Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viitorul oraselor din Romania?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Tin minte ca ma uitam prin 90 la Dallas(serialul) si ma gandeam ca asa o sa arate viitorul, patroni mergand cu elicopterul pe teren, orase cu cladiri asa de inalte ca nu le poti vedea ultimul etaj daca stai jos si te uiti in sus.

Si anii 90 trecura, ani 2000 trecura, ani 2010 trecura, ne apropriem de 2020 si Romania este tot aia din filmele comuniste, orase compuse majoritatea din orase cu blocuri de 4 etaje, 8 etanje, cateva cu 12 si cateva blocuri prin capitale mai inalte, cam atat.

Cum o sa arate Romania pe viitor?

Ps. De patroni nu va zic, am lucrat in destule firme nationale cat sa ma uit ciudat la patroni care fugeau de firmele de leasing, bagau benzina cu sticla de 5 litri, elicoptere nu am vazut.

Edited by Adm, 26 September 2018 - 09:58.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Cum la noi se invart putini bani, nu se vor construi cladiri inalte, pentru ca costa, iar recuperarea investitiei e greoaie.
Eu m-as bucura sa fie curat si mai multa verdeata prin orase.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pot sa-ti fac o poza cu Viena, sa vezi cum vor arata orasele din Romania peste 50 de ani.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 26 septembrie 2018 - 08:57, said:

Si ani 90 trecura, ani 2000 trecura, ani 2010 trecura, ne apropriem de 2020 si Romania este tot aia din filmele comuniste, orase compuse majoritatea din orase cu blocuri de 4 etaje, 8 etanje, cateva cu 12 si cateva blocuri prin capitale mai inalte, cam atat.
Cum o sa arate Romania pe viitor?

Nu numarul de blocuri e important ci dezvoltarea infrastructurii urbane civilizate, adica sa fie curat, verde, asfaltat, adica sa se vada ca e locuit de oameni.. Multe orase din Romania arata praf.. cu multe locuri dezafectate pe marginea drumului prin care bantuie caini, cresc buruieni, rugineste ceva, etc...   Modelul asta de "sat fara caini" nu se mai practica demult in UE, dar se pare ca Romania nu a ajuns pana acolo.

Iar in orasele mari se construieste dar se construieste monolit (cuburi de fier si sticla) si se incarca aleile cu betoane si borduri in loc sa se practice o armonie cu spatiile verzi.

Spre exemplu, sectorul 3, din Bucuresti, e plin de asa ceva:
https://media.hotnew...mil-ressu-4.jpg
http://media.hotnews...mil-ressu-2.jpg
https://i.imgur.com/112hrG1.jpg

In privinta patronilor romani, ei merg cu elicopterul dar la Rahova, nu sa faca business.

Edited by rosix, 26 September 2018 - 09:15.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
Doamne fereste! cladiri inalte, la ce standarde sunt la noi in constructii cred ca ultimul lucru care l-as face e sa ma mut intr-o cladire inalta.trebuie doar sa intrii pe facebook, softpedia sau sa intrebi oamenii despre calitatea lucrarilor la blocurile noi.cat despre patroni, multi incearca sa se imbogateasca rapid, exista totusi si patroni care au fost furati de vanzatoare si alti terti.

cum a zis cineva mai sus, nu vreau cladiri inalte si betoane, vreau verdeata si curatenie.cred ca ideal pentru Romania si turismul ei ar fi sa pastreze vechiul cumva, ca orase gen Sibiu sau Sighisoara.
eu stau intr-un oras micut unde este multa verdeata si imi place, dar pana nu arunca oamenii gunoiul la pubele dalea mici care-s pe strada nu se simt bine.ca sa nu mai vorbesc de rahat de caine.

Edited by bobitad, 26 September 2018 - 09:30.


#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View PostDeenman, on 26 septembrie 2018 - 09:08, said:

Pot sa-ti fac o poza cu Viena, sa vezi cum vor arata orasele din Romania peste 50 de ani.

Mai pune ceva sute de ani.

#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In orasele mari din Europa, blocurile de 4 etaje in stil comunist, sa nu mai zic de cele de 8 etaje, sunt 99% din timp blocuri "anl" pt nefamilisti sau ajutor social. Si cu toate astea, in Bucuresti lumea face credit sa cumpere asa ceva.

Ultima oara cand stateam in Bucuresti, il auzeam pe vecinu de sus cum se pisa in capul meu.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Te hotarasti? Patroniii aia parge iti sugeau sangele, dar ei saracii nu prea aveau bani de rata la masina si de benzina, de aia nu te plateau regeste.
2. Orasele in Romania? Mai ales in sud se preconizeaza 50C vara, deci poluare, desertificare si aglomeratie.
3. Cine sta in jurul Bucurestiului incearca in zadar sa nu trebuiasca sa plece in oras, dar acolo e munca si educatia + birocratia.

Emigrati sau degenerati!

speranta mea sta intr-un mare cutremur.

#9
-Roland-

-Roland-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2018
ANII cu 2 de i

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
In UE e plin de elicoptere
In SUA 90% au elicoptere sus pe bloc

Noi am rămas în comunism din păcate.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 26 septembrie 2018 - 09:30, said:

3. Cine sta in jurul Bucurestiului incearca in zadar sa nu trebuiasca sa plece in oras, dar acolo e munca si educatia + birocratia.


Cine sta in jurul Bucurestiului, din pacate, si-a luat o mare tzeapa.


Plus ca eu nu inteleg.  In ce sens sa traim ca in Dallas?   In Dallas, cladirile inalte sunt in centrul financiar al orasului... In rest, regim redus de inaltime.
E adevarat, au highway care te duce direct in oras.. nu trebuie sa stai in trafic

https://incrediblepl...740681_1280.jpg
https://www.google.c...2!4d-96.7969879

Edited by rosix, 26 September 2018 - 09:51.


#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdanyel61, on 26 septembrie 2018 - 09:19, said:


Mai pune ceva sute de ani.
A uitat un zero.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDeenman, on 26 septembrie 2018 - 09:30, said:

Ultima oara cand stateam in Bucuresti, il auzeam pe vecinu de sus cum se pisa in capul meu.
Asta o aud si in Germania :)

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Peste vreo o suta de ani poate o sa se schimbe ceva.
Marile orase se vor mai schimba incet-incet, din inertie, din faptul ca lumea adunata acolo cere anumite chestii, care vor sau nu vor, trebuie sa le faca primarii.
Dar orasele mici s-ar putea sa ramana blocate in timp mai multa vreme. Totul depinde de politica, asta e problema. Sunt si exemple de orase, chiar comune mici, care,  cu primari interesati, se modernizeaza.
La noi inca nu sunt blocurile termoizolate, daramite sa se construiasca altele cu o arhitectura deosebita.

Edited by bai3tzash, 26 September 2018 - 09:48.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Post-Roland-, on 26 septembrie 2018 - 09:36, said:

ANII cu 2 de i

Prima postare,prima gafa.
Unde ai vazut tu sa fie scris ani sau ANI?
Acolo scrie anl.Stii ce-i anl sau ANL?

View PostDeenman, on 26 septembrie 2018 - 09:30, said:

blocuri "anl"


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Post-Roland-, on 26 septembrie 2018 - 09:36, said:

ANII cu 2 de i
Iar ani cu un singur i.

#17
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Eu sunt curios  de viitorul orasului  MURGENI    :)

https://ro.wikipedia.org/wiki/Murgeni

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

View Postrosix, on 26 septembrie 2018 - 09:43, said:

Cine sta in jurul Bucurestiului, din pacate, si-a luat o mare tzeapa.

Discutabil, tepele sunt peste tot.
De nevoie, s-a realizat un adevarat ecosistem in localitatile limitrofe, datorat cererii, cresterii puterii de cumparare si al izolarii.
Ai magazine, servicii si educatie scumpa.
Problema ramane accesul la munca si educatie, care e foarte deficitar.

Nu sunt drumuri, dar sa icnerci sa deschizi un mijloc de productie in jurul Bucurestiului si o sa innebunesti.
Urbanismul e contra, utilitatile lipsesc, oameni nu prea ia, iar piata de desfacere e in oras => faci in oras.

Pe de alta parte, sa stai ca termita la bloc in Bucuresti, si sa urli la vecini: baaa care s-a *asit!? nu mi se pare un trai civilizat.

Am prieteni care au casa in zona Primaverii, iar principalul lor stres e ca zilnic are poarta blocata de masinile parcate.
Dimineata nu poate iesi, iar seara nu poate intra. Desigur, are  masini si doar un loc de parcare in ograda.
Asta e deja un ideal non-standard.

Presiuena a facut orasul sa se extinda, iar Ilfov nu mai e un fel de anexa a Bucurestiului, e Bucuresti, doar ca administrativ e un haos, fiecare cu jucaria sa mica si meschina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate