Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Viitorul oraselor din Romania?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Uite ce priveliste, e un trademark, si l-am vazut si in Bucuresti, peste tot, nu doar in centru, ci mai ales in cartierul ala frumos numit Militari LOL, mult si prost si fara rost, afara astea sunt considerate ghene. Cam asa construiesc arabii in Paris ca sa dea in chirie la estici pe sume mari.

Bulgaria:

https://www.google.c...56!9m2!1b1!2i39

Romania:

https://www.google.c...0!7i8192!8i4096

Edited by Deenman, 26 September 2018 - 10:00.


#20
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Argent, on 26 septembrie 2018 - 08:57, said:

Tin minte ca ma uitam prin 90 la Dallas(serialul) si ma gandeam ca asa o sa arate viitorul, patroni mergand cu elicopterul pe teren, orase cu cladiri asa de inalte ca nu le poti vedea ultimul etaj daca stai jos si te uiti in sus.
Unele lucruri ce apar in intro le avem: ferme, vaci, cai, tractoare,etc. dar zgarie-nori si strazi suspendate nu prea, insa astea nu prea isi au rostul in Romania.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4vZNWdFd1UM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

 bobitad, on 26 septembrie 2018 - 09:14, said:

Doamne fereste! cladiri inalte, la ce standarde sunt la noi in constructii cred ca ultimul lucru care l-as face e sa ma mut intr-o cladire inalta.trebuie doar sa intrii pe facebook, softpedia sau sa intrebi oamenii despre calitatea lucrarilor la blocurile noi.cat despre patroni, multi incearca sa se imbogateasca rapid, exista totusi si patroni care au fost furati de vanzatoare si alti terti.

cum a zis cineva mai sus, nu vreau cladiri inalte si betoane, vreau verdeata si curatenie.cred ca ideal pentru Romania si turismul ei ar fi sa pastreze vechiul cumva, ca orase gen Sibiu sau Sighisoara.
eu stau intr-un oras micut unde este multa verdeata si imi place, dar pana nu arunca oamenii gunoiul la pubele dalea mici care-s pe strada nu se simt bine.ca sa nu mai vorbesc de rahat de caine.

Da, si eu vreau o tara ca afara, dar nu am bani pentru ea.
Vezi tu, verdeata aia costa.
Costa mp de teren, costa metrul liniar de infrastructura, costa drumul, costa gradinarul care sa o ingrijeasca etc
Si nu ai bani pentru asta, dar vrei sa fie o minune.
Vrei salariu mare, impozite mici, preturi mici si niste sclavi care sa te faca fericit muncind in locul tau.

Si poti sa te muti la tara, cu noroi si parabolica, iar atunci vei dori sa stai la bloc, ca la casa e mult de munca si nu prea ai unde munci, nici drumuri sa ajungi la munca.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Argent, on 26 septembrie 2018 - 08:57, said:

Cum o sa arate Romania pe viitor?

Ca o tara sclavagista.

#23
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Ce viitor?
Nu ati observat cum arunca unii chistocul? Cu cata scarba pentru civilizatie?
Multi sunt crescuti sa creada sau pe parcurs cred ei ca isi dau seama ca poti reusi doar prin jmecherie, furt, combinatii, tupeu.
Atata timp cat cei care vor sa construiasca sunt mai putini decat canibalii cu untura pe mate, ramanem ca-n India.

Cum se schimba o mentalitate? Simplu, personal prefer harapnicul. L-ai vazut, i-ai aplicat un picior in burta apoi il pui sa-si manance chistocul.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 -Roland-, on 26 septembrie 2018 - 09:36, said:

ANII cu 2 de i
Cu doi I, ca să fim corecţi până la capăt.

 zzhunt, on 26 septembrie 2018 - 09:36, said:

In UE e plin de elicoptere In SUA 90% au elicoptere sus pe bloc Noi am rămas ĂŽn comunism din păcate.
Cred că te referi la heliporturi, adică locul unde poate ateriza un elicopter.

 Argent, on 26 septembrie 2018 - 08:57, said:

Cum o sa arate Romania pe viitor?

 bumpocbum, on 26 septembrie 2018 - 10:12, said:

Ca o tara sclavagista.
Viitorul este prezent, deci?

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 26 septembrie 2018 - 09:58, said:



Presiuena a facut orasul sa se extinda, iar Ilfov nu mai e un fel de anexa a Bucurestiului, e Bucuresti, doar ca administrativ e un haos, fiecare cu jucaria sa mica si meschina.

Ai si tu dreptate numai ca, decat sa stau ca termita prin Popesti Leordeni, Pipera sau Bragadiru, mai bine stau ca termita in Titan pe langa un metrou.

#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 rosix, on 26 septembrie 2018 - 09:43, said:

Plus ca eu nu inteleg.  In ce sens sa traim ca in Dallas?   In Dallas, cladirile inalte sunt in centrul financiar al orasului... In rest, regim redus de inaltime.
E adevarat, au highway care te duce direct in oras.. nu trebuie sa stai in trafic

M-am uitat prin Dallas cu google street view, e "nasol" nene... Pana nici in Bucuresti nu vezi stalpi din astia de lemn gata sa pice pe oameni pe drum.

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by laffin, 26 September 2018 - 10:34.


#27
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Stalpul ala e chiar stramb, e ingreunat de transformatorul d epe el, se vede venind invers pe strada, dar zona pare cutratica, altminteri.

Edited by H6D-100c, 26 September 2018 - 10:44.


#28
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Ca veni vorba de Dallas , m-am plimbat prin centrul orasului   cateva ore bune , intre doua avioane; cred ca era intr-o vineri .

Mi s-a parut un oras extrem de rece , lipsit de viata ; nu era (aproape)  nimeni pe strazi ziua in amiaza mare . S-a mai animat putin pe perioada mesei de pranz.
Da, totul era aranjat la dunga , dar nu m-am simtit deloc bine acolo . Prefer oricand un oras mai murdar, mai sarac   si fara paralelipipede de sticla dar in care sa simti  ca traiesti.

Edited by kriiss, 26 September 2018 - 11:02.


#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 Deenman, on 26 septembrie 2018 - 09:30, said:

Ultima oara cand stateam in Bucuresti, il auzeam pe vecinu de sus cum se pisa in capul meu.

 Bursul, on 26 septembrie 2018 - 09:46, said:

Asta o aud si in Germania Posted Image
Da, dar ala e pipi nemtesc, alta calitate Posted Image


Eu zic ca destule orase romanesti (in special prin Transilvania) au evoluat foarte mult in ultimii 20 de ani, Brasov, Cluj, Oradea, Sibiu, Timisoara.

Edited by utopium, 26 September 2018 - 11:09.


#30
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 jakota, on 26 septembrie 2018 - 09:54, said:

Eu sunt curios  de viitorul orasului  MURGENI Posted Image

https://ro.wikipedia.org/wiki/Murgeni
Asta-i ''glumă'' expirată de la expirații ăia de vinituri numiți „Sectorul 7”?

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ca dracu'. Asta şi pentru că suntem proşti şi nepăsători şi acceptăm toate mizeriile - asta însemnând şi mutatul în zone noi construite ca dracu'. Mă refer la special în Bucureşti.

Edited by djl, 26 September 2018 - 11:09.


#32
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Fara sa se investeasca in infrastructura nu o sa ajungem niciodata cum zice initiatorul. Bine, eu nici nu mi-as dori asa blocuri inalte in mijlocul oraselor, eventual pe undeva pe la o margine. De exemplu sa faca din Otopeni asa ceva si nu am nimic impotriva.
In orasele noastre maricele mi se pare o nebunie sa iti iei casa/apartament la marginea orasului sau in afara lui. Mie nu mi se pare comod sau civilizat.

Eu mi-am luat teren si am facut o casa prin 2006 si m-am si mutat la 30 de km de centrul Bucurestiului. Am rezistat 4 ani sa locuiesc acolo si nici macar nu era circulatia de acum. Cand a ramas sotia gravida ne-am mutat inapoi in Bucuresti. Nu am vrut sa chinui si copilul cand incepea gradinita/scoala. Plecam la ora 6 dimineata ca sa fac doar o ora si 15 minute pana la job. Daca plecam dupa 7 faceam 2 ore. Seara faceam minim o ora jumatate spre doua. Practic plecam la 6 si ma intorceam la 20-21. Si sa fac asta si cu copilul mi se parea inuman.
Da, nici in Bucuresti nu e vis. Tot fac 45 de minute dimineata dar plec la 7 si ceva iar seara o ora dar ajung la 19 cel tarziu.
Da, vecinii pot fi naspa dar, poate am avut si ghinion, nici la casa nu era mai ok. Drujba se auzea de dimineata pana seara, manelele cantau si acolo. Ba chiar masinile par si mai galagiaose decat in Bucuresti. Si e o localitate nu e la "case-n camp", poate acolo e mai liniste. CU toate ca am fost si la "case-n camp" la cineva si sfaraiau gratarele intr-o veselie si muzica din toate curtile chiar daca atunci cand te uitai la masinile parcate in fata portilor ziceai ca stau numai directori.

Iar pentru cei care zic de alte tari... Iar o sa sara unii pe mine dar nici acolo nu mi se pare mare civilizatie. Sau poate vad eu gresit. Am stat in Germania si dupa vreo 2 luni de stat intr-un apartament de 2 camere al companiei la care lucram, intr-un bloc de 4 etaje misto intr-o zona buna, am primit o foaie de la administrator in care eram atentionat cu date si ore ca am facut pipi si am tras apa la wc de 3 ori peste noapte, ca am facut dus la orele 1 si 3 noapte si ca s-au auzit zgomote de la mine peste noapte. Asta e civilizatie? Sa nu poti sa te pisi cand te taie ca se aude la vecini? Nu poti face un dus cand ajungi acasa? Si s-a intamplat de 2 ori in doua luni adica nu ca as fi facut-o zilnic.

#33
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 laffin, on 26 septembrie 2018 - 10:34, said:

M-am uitat prin Dallas cu google street view, e "nasol" nene... Pana nici in Bucuresti nu vezi stalpi din astia de lemn gata sa pice pe oameni pe drum.

https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Păi unii [ca inițiatorul] văd Murika din filmele americane.
Își zic ei în mintea lor „Bă mâncați-aș, ce fainn”.

Eu încă mă întreb dacă băietul ăsta detonează ceva aici: https://www.google.c...!7i13312!8i6656 și își acoperă urechile sau doar așteaptă un alienat mintal să iasă dintr-un ospiciu și să facă măcel pe acolo.

Sau...

Ăștia au contoarele de curent afară https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Numai la un bloc de ț igani din România am mai văzut așa ceva

Edited by PMmd63, 26 September 2018 - 11:19.


#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă-s zgâriei nori răsfiraţi sau departe de stradă mai e cum e mai e, dar nu cred că e plăcut să te plimbi numai printre clădiri înalte de peste 20 de etaje... ai senzaţia de tunel, de labirint. Gândiţi-vă cum în Bucureşti ar fi ca toate clădirile dintre Universitate şi P-ţa Romană să fie la fel de înalte precum "Inter"-ul (Hotelul "Intercontinental"). Americanii au avut şi chestii bune, dar în materie de urbanism şi transporturi au reuşit să facă nişte pocinoage mari de tot - mai rău e că la ei aceste pocinoage au rămas în minte precum a rămas la noi votatul etern al P.D.S.R./P.S.D.

Am vecin toleranţi.  Posted Image   În Germania aş fi avut la reclamaţii       Posted Image

Edited by djl, 26 September 2018 - 11:33.


#35
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu as fi dispus sa dau acolo 3000-4000 de lei sau cat ar trebui pentru renovarea fatadei blocului comunist in care stau, dar ma intreb cati dintre vecini ar fi de acord

#36
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Și ce rezolvi? Locuințć e aceași, o sa fie mai izolata deci pierzi mai putina caldura. Dar cć și spațiu e fix același bloc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate