Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Centos 7 - de ce nu permite bootare alte OS uri ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am un calc "chel", adica are HDD gol si il am doar pt experimentari.

am instalat Linux Mint 19 Tara - manual, am creat /boot/efi si / - apoi am pus CentOS 7, tot manual...si dupa restartul dupa finalizarea instalarii, desi grub2-ul lui Centos 7 listeaza si Linux Mint 19....nu ii permite sa booteze!

Cand dau sa rulez linux mint 19, din grub2 lui centos 7 am eroarea:

Quote

Am error: cant find coomand 'linux'
Am error: cant find coomand 'initrd'

De ce?

mentionez ca invers - instaland intai centos 7 apoi mint 19 - nu e nici o problema cu ambele OSuri sa booteze!

multumesc

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cred ca e in functie de care e mai nou aparut...de exemplu, am incercat sa bag xp-ul dupa ce aveam win 7, mergea, dar nu aveam optiunea pentru win 7...daca bag xp-ul primul, pe urma win 7, imi apar ambele variante...

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postjimi91, on 26 septembrie 2018 - 20:07, said:

cred ca e in functie de care e mai nou aparut...de exemplu, am incercat sa bag xp-ul dupa ce aveam win 7, mergea, dar nu aveam optiunea pentru win 7...daca bag xp-ul primul, pe urma win 7, imi apar ambele variante...

Iarta ma, dar nu se poate face comparatie intre windows si linux, sunt mult prea diferite.

unicul lucru care il au in comun, este ca ambele sunt OS-uri...si atat!

#4
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Cred ca merge dar trebuie bibilit putin. CentOS 7 nu stie prea multe, trebuie modificari manuale.

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpinguinul666, on 26 septembrie 2018 - 20:12, said:


Iarta ma, dar nu se poate face comparatie intre windows si linux, sunt mult prea diferite.

unicul lucru care il au in comun, este ca ambele sunt OS-uri...si atat!

eu doar ti-am spus de ce nu ar merge (nu stiu nici eu sigur), dar daca faci dual boot, mai intai bagi varianta veche, astfel le citeste pe ambele :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti zice clar acolo de ce nu booteaza menta. Arunca o privire in CentOS si in menta sa vezi ce diferente sunt la definirea intrarilor in GRUB. Teoria spune ceva, fiind acelasi rahat, GRUB2, ar trebui sa nu existe diferente. Insa vorbim de menta bazat pe bubuntu si de CentOS, ambele folosind pachete modificate la greu deci in nici un caz nu vorbim de vanila aici. Si cum nu stiu cat "love" e intre RH si Debian nu m-ar surprinde anumite manevre astfel incat GRUB2 dintr-o distributie sa nu poata boota o distributie din cealalta tabara.

Anyway, vezi meniul de CentOS cum arata si cum arata meniul de menta. Gasesti diferente? Daca da rezolva-le. Daca nu... shit happens. Arunca menta si  ramani la CentOS daca tot vrei sa inveti ceva.

PS: Experienta mea cu efi = 0 (zero). Nici nu pot testa mai ales ca am aversiune fata de efi.

Edited by MembruAnonim, 26 September 2018 - 20:45.


#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
https://www.dedoimed...-not-found.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate