Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Viteza trotinetelor electrice si probleme in trafic

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
pana acum erau firmele alea chinezesti de bike sharing, care plasau biciclete prin oras si le inchiriai cu smartphone-ul. Acum au disparut alea si au aparut scutere electrice (cel putin Viena). Tot odata au dat si lege ca nu au voie sa mearga mai repede de 25kmh si nu au voie de carosabil decat pe trotuar.

Chiar si asa legea nu prevede momentan nimic in legatura cu masurile de siguranta.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 URZI, on 26 septembrie 2018 - 16:53, said:

partea buna este ca viteza maxima este undeva la 10 km/h..
la a ta

#21
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Se scot limitările și ia de caută pe eMag trotineta aia electrica cu cauciucuri groase.

#22
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Sper ca ai anunțat la poliție.
Dacă nu, eu ti-aș sugera sa mergi repede!

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
De-asta au inceput multi sa-si puna camere nu doar in fata ci si in spate.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MxPtfCD-4Qs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
dar trotinetist in miscare, butonind la smartfon, ati vazut?
ala kamikaze, si era sa se urce autobuzul pe el, pe strada traian, tronsonul dintre matei basarab si hala .. ah, si cum scria cineva mai sus. si cu casti pe urechi. PE URECHI, deci d'alea aproape antifonice.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
e doar o problema de timp pana o sa se intample niste accidente tragice si atunci o sa-si puna problema ca trebuiesc reglementate.

 C63AMG, on 26 septembrie 2018 - 16:49, said:

Aceeasi treaba vad eu in fiecare dimineata.O doamna/domnisoara de 25+ de ani cu o dracovenie de trotineta fara lumini,fara casca de protectie,fara vesta,fara absolut nici-un element reflectorizant care sa ii arate prezenta pe carosabil.Plus ca idioata/tampita mai are si casti de dj pe urechi.
cu casti pe urechi? rili, rili? astea fac victime chiar intre pietoni, da' mai sa mergi in mijlocul traficului cu asa ceva?

Edited by Fane, 26 September 2018 - 18:41.


#27
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 Fane, on 26 septembrie 2018 - 18:41, said:

e doar o problema de timp pana o sa se intample niste accidente tragice si atunci o sa-si puna problema ca trebuiesc reglementate.

cu casti pe urechi? rili, rili? astea fac victime chiar intre pietoni, da' mai sa mergi in mijlocul traficului cu asa ceva?
Am sa ii fac o poza cu prima ocazie cand o intalnesc.De regula pe la 6 jumate de dimineta.Cine sta prin zona Apusului (Uverturii catre Lujerului) o vede pe nebuna.

Edited by C63AMG, 26 September 2018 - 18:46.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
te cred pe cuvant, dar lasa-ma sa ma mir cat e de tampita...

#29
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 RealThing, on 26 septembrie 2018 - 16:59, said:

Sincer eu sunam la 112, daca ala isi scoate certificat medico legal si se duce la politie te poate baga in belele, chiar daca nu ai nicio vina.
Exact asta trebuia făcut!
Și eu sunt fan trotinete dar NU merg cu ele pe șosea!

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 pasilla, on 26 septembrie 2018 - 16:50, said:

Ai avut noroc.
Cred ca ar trebui limitata, prin lege,  folosirea unor asfel de "jucarii", in afara pistelor de biciclete (corect amenajate Posted Image ).
Legal nu pot fi folosite decat pe trotuar si in parcuri. Nu au voie pe pistele de biciclete si nici pe strada pt ca nu se incadreaza in descrierea legala abicicletei. Legal, da?!
Tot legal, chiar daca ar fi asimilate bicicletei, ar trebui limitate la 25Km/h si (nu sau) 250W ca sa circule legal pe strada sau pe pista. Dar nu sunt, decat alea pt copii.
Scriu din postura unuia dintre primii "nebuni" care se dadea cu trotineta alaturi de copii prin parc. Daca mi-ar folosi la ceva cea electrica azi as lua una. Drumutile mele zilnice sunt prea lungi pt trotineta si traficul acceptabil pe unde merg incat sa nu urasc masina.

PS. Stiu ca nu e legal pt ca m-a interesat aspectul asta. Vroiam sa am lectia facuta daca ma oprea politia mai ales ca erau rare acum niste ani desi circulam rar pe strada.

Edited by underb, 26 September 2018 - 19:21.


#31
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Adm, on 26 septembrie 2018 - 16:49, said:

Spaima? Deja ma vedeam prinzand portocale la gratii...

Te cred..

Insa hai sa zic una draguta.

Cu multi ani in urma (MULTI! Iliuta era la primul Trabant Hycomat) statea unu la o intersectie .. cand unu cu Dacia 1300 se invarte ca un titirez si ii ärticuleaza"una peste bot (ul Trabantului)  cu protbagajul. Iliuta da cu capu in par4briz, e nitel ametit si priveste niste chestii insangerate pe parbriz si capota Trabantului.. "Sunt mort si imi preivesc creierii"a fots primul sau gand. Al doilea "da cummi-au ajubs creieii pe capota motorului fara sa se sparga parbrizul?!"si si-a .. revenit .
Ma rog ce admira era uniste ficati de pasare care sarisera din portbagaj pe capota si parbrizul lu Iliuta .....

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legal, astea electrice depasind viteza de 25 Km/h si/sau puterea de 250W si neavand nici pedale ca sa fie biciclete electrice, se incadreaza la moped si ar trebui inregistrate la primarie, facut RCA, montate lumini si semnalizari. Legea nu zice nimic de dimensiunea vehicului cand defineste mopedul ci doar de caracteristici.

De pe net, cica:
"Un moped “scuter” este un vehicul cu două, trei sau patru roţi, a cărui viteză
maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h
şi care este echipat cu un motor cu
aprindere prin scânteie, cu aprindere internă, cu o capacitate cilindrică ce nu
depăşeşte 50 cmc sau un alt motor cu ardere internă, ori după caz, electric, a cărui
putere nominală este cel mult 4 kw. (art.6, pct 21, din O.U.G. 195/2002-R)."


Dpmdv, sunt reglementate.

Deci, initiator, daca face ala nasoale poti sa ii faci probleme. Conducere moped neinregistrat, fara RCA si posibil si fara permis (e bun si B-ul pt moped).

Edited by underb, 26 September 2018 - 19:31.


#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
pe site-ul e-Twow scrie clar 36km/h

Acum sa vedeti trotinete cu nr de inmatriculare mai mare decat jucaria.

Legislativul ramane mult in urma realitatii :(

Attached Files



#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La aia ma gandeaum si eu, cu numarul. Pe afara scuterele au numarul cat palma, pus vertical.

Legat de realitati, tot prin Europa, nu prea ai voie cu bicicleta care poate functiona exclusiv electric. Ai voie doar cu asistare (pedelec). Te ajuta motorul doar cand dai la pedale. Nici la noi nu ai voie legal dar nu conteaza.

Edited by underb, 26 September 2018 - 19:42.


#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

 Htngf, on 26 septembrie 2018 - 16:57, said:

...unde este casca de protecție, vesta reflectorizanta și ce se mai cere la biciclete?
Casca e recomandata, NU obligatorie.
Vesta pe timp de noapte sau in conditii de proasta vizibilitate.

In ce priveste castile-n urechi, acei trotinetisti/ biciclisti nu-s normali dpmdv.
Unii nu inteleg riscurile din trafic/ consecinte posibile si sunt inconstienti, acesta e si cazul matinalei cu castile-n urechi sau a domnului care nu inltege ca umbla printre masini.. imo

Edited by sirgoofy, 26 September 2018 - 19:51.


#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Parerea mea e ca va fi greu sa se schimbe legislatia doar in  Romania pt trotinetele electrice. Cam peste tot, inclusov la noi, legislatie e mulata dupa directivele europene. Mai difera varsta la care poti lua anumite categorii dar categoriile si descrierea vehiculelor care se incadreaza in acele categorii sunt dupa legislatia europeana.

Momentan aceste trotinete electrice sunt reglememtate, legal sunt moped AM, dar din pacate, asa cum s-a zis, n-a fi rele niste schimbari.

 sirgoofy, on 26 septembrie 2018 - 19:45, said:

Casca e recomandata, NU obligatorie.
Vesta pe timp de noapte sau in conditii de proasta vizibilitate.
Casca e obligatorie pt moped. Dar daca tot mergi cu un moped neinregistrat si fara lumini, eventual fara permis si, bineinteles, fara RCA, nu cred ca mai conteaza.

Ce am scris pana acum e mai mult cu titlul de informare decat opinie pt ca si eu as iesi pe strada. Cred ca multi dintre cei care ies pe strada cu trotineta electrica nu stiu ca comit o ilegalitate destul de grava iar cei care ies cu trotine clasica comit o contraventie.

Edited by underb, 26 September 2018 - 19:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate