Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Casa P+E+M in Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu ma insel, peste pardoseala se mai pune o data un strat de 5cm extrudat pentru incalzirea in pardoseala. Ma gandesc ca ar fi suficient.  Ideea e ca stau prost cu timpul si vreau ca saptamana asta sa torn pardoseala pentru a o lasa peste weekend sa se intareasca si sa continui cu armarea stalpilor incepand de luni.

#20
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Tu decizi dar ai grija ca este o vorba din popor care zice ca graba strica treaba!

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Saptamana trecuta constructorul remarcase ca nu exista detaliu cu privire la prinderea scarii de pardoseala. Cum structuristul fusese pe santier la armarea grinzilor de fundatie si a validat tot ce s-a facut, a presupus ca nu va ava fundatie proprie. Totusi, a cerut configuratia mustatilor. Azi, dupa ce am compactat pamantul, pus pietris, polistiren si plasa, structuristul imi trimite detaliul pentru scara unde este mentionata o fundatie. Ce solutii as avea in momentul de fata? Turnarea pardoselii este programata pentru joi dupa amiaza.

#22
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Scara din lemn sau din fier...

Mai citeste o data postul #20. Graba nu aduce vreun beneficiu, numai probleme.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Totuși, nu înțeleg necesitatea fundației la scara. Daca scara de beton de la etaj la mansarda se sprijina pe placa, cea de la parter la etaj de ce nu se poate sprijini pe pardoseala si are nevoie de fundație proprie?

#24
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
daca nu mai ai timp sa armezi o fundatie pt scara..atunci bagi niste mustati in placa cu ancore chimice..si aia e..Dar e asa complicat sa faca o grinda acolo sub scara?

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
E complicat pentru ca am pus deja pietrisul, polistirenul, plasele. Ar trebui date toate la o parte, mutat o parte din pietris, sapat un sant, comandat fier, fasonat, montat armatura, cofrat, comandat sau preparat 1 mc beton...

#26
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Poti face ca in detaliul anexat. Am patit acelasi lucru la o casa, unde muncitorii nu au fost atenti, si nu au facut fundatie. Detaliul e orientativ, trebuie adaptat la dimensiunile tale.
P.S. A fost facut dupa turnarea placii de cota o, dar cred ca il poti executa de acum. Ideea de baza e ca a fost facuta un fel de centura, de care au fost prinse armaturile scarii.
Bafta

Attached Files


Edited by un_arhitect, 03 October 2018 - 09:21.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017

 un_arhitect, on 03 octombrie 2018 - 09:19, said:

Poti face ca in detaliul anexat. Am patit acelasi lucru la o casa, unde muncitorii nu au fost atenti, si nu au facut fundatie. Detaliul e orientativ, trebuie adaptat la dimensiunile tale.
P.S. A fost facut dupa turnarea placii de cota o, dar cred ca il poti executa de acum. Ideea de baza e ca a fost facuta un fel de centura, de care au fost prinse armaturile scarii.
Bafta

Mersi pentru solutie. Intre timp m-a sunat constructorul, a insistat sa faca ca in proiect. Singurul compromis va fi ca va turna acea mica fundatie odata cu pardoseala. deci va trebui sa gaseasca o solutie sa tina pietrisul la distanta.

Din pacate mi-am dat seama prea tarziu ca ar fi trebuit sa verific mai in amanunt cu dirigintele proiectul de structura. Lectie invatata.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Constructorul s-a miscat repede si a reusit in jumatate de zi sa rezolve problema. Vom turna acea fundatie odata cu pardoseala. Sper sa reusim saptamana aceasta ca sa avem pardoseala intarita peste weekend.

Attached Files



#29
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Plasele de ce nu au fost ancorate de grinzile de fundare? Structuristul sau dirigintele au vazut si sunt de acord cu treaba asta?

Sub polistiren era bine sa ai o folie. Vad goluri intre placile de polistiren iar laptele de ciment se va scurge in stradul de rupere a capilaritatii compromitandu-l...

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Sub polistiren e folie si a fost montata corect (am fost de fata). Acesta este primul rand de plasa, se va pune pe distantierei, apoi se pun acele capre de metal si rândul doi de plasa. Aceea va fi ancorata de grinzi.

#31
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Atunci este bine. Doua randuri de plasa nu am mai vazut pana acum la placa de la cota 0 dar daca structuristul ti-a dat asa, fa ca el.

Edited by ionut27, 04 October 2018 - 07:48.


#32
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Se poate observa ca este o plasa subtire probabil de 4 sau 5? Ce rol are acea plasa lipita de polistiren, daca nu este ancorata niciunde si mai urmeaza inca un rand?

Edited by Iliev20, 04 October 2018 - 20:45.


#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Am menționat mai sus, se pune pe distantieri. E de 6 plasa.

#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
E joi seara. :D

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
De la ultima postare am reusit sa turnam pardoseala si sa lucram la armarea stalpilor de la parter. Daca la pardoseala totul a fost bine, la stalpi, dupa vizita dirigintelui de santier, constructorul are de remediat. Mai precis, etrierii au cam fost amestecati fiind dimensiuni diferite pe acelasi stalp si nici legarea cu sarma prea stralucita. Daca la fundatie au lucrat bine, acum au fost alti fierari care se pare nu au aceeasi preocupare pentru calitate.

Pe langa asta, am doua dileme:

1. sa merg la grinzi cu tego sau cu cherestea? Constructorul sugereaza tego sub grinda + lateral interior si cu cherestea pe exterior. Ca pret, calculat asa din ochi, ar fi cateva sute de lei diferenta cu mentiunea ca scandura ramasa o pot pune pe acoperis...daca mai ramane ceva din ea. Tego il mai folosesc la grinzile peste etaj si cam asta e.

2. Riglele de sub placa, in mod normal ar fi 8x8 sau ceva de genul de lungimi 3,4,5m. In acelasi timp, la acoperis am nevoie de capriori 10x15 si ma gandeam ca o parte din riglele 8x8 sa le inlocuiesc cu 10x15 pentru a le refolosi la acoperis. Ar fi o idee buna?

#36
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
1. scandura folosita la mine la centuri si grinzi nu prea se mai poate refolosi. Se rupe nasol. Nu stiu, poate cu mai multa grija, dar constructorul meu mi-a zis din timp ca asa se va intampla
2. si al meu constructor a sugerat asta, dar pana la urma nu a mai fost nevoie in cazul meu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate