mi-am facut curaj si am cumparat un maslin de ~1m inaltime pe care l-am plantat in gradina acum cateva saptamani. Am citit ca maslinii nu hiberneaza precum alti copaci si contiua sa se hraneasca si iarna deci este important sa nu inghete seva. Oare cum il pot inveli astfel incat sa nu-l privez de lumina si aer?
Nu stiu cu cresterea plantelor insa nu incalzirea globala e vinovata de iarna blanda ci curentii de aer de la nivel global care variaza permanent adica sunt dinamici. Sa nu uitam ca primavara asta a fost chiar varza, racoroasa, la fel si buna parte din vara... iarna ar putea fi mai rea.

Edited by andreic, 27 September 2018 - 10:40.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Terminati cu visele ude!
Iarna trecuta a fost blinda pina in 1 Martie cind in Banat au
fost -20C !
Doar o noapte, a fost mai mult decit suficient.
Soochinii au inghetat bine de tot, caisii si`au pierdut mugurii de flori si voi vreti acuma
palmieri!
Daca cu un an inainte am strins smochine cu galeata, caise cu lazile anul asa am avut vreo 10 smochine si 20 de caise!

Edited by Ion_Bumbu, 27 September 2018 - 10:47.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Da, visati voi maslin si palmieri in Romania, dupa cum se vede a venit iarna deja in mare parte din tara.

Edited by aris86, 27 September 2018 - 11:00.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Iarna 2006-2007 a fost mediteraneana. Insa a fost doar o intamplare, urmata de o vara tropicala cu 44,3 C. Din septembrie 2007 a venit frigul.

 aris86, on 27 septembrie 2018 - 10:50, said:

Da, visati voi smochin si palmieri in Romania, dupa cum se vede a venit iarna deja in mare parte din tara.
Tocmai ca lucrurile sunt mereu pe dos in materie de circulatie atmosferica, frig acum sau in octombrie inseamna iarna blanda, sanse mari zic eu.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010

 aris86, on 27 septembrie 2018 - 10:50, said:

Da, visati voi smochin si palmieri in Romania, dupa cum se vede a venit iarna deja in mare parte din tara.

Smochini am in curte, nu`s vise dar e Banat.
Aia nu`s asa pretentiosi, dar -20C cind deja se pregateau de inmugurit a fost peste puterile lor.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
-20 C venite dupa o perioada calda distruge si speciile autohtone.

#10
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 aris86, on 27 septembrie 2018 - 10:50, said:

Da, visati voi smochin si palmieri in Romania, dupa cum se vede a venit iarna deja in mare parte din tara.

Nu visăm deloc. Am cunoștințe care au lămăi, avocado sau kiwi acasă (înăuntru și în curte).

Edited by un-simplu-om, 27 September 2018 - 10:56.


#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Maslin am vrut sa scriu, smochin are si bunica pe la tara, in ultimii ani nu l-am mai acoperit, ce a fost sub covorul alb a scapat de ger.

#12
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
In ce zona a tarii un-simplu-om ?

 un-simplu-om, on 27 septembrie 2018 - 10:55, said:

Nu visăm deloc. Am cunoștințe care au lămăi, avocado sau kiwi acasă (înăuntru și în curte).

Nu stiu daca stiti, dar in ultimii ani a aparut o moda cu bananierii. Am un vecin cu specimene in gradina, ale caror tulpini ating 2,5m + inca vreo 1,5-2m frunzele. Toamna le tunde frunzele si le protejeaza tulpina cu panza de iuta. La momentul tunderii frunzelor bananele sunt crude si masoara cam 5-10cm.

Edited by mariusonweb, 27 September 2018 - 11:09.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 mariusonweb, on 27 septembrie 2018 - 09:58, said:

Salut, suna cam dramatic titlul dar cert este ca ultimele ierni au fost mai blande, cel putin in partea de Sud a tarii. Mi-am facut curaj si am cumparat un maslin de ~1m inaltime pe care l-am plantat in gradina acum cateva saptamani. Am citit ca maslinii nu hiberneaza precum alti copaci si contiua sa se hraneasca si iarna deci este important sa nu inghete seva. Oare cum il pot inveli astfel incat sa nu-l privez de lumina si aer?

Legat de incalzirea globala, am gasit un articol din 2014 pe Digi, am cautat dar n-am gasit nimic mai recent despre acest subiect:
https://www.digi24.r...sau-goji-252863

Daca lucrurile merg in continuare pe aceeasi linie iar iernile si verile vor fi mai calduroase, posibil ca plantele noastre sa nu mai reziste si sa trebuiasca sa ne orientam spre alte culturi.


Ce parere aveti? (legate de invelirea maslinului si de culturi de plante exotice)
Nu suna dramatic, suna idiot.
Cat despre maslin, daca nu a fost crescut in zona temperata, uita-l. Am avut un maslin plantat afara, in gradina, pe care l-am pacalit 5 ierni sa traiasca, dupa care a dat in primire si radacina. . Si asta doar pentru ca era adus din Palermo.  Daca ar fi fost adus din nordul Italiei, cred ca mai rezista cativa ani.
Problema nu afost legata de temperaturile scazute, ci de diferentele enorme de temperatura in cateva zile consecutive. Mai exact, azi sunt -5 grade, maine noaptea -18, poimaine -20 , in noaptea urmatoare -10 si creste in continuare. Ei, acele doua zile, au distrus si maslinul, desi era protejat la fel ca in anii de dinainte, si niste smochini, facuti pomi, care aveaú grosimea trunchiului de 10-12 cm. Inclusiv radacina smochinului a fost distrusa. Daca faceam ca pe vremuri, ardeam balegar in gradina in noptile geroase,probabil ii scapam. Dar n-a fost sa fie.
Asa ca nu "incalzirea globala" ar trebui sa fie grija ta primordiala.Ci  studiul legat de plantele pe care vrei sa le protejezi.

Edited by myshyk, 27 September 2018 - 11:49.


#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Nu stiu ce incalzire globala, la mine sunt 9 grade la ora 12:50.Fac focul de zor.

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007
Orice e posibil, depinde de vreme. Tendinta e de incalzire.
https://alba24.ro/fo...hit-672314.html

#16
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Vezi ca acum e Climate change, "Incalzirea globala" le dadea batai de cap "oamenilor de stiinta", nu se potrivea cu realitatea. Nici Climate change, dar na.

#17
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 mariusonweb, on 27 septembrie 2018 - 11:09, said:

In ce zona a tarii un-simplu-om ?

Nu stiu daca stiti, dar in ultimii ani a aparut o moda cu bananierii. Am un vecin cu specimene in gradina, ale caror tulpini ating 2,5m + inca vreo 1,5-2m frunzele. Toamna le tunde frunzele si le protejeaza tulpina cu panza de iuta. La momentul tunderii frunzelor bananele sunt crude si masoara cam 5-10cm.

În Moldova (N-E), la Vaslui.
Da, știu. Există oameni foarte pasionați de așa ceva care ar fi în stare să-și facă și grădină botanică (în) acasă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate