Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Meniul telefoanelor.....

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View Postaeon, on 28 septembrie 2018 - 21:33, said:

tot nu am inteles la ce ar folosi baterie detasabila? ca sa faci baie la telefon?

Sunt motive:

- cand se descarca, poti sa pui foarte usor una de rezerva, fara sa stai cu fire atarnate la un power bank care e si mai mare si mai greu.
- cand se uzeaza, sa o poti schimba usor, fara sa mergi la service si sa desfaca acolo tot telefonul, cu ventuze, cu foehn si schimbare de adeziv, cu demontare de componente electronice, cu declipsat componente electronice uneori o gramada, si apoi de recuplat toate la loc, cu plata pt acest servciu, si cu niste contacte dubiose intre componente.
O cuplare interna cu mufe e mai de incredere decat una magnetica sau aninata cum sunt majoritatea acum, etc.

Edited by loock, 28 September 2018 - 21:59.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avantajul bateriei detaşabile:
- la al meu Note 4 nu mai duce în standby mai mult de 16 ore, prin urmare trebuie înlocuită. Telefonul funcţionează impecabil, nu vreau să scap de el. O baterie nouă costă cam 100-150 lei;
- când am avut Note 3, a făcut baie în mare (a venit valul pe plajă). L-am oprit, i-am scos bateria şi l-am pus la uscat, desfăcut, ca pe chiloţi. Cu bateria sigilată, sigur îl pierdeam;
- poţi avea o baterie de rezervă la tine, pe care s-o pui în locul celei consumate atunci când eşti pe vârf de munte sau într-un defileu.

#21
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPSC, on 29 septembrie 2018 - 21:54, said:

Avantajul bateriei detaşabile:
- la al meu Note 4 nu mai duce în standby mai mult de 16 ore, prin urmare trebuie înlocuită. Telefonul funcţionează impecabil, nu vreau să scap de el. O baterie nouă costă cam 100-150 lei;
- când am avut Note 3, a făcut baie în mare (a venit valul pe plajă). L-am oprit, i-am scos bateria şi l-am pus la uscat, desfăcut, ca pe chiloţi. Cu bateria sigilată, sigur îl pierdeam;
- poţi avea o baterie de rezervă la tine, pe care s-o pui în locul celei consumate atunci când eşti pe vârf de munte sau într-un defileu.

1. Gama Note are autonomie mult mai mare decat Note 4. O inlocuire de baterie pe un telefon "capsulat" costa cam la fel. E drept, dureaza ceva mai mult.
2. de pe la regretatul note 7, toata gama "note are IP68, asa ca poti face baie linistit cu telefoanele asta. Nici macar nu trebuie sa le bagi in orez
3. daca te duci prin zone izolate, atunci sigur vei putea cara o baterie externa cu "fast charge", baterie care te va tine cateva incarcari.

Am fost cel mai mare fan S4 si din cauza bateriei detasabile, dar tehnologia a avansat. Cumva, in lateral Posted Image

Edited by Extinct, 30 September 2018 - 02:56.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ştiu ce tip de acumulator au pus cei de la Apple în iPad 4, însă din decembrie 2012 şi până acum nu a cedat absolut deloc. O încărcare completă durează ca atunci, dă clasă tuturor device-urilor Samsung pe care le avem în casă, atât telefoane cât şi tablete.
Folosit strict pentru Facebook şi browsing, acumulatorul lui iPad 4 durează 4 zile normale, sau 48 h de utilizare continuă - durate ce-mi amintesc de telefoanele de altădată.

N-am întâlnit (în rândul celor pe care-i cunosc eu şi care au avut Note 1-Note 5) vreun telefon Note cu o aşa autonomie.
Pe de altă parte, se pare că se repetă povestea lui Note 7 şi în cazul lui Note 9. Avem un singur exemplu (deocamdată). Şi, la graba cu care a fost lansat modelul, nu mă miră.
Răspunsul de la Samsung:

Quote

“Samsung takes customer safety very seriously and we stand behind the quality of the millions of Galaxy devices in use in the United States," said a Samsung spokesperson. "We have not received any reports of similar incidents involving a Galaxy Note9 device and we are investigating the matter."

Edited by PSC, 01 October 2018 - 11:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate