Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Edituri cu carti de calitate (materialul)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Salut voios de pionier

Am o intrebare mai...deosebita.. Minim jumatate din cartile cumparate de pe libris, de la edituri mari, sunt de o calitate incredibil de proasta. Dupa o citire, sau chiar inainte de terminatul citirii, unele din ele pur si simplu cedeaza. Sunt legate prost, foile sunt de o calitate execrabila. Imi recomanda cineva o editura mare unde gasesc varietati destule de carti de unde sa imi comand cartile? Mi-am tiparit la o tipografie locala vreo 4 carti care nu le gaseam de cumparat, si vreau sa spun ca sunt de o calitate infinit superioara fata de orice carte cumparata, si hartia si manopera. Si banii au fost tot pe acolo, un pic mai ieftin. Fiind vorba de 4 bucati, a trebuit sa ii iasa si tipografului de o bere, nu puteam sa ii dau profit de tiraj mare Posted Image  Sunt un pic prea comod sa mi le tiparesc singur, dar daca nu gasesc alternative, asta e, ma apuc si imi fac eu singur tot. Plus ca pot sa am asa o biblioteca de carti cu coperti identice, sa arate ca intr-o casa de nobili Posted Image

Sa definesc ce inseamna material de calitate pentru mine. Cea mai importanta parte, legaturile sau cum se numesc sa fie exceptionale, nu lipite cu lipiciul cel mai ieftin, nu ma pricep tehnic, ideea e ca se vede rapid la o carte cand o deschizi si o rasfoiesti cum sta treaba. Doi la mana, paginile cat mai subtiri posibil, mate. Coperta dintr-un material solid, nu neaparat cartonat, dar nu porcarii care se indoaie pentru ca tu tii cartea in mana si raman deformate pentru totdeauna.

Am si aruncat vreo cateva pentru ca s-au desprins tot felul de pagini din ele asa ca decat sa mai dau bani pe lipit la carti noi, mai bine mai pun 10 lei si imi tiparesc o carte noua. Acu nu va imaginati ca sunt vreun diavol tasmanian care ia cartile si da cu ele de birou si musca din ele.

Edited by godzil, 26 September 2018 - 10:47.


#2
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Adevarul, Erc Press, Pro Editura si Tipografie, Grup Editorial Art...

#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Mno... mai face cineva carti cu materiale de calitate cum spui tu din moment ce gasesti PDF-uri pe net la orice ora? Posted Image adica nu isi mai scoate banii si daca creste pretul nu mai cumpara nimeni.

#4
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Mda, la asta m-am gandit si eu, ca nu ii mai intereseaza materialul. Dar chestia e ca eu urasc sa citesc pe ereadere, stau destul cu botul in calculator zilnic ca sa mai am si un ebook reader. Mersi H6D-100c, o sa incerc sa tin cont de alea sa le testez. Le mai dau o sansa, daca nu imi place cum iese mai cumpar din librarii doar cartile pe care le nu pot rezolva eu.

Nu stiu cum se face ca pe vremea lui Ceasca luau parintii mei carti non stop, aveam o biblioteca uriasa, am ceva tratate de pictura care acum costa cateva bulioane bucata. Si nu eram bogati deloc. Acu dintr-o data cand productia de masa a evoluat, la noi sunt mai scumpe. Veci nu as da 10 bulioane pe o carte acum. EDIT: Si apropo, cartile alea vechi de pictura sunt intr-o stare exceptionala. Nu se compara cu nenorocirile astea noi ce le cumpar eu. Poate si pentru ca nu a fost nimeni pasionat de pictura dintre mine si sora-mea :D

Edited by godzil, 26 September 2018 - 10:55.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Editura Nemira.
Am cumparat multe carti de la ei si toate sunt de calitate foarte buna.
Am cateva carti de cate o mie de pagini sau pe-acolo,de o calitate exceptionala.Au fost cumparate in urma cu doi-trei-patru ani.Nu stiu acum cum se prezinta cartile lor,dar recomnad aceasta editura.

Care-i echivalentul in lei al unui bulion?

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Atunci cand cartea costa 10$, si contine hartie, print, transport, vanzare, iar Ebook costa tot 10$, cu costuri infime, iti dai seama ca industria e moarta.
Clientii sunt putini si saraci => aceste carti sunt facute cat mai ieftin, nu sunt facute cu ideea de le lasa in biblioteca aia de stejar, generatiilor viitoare.

Eu stiu de gold bullion = lingou.

#7
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Notata si Nemira. Hm, daca nu ma insel, cand eram junior citeam carti SF de Nemira. Printre altele. Asimov sa fii fost oare?

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 godzil, on 26 septembrie 2018 - 10:40, said:


Sa definesc ce inseamna material de calitate pentru mine. Cea mai importanta parte, legaturile sau cum se numesc sa fie exceptionale, nu lipite cu lipiciul cel mai ieftin, nu ma pricep tehnic, ideea e ca se vede rapid la o carte cand o deschizi si o rasfoiesti cum sta treaba. Doi la mana, paginile cat mai subtiri posibil, mate. Coperta dintr-un material solid, nu neaparat cartonat, dar nu porcarii care se indoaie pentru ca tu tii cartea in mana si raman deformate pentru totdeauna.
Materiale de calitate exista, dar sunt scumpe.
O editura ca sa intre pe piata cu o carte face o cerere de oferta la mai multe tipografii. Cea care da cel mai bun pret pentru lucrare se apuca de tiparit. Nu editura tipareste, ci tipografia.
Daca se fac tiraje de peste 500 de exemplare se apeleaza la o tipografie offset. Tipografiile astea au masini speciale de brosat (lipit la cotor) si functioneaza cu termoclei sau PUR. In general, masinile de brosat nu dau rebuturi de tipul celor spuse de tine.
O alta varianta de brosare este cea cu coasere cu ata si brosare. Tipul asta il poti identifica usor daca te uiti la cotor si vezi ca din 8 in 8 sau  din 16 in 16 papgini exista o cusatura.

Referitor la hartie. Asta este de mai multe tipuri.
In general, cartile care au doar text (si imagini) de culoare neagra folosesc o hartie volumetrica, uneori poate avea o nuanta galbuie. La cele cu imagini color, cum ar fi cele de tip scolar, se foloseste hartie offset, de genul celor folosite la copiatoare. Pe asta se poate scrie cu creionul, pixul sau stiloul.
Pentru carti de colorat se foloseste o hartie offset, dar ceva mai groasa (peste 100 de grame/mp)
La enciclopedii, carti de copii cu desene se foloseste o hartie cretata (lucioasa sau mata)

#9
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

 Courage, on 26 septembrie 2018 - 10:58, said:

Atunci cand cartea costa 10$, si contine hartie, print, transport, vanzare, iar Ebook costa tot 10$, cu costuri infime, iti dai seama ca industria e moarta.
Clientii sunt putini si saraci => aceste carti sunt facute cat mai ieftin, nu sunt facute cu ideea de le lasa in biblioteca aia de stejar, generatiilor viitoare.
Nu stiu daca ai dreptate sau nu, stiu ca intr-o vreme ma uitam la pretul cartilor in dolari sau euro si nu as spune ca avem carti ieftine avand in vedere ca la noi si materialul si mana de lucru sunt mult mai ieftine. Am impresia ca la noi e vorba de lacomie, si de spiritul de "afacerist" ( a se citi bisnitar ) al romanului, care se aplica si in pretul initial al serviciilor si produselor, si in cel al asa ziselor discounturi gen Black Friday. Ca sa pot fi sigur ar trebui sa cumpar macar cateva carti in Franta de exemplu, sa vad pretul si sa vad calitatea. Imi vine sa spun ca as fi surprins neplacut de cartile noastre.

 Courage, on 26 septembrie 2018 - 10:58, said:

Eu stiu de gold bullion = lingou.
Inca nu am ajuns la categoria asta Posted Image

Edited by godzil, 26 September 2018 - 11:10.


#10
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Si Humanitas scoate carti de calitate fizica buna.

1 bulion = 4 borcane 800 g = 8 kg rosii

Edited by paco rabanne, 26 September 2018 - 11:08.


#11
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 hwplanet, on 26 septembrie 2018 - 10:48, said:

Mno... mai face cineva carti cu materiale de calitate cum spui tu din moment ce gasesti PDF-uri pe net la orice ora? Posted Image adica nu isi mai scoate banii si daca creste pretul nu mai cumpara nimeni.
https://adevarul.ro/...ce76/index.html

#12
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

 liviu_np, on 26 septembrie 2018 - 11:05, said:

Materiale de calitate exista, dar sunt scumpe.
O editura ca sa intre pe piata cu o carte face o cerere de oferta la mai multe tipografii. Cea care da cel mai bun pret pentru lucrare se apuca de tiparit. Nu editura tipareste, ci tipografia.
Daca se fac tiraje de peste 500 de exemplare se apeleaza la o tipografie offset. Tipografiile astea au masini speciale de brosat (lipit la cotor) si functioneaza cu termoclei sau PUR. In general, masinile de brosat nu dau rebuturi de tipul celor spuse de tine.
O alta varianta de brosare este cea cu coasere cu ata si brosare. Tipul asta il poti identifica usor daca te uiti la cotor si vezi ca din 8 in 8 sau  din 16 in 16 papgini exista o cusatura.

Referitor la hartie. Asta este de mai multe tipuri.
In general, cartile care au doar text (si imagini) de culoare neagra folosesc o hartie volumetrica, uneori poate avea o nuanta galbuie. La cele cu imagini color, cum ar fi cele de tip scolar, se foloseste hartie offset, de genul celor folosite la copiatoare. Pe asta se poate scrie cu creionul, pixul sau stiloul.
Pentru carti de colorat se foloseste o hartie offset, dar ceva mai groasa (peste 100 de grame/mp)
La enciclopedii, carti de copii cu desene se foloseste o hartie cretata (lucioasa sau mata)
Mda, asta inseamna ca trebuie sa ma adaptez vremurilor si ori sa platesc 200 de lei pe o carte, ori sa imi iau un ereader si sa stau toata ziua cu capul in monitor+ereader. Noroc ca s-au inventat operatiile cu laser la ochi.

#13
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Presupun ca nu exista o modalitate relativ ieftina de a-mi tipari lucrarile ( scrise de mine bineinteles ) acasa de o calitate foarte buna cu coperti de calitate.. Un aparat in care bagi niste foi si iese cartea cu fundita Posted Image

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

 godzil, on 26 septembrie 2018 - 11:09, said:

sa stau toata ziua cu capul in monitor+ereader.

Eu citesc de pe telefon seara, cu filtru de lumina albastra activ. Pot sa imi fac fontul cat de mare vreau, pot sa imi pun ce combinatie de culoare litere/culoare fundal ca sa nu ma deranjeze.
Dimineata, pe drum pana la serviciu, citesc carte in format fizic, deci pot face si o comparatie cat de cat obiectiva.

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai tu alegi ce carti sa citesti in functie de calitatea hartiei? :lol:

Tinand cont ca in general o singura editura detine drepturile de tiparire ale unui titlu, trebuie sa te multumesti cu aia.

Maxim alegi intre paperback si hardcover.

Edited by don_dannielo, 26 September 2018 - 12:21.


#16
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

 AlexEn, on 26 septembrie 2018 - 12:18, said:

Eu citesc de pe telefon seara, cu filtru de lumina albastra activ. Pot sa imi fac fontul cat de mare vreau, pot sa imi pun ce combinatie de culoare litere/culoare fundal ca sa nu ma deranjeze.
Dimineata, pe drum pana la serviciu, citesc carte in format fizic, deci pot face si o comparatie cat de cat obiectiva.
Problema e ca eu lucrez pe calculator, minim 8 ore pe zi. Am un ochi perfect, si un ochi stang lenes, cu nu stiu ce schema care are 1 la 100 000 de hamsteri, deci tot greul merge pe ochiul drept. Am si o varsta, ma apropiu de mijloc vertiginos, mijlocul fiind 40 de ani Posted Image Orice ora in plus la un ecran e recomandat de eliminat din program. Partea buna e ca nu folosesc deloc smartphonul pentru activitati suplimentare. De asta as prefera carti in format clasic.

Plus ca e mai interesant, stai intr-un fotoliu ( a se citi scaun, sau in pat ), fumezi un trabuc cubanez ( a se citi mananci o salata de legume pentru colesterol ), si rasfoiesti paginile, te intorci usor 10 pagini in urma ca nu ti-e clar ceva, subliniezi in carte cu rosu, etc.

 don_dannielo, on 26 septembrie 2018 - 12:19, said:

Pai tu alegi ce carti sa citesti in functie de calitatea hartiei? Posted Image
Tinand cont ca in general o singura editura detine drepturile de tiparire ale unui titlu, trebuie sa te multumesti cu aia.
Maxim alegi intre paperback si hardcover.
Materialul conteaza. Unu, pentru manevrabilitate, cat de rigide sunt paginile si cat de proasta e legatura afecteaza asta. Doi, cat de mata e pagina conteaza pentru citit, ca sa nu vezi umbre de text. Deci pagina subtire e mai usor manevrabila, dar trebuie matuita, si eventual sa fie cu luciu. Trei, vreau sa ramana cartea in biblioteca si pentru citiri sau rasfoiri ulterioare, de mine sau altii, eu subliniez in carti diverse chestii, in general nu la cele de beletristica. Daca e material prost care se destrama se indoaie se forjeaza dintr-o simpla utilizare... Cartea nu e neaparat un lucru de unica folosinta pe care il iei si apoi il arunci, sau cand il desfaci sar paginile din ea.

PS: Nu imi sariti in cap, citesc si Biblia :D E o carte intr-un format exceptional. 10 volume, coperti groase, pagini subtiri si matuite. Pot folosi si markerul rosu pentru pentru subliniat, si un pix subtire albastru pentru incercuit a, b,c. Asa as vrea sa fie toate cartile, coperti solide, legatura exceptionala, pagini subtiri si mate, usor de manevrat, care nu se desprind si nici nu contribuie artificial la grosimea cartii facand din ea un tanc.

Edited by godzil, 26 September 2018 - 12:28.


#17
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 12.05.2005

 godzil, on 26 septembrie 2018 - 12:22, said:

Problema e ca eu lucrez pe calculator, minim 8 ore pe zi. Am un ochi perfect, si un ochi stang lenes, cu nu stiu ce schema care are 1 la 100 000 de hamsteri, deci tot greul merge pe ochiul drept. Am si o varsta, ma apropiu de mijloc vertiginos, mijlocul fiind 40 de ani Posted Image Orice ora in plus la un ecran e recomandat de eliminat din program. Partea buna e ca nu folosesc deloc smartphonul pentru activitati suplimentare. De asta as prefera carti in format clasic.

Incearca un ebook reader cu ecran e-ink. Ecranul arata exact ca o foie de hartie tiparita, nu ai reflexii, poti sa citesti si afara pe soare, poti sa folosesti ce font vrei, etc.
Eu de vreo 10 ani nu am mai pus mana pe o carte, citesc numai de pe kindle.

#18
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Hm, o sa incerc sa imprumut unul. Sau cumpar unul online si am grija sa am 15 30 de zile retur, sa testez sa vad daca imi incarca ochiul sau nu. Desi ma dezamageste partea cu subliniatul. Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate