Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viteza trotinetelor electrice si probleme in trafic

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
sui

sui

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2018

View PostAdm, on 26 septembrie 2018 - 19:37, said:

pe site-ul e-Twow scrie clar 36km/h

Acum sa vedeti trotinete cu nr de inmatriculare mai mare decat jucaria.

Legislativul ramane mult in urma realitatii Posted Image


Oricum, prima obligatie era sa stai sa vezi ce a facut si unde a ajuns "accidentatul"

Ti se poate face oricind dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In mod normal, la accident cu victime trebuie chemata politia.

Problema e ca se complica cam tara situatia daca nenea ala nu avea fata de santajist ca sa zic asa :)

#39
sui

sui

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2018
Stiu doar ca legea te obliga sa nu pleci de la locul accidentului.

In special, cind are loc vatamarea corporala a oricaruia implicat in accidend

Edited by sui, 26 September 2018 - 20:34.


#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsui, on 26 septembrie 2018 - 20:21, said:

Stiu doar ca legea te obliga sa nu pleci de la locul accidentului.

In special, cind are loc vatamarea corporala a oricui implicat in accidend

Adevarat, daca lovea un pom, pomul raminea pe loc :roflmao:
Dar nu era de vina ;)

#41
sui

sui

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2018

View Postcrisstonne, on 26 septembrie 2018 - 20:23, said:

Adevarat, daca lovea un pom, pomul raminea pe loc Posted Image
Dar nu era de vina Posted Image


Cum sa iti replic, decit asa: :roflmao:  si asa: Posted Image

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsui, on 26 septembrie 2018 - 20:33, said:

Cum sa iti replic, decit asa: :roflmao:  si asa: Posted Image

Misto replica, dar inutila.
La fel, zevzecul, putea sa loveasca o masina parcata pe marginea drumului, nu pe trotuar.
Masina in care nu era sofer.

L.E. fifi, tu esti ?! Batatear" sa te bata placerea trupească :lol: Poate te calmezi.

#43
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
In Romania ti se poate face orice, dar niciun judecator/procuror intreg la cap nu iti da nimic.

Se dau NUP-uri pe banda pentru ca legile sunt cretine.

Am o cunostinta care a alunecat pe polei s-a dat peste cap in sant, el singur in masina (dauna totala), el singura victima a accidentului.

A "cercetat" procurorul cateva luni, ca sa ii dea NUP, pt ca legea e cretina.
Si a ramas si fara carnet pe perioada cercetarii. Tot lua prelungire de la judecatorie.
Omul era exasperat de prostie, pt ca nici CASCO nu platea pana nu se termina cercetarea.

In fine, daca omul nostru e destul de cretin sa mearga la politie, va fi show.
Am poze cu el latit pe jos, cu urmele de pe luneta si martor.

Iti dai seama ce show ar fi fost sa blochez ditamai intersectia pentru "accident cu victime", criminalisti etc?
Si asta pentru ca un cretin a aterizat pe masina mea, eu stand pe loc?

==
Da, e fifi.

Ma citeste cu mare interes, e printre cei mai mari fani ai mei.

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incredibil, dar esti inca prea naiva (sorry !).

#45
derel

derel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2018

View PostAdm, on 26 septembrie 2018 - 21:02, said:

In Romania ti se poate face orice, dar niciun judecator/procuror intreg la cap nu iti da nimic.

Se dau NUP-uri pe banda pentru ca legile sunt cretine.

Am o cunostinta care a alunecat pe polei s-a dat peste cap in sant, el singur in masina (dauna totala), el singura victima a accidentului.

A "cercetat" procurorul cateva luni, ca sa ii dea NUP, pt ca legea e cretina.
Si a ramas si fara carnet pe perioada cercetarii. Tot lua prelungire de la judecatorie.
Omul era exasperat de prostie, pt ca nici CASCO nu platea pana nu se termina cercetarea.

In fine, daca omul nostru e destul de cretin sa mearga la politie, va fi show.
Am poze cu el latit pe jos, cu urmele de pe luneta si martor.

Iti dai seama ce show ar fi fost sa blochez ditamai intersectia pentru "accident cu victime", criminalisti etc?
Si asta pentru ca un cretin a aterizat pe masina mea, eu stand pe loc?

==
Da, e fifi.

Ma citeste cu mare interes, e printre cei mai mari fani ai mei.



Sa incerc sa explic de ce se face dosar de cercetare penala cind exista o vatamare corporala, fie ea si aceea pe care ai expus-o.
Pentru ca vinovatia in cauza accidentului, poate sa nu-i apartina celui care a alunecat pe polei si a fost vatamat fizic.
Se intelege?

banazea-ma in continuare, merit

iti dau sfaturi bune

.....

ce rost are...

vad ca exist in dublu exemplar

SARUMINA

ps

nu sunt fana nimanui

cind e vorba despre lege si interpretarea ei,  mai apar indiferent ca sunt vinata in miez de trafic pe SP, e meseria mea/ jurist

Edited by derel, 26 September 2018 - 21:31.


#46
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAdm, on 26 septembrie 2018 - 21:02, said:



Se dau NUP-uri pe banda pentru ca legile sunt cretine.



NU neaprast5 legisle sunt creytinbe .. ci oamenii . Modul in care aplica.

Na ..o cestie. Noi am schoi9mbat codul civil. Cica era prea vechi, deapsit samd. Insa ala belgian (dupa care era primul nostru cod) e bine mersi in vigoare.

#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Aaaaa, ca se face dosar de bla bla bla...
Ete vax, apoi se constata ca ala a venit din spate, se închide dosarul.
Eventual, ,,lovitul "plateste daune, daca a indoit masina.

#48
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMarianG, on 26 septembrie 2018 - 17:19, said:

la a ta
Nu doar a lui.
Trotinetele fara motor poate ca ajung la 15-20 km/h la vale, cand te sufla vantul din spate si impingi ca nebunul din picioare. In rest cam 10 km/h e viteza maxima pe care o poti atinge.
Doar alea electrice scot mai mult.

#49
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Referitor la trotineta electrica E-TWOW cred ca ramane la latitudinea cumparatorului daca vrea sa o conduca legal sau ilegal.

Apăsând maneta din dreapta mânerului se poate controla viteza de deplasare (vă rugăm să citiți paragraful dedicat din manualul de utilizare al produsului). Viteza trotinetei electrice E-Twow este variabilă, se poate atinge o viteză maximă de 36km/h. Însă, în majoritatea țărilor viteza maximă admisă pentru astfel de vehicule este limitată la 25km/h. E-twow are și opțiunea de limitare a vitezei maxime ce poate fi atinsă. https://e-twow.ro/intrebari-utile/


Am si eu o trotineta electrica limitata la 25km/h (legala adica) insa daca ma bate vantul din spate sau sunt la vale o ard `ilegal`.

Edited by polizei, 27 September 2018 - 00:27.


#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAdm, on 26 septembrie 2018 - 19:37, said:

Legislativul ramane mult in urma realitatii :(
Legislativul e ocupat cu alte probleme!

#51
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Sunt pericol public mai ales noaptea îmbrăcați în negru, ei merg cum vor, nu respecta reguli de circulație nimic.
E bine totuși ca vine iarna

#52
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostHider141, on 26 septembrie 2018 - 22:33, said:

Nu doar a lui.
Trotinetele fara motor poate ca ajung la 15-20 km/h la vale, cand te sufla vantul din spate si impingi ca nebunul din picioare. In rest cam 10 km/h e viteza maxima pe care o poti atinge.
Doar alea electrice scot mai mult.
Pt perioade scurte se pot depasi usor 20Km/h in drum drept. Cu o trotineta f joasa, bineinteles.
10Km/h ar fi viteza de croaziera cand vrei sa ajungi undeva, nu doar te dai prin parc.

View Postpolizei, on 27 septembrie 2018 - 00:21, said:

Referitor la trotineta electrica E-TWOW cred ca ramane la latitudinea cumparatorului daca vrea sa o conduca legal sau ilegal.

Apăsând maneta din dreapta mânerului se poate controla viteza de deplasare (vă rugăm să citiți paragraful dedicat din manualul de utilizare al produsului). Viteza trotinetei electrice E-Twow este variabilă, se poate atinge o viteză maximă de 36km/h. Însă, în majoritatea țărilor viteza maximă admisă pentru astfel de vehicule este limitată la 25km/h. E-twow are și opțiunea de limitare a vitezei maxime ce poate fi atinsă. https://e-twow.ro/intrebari-utile/


Am si eu o trotineta electrica limitata la 25km/h (legala adica) insa daca ma bate vantul din spate sau sunt la vale o ard `ilegal`.
Din pacate etwow minte prin omisiune. Vorbeste de majoritatea tarilor, nu si de Romania.
In Romania se poate merge cu ceva electric pe strada fara permis si fara inregistrare/inmatriculare doar daca are pedale iar motorul electric de 250W doar asista pedalarea pana la max 25Km/h.
Restul, sunt categoria AM.
Din pacate cand s-a adaptat directiva europeana la noi in legislatie s-a omis capitolul despre mopedul usor limitat la 25Km/h , adica ce ar fi trotinetele electrice. Mopedele usoare sunt de obicei cele in genul Piaggio Si.
In Germania de exemplu mopedul usor limitat la 25 se cheama Mofa si are regim diferit de mopedul "greu".

Edited by underb, 27 September 2018 - 12:25.


#53
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
In Romania (conform legislatiei in vigoare adaptata sau neadaptata la directiva UE ) trotineta limitata la 25 kmh si 4kw nu se supune inregistrarii/inmatricularii .

Fara o reglementare clara (fara ambiguitati sau transpuneri la directive) trotinetele amintite mai sus se conduc fara probleme fara permis , fara RCA , fara numere.

Daca o luam pe directive si conventii teoretic,la masina pot sa-mi pun numere de inmatriculare numai cu litere.....insa legislatiile si normele romanesti nu sunt adaptate si nu imi permit acest lucru.(poate doar dupa ce ii dau in judecata)

Edited by polizei, 27 September 2018 - 16:15.


#54
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu imi place sa ma contrazic, incercam doar sa informez, simpatizand (momentan de pe margine) cu fenomenul adica mi-ar placea o troti electrica dar nu am unde sa ma duc cu ea pt ca unde merg am nevoie de masina iar in parc sau pe dist scurte folosesc una nemotorizata.
Din pacate legea aia cu 4KW si 25Km/h nu exista.

Singurele legi care exista sunt cele care vb de bicicleta electrica si moped.
Am pus textul in postarile anterioare.

Problema e ca da o masina peste tine si te poti alege tu cu dosar penal.

art.6, pct 21, din O.U.G. 195/2002-R nu zice nimic de 25Km/h.


------------------

La biciclete electrice iar nu se incadreaza:
Reglementare din 11 februarie 2003 privind omologarea de tip si eliberarea cartii de identitate a vehiculelor rutiere, precum si omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2 - actualizata la data de 16 iunie 2010
"Sectiunea 1
Dispozitii generale

(...)
2. Prezentele reglementari se aplica la acordarea omologarii de tip a intregului vehicul, la acordarea omologarii de tip a vehiculelor (in ceea ce priveste produsele utilizate la acestea), la acordarea numarului national de registru si la eliberarea cartii de identitate in vederea inmatricularii, inregistrarii sau comercializarii in Romania pentru urmatoarele categorii de vehicule noi:
(...)
cu exceptia:
(...)
f) bicicletelor cu pedalare asistata, echipate cu un motor electric auxiliar de o putere nominala continua maxima de 0,25 kW, a carui alimentare este redusa progresiv si in final intrerupta atunci cand vehiculul atinge o viteza maxima de 25 km/h sau mai devreme, in cazul in care ciclistul se opreste din pedalat;

Nu indeplineste printre altele chestia bolduita adica motorul nu se opreste cand incetezi pedalatul. Trecand peste faptul evident ca nu poti pedala.

Edited by underb, 28 September 2018 - 07:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate