Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Concediu Maternal - Concedieri colective.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Buna,

Ma aflu in urmatoarea situatie si nu sunt sigur de anumite aspecte legale, referitoare la dreptul muncii.

Sotia mea urmeaza sa nasca undeva la inceputul lunii aprilie 2019.

Dupa noul cod fiscal propus de stimatul guvern, firma la care lucreaza sotia se muta cu totul din Iasi, incepand ca din martie 2019 sa faca primele concedieri collective dar si ~ 8 salarii compensatorii / angajat  ultimul val de concedieri collective fiind prin Iunie.

Problemele intampinate aici:
1. Sotia nu poate fi concediata,nici inainte si nici dupa nastere,conform codului muncii,gravidele au un statut aparte.
2. Cei de la HR I-au propus sa isi dea demisia urmand apoi sa primeasca cele 8 salarii compensatorii ( ma indoiesc de acest lucru) dar mai ales nu stiu cum va fi afectata indemnizatia copilului de o eventuala demisie.
3. Tot cei de la HR ii mai propuneau ca acuma sa decurga totul normal,sa intre in concediu de crestere copil ,firma se inchide intre timp, iar ea va primi acele salarii compensatorii cand ar trebui sa se intoarca la munca ,peste 2 ani ! ok va primi acele salarii..de la cine ? daca in Iasi nu mai ai cu cine discuta ?
Tot pt pct 3 , mai ramane un pct de lucru deschis in Bucuresti de la aceasta companie, ma gandesc ca ar fi foarte probabil sa I se propuna ca dupa ce s-ar intoarce din concediul de crestere copil sa lucreze in Bucuresti la aceeasi companie, totusi acest lucru nu ar fi deloc aplicabil + in contractual muncii a semnat pt un post in Iasi , nu random pe oriunde ar fi liber( dar romanisme se mai fac).

In aceasta situatie aflandu-ma chiar nu stiu cum ar trebui sa procedez si care ar fi cei mai buni pasi de urmat, nici pe net nu gasesc mare lucru despre situatii de astea.
Evident noi am dori sa primim si acele 8 salarii compensatorii,sa fim seriosi dar nici indemnizatia sa nu fie afectata de vreo eventuala demisie, ca atat imi lipseste sa umblu pe la primarii cu acte despre contributii la stat.

Orice sfat e bine venit .

Multumesc,

Edited by Al3csutzul, 26 September 2018 - 08:04.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Ca să primească indemnizația trebuie să aibă 12 luni lucrate în 24 de luni anterioare nașterii copilului, demisia nu afectează cu nimic dacă lucrează de minim un an la ei.  
V-ar avantaja să ia salariile compensatorii acum pentru că sunt venituri de natură salarială, deci se iau în calcul la stabilirea indemnizației.

Tu lucrezi? Dacă da, imediat după ce își demisia fă-i formele pentru coasigurare.

Edited by althea, 26 September 2018 - 08:47.


#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

 althea, on 26 septembrie 2018 - 08:46, said:

Ca să primească indemnizația trebuie să aibă 12 luni lucrate în 24 de luni anterioare nașterii copilului, demisia nu afectează cu nimic dacă lucrează de minim un an la ei.  
V-ar avantaja să ia salariile compensatorii acum pentru că sunt venituri de natură salarială, deci se iau în calcul la stabilirea indemnizației.

Tu lucrezi? Dacă da, imediat după ce își demisia fă-i formele pentru coasigurare.
Ne permitem sa nu lucram? Si ea indeplineste conditia de mai sus , hmm o sa ma gandesc si la aceasta varianta !

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Cred că varianta cu salariile compensatorii e cea mai bună ținând cont de faptul că nu pare să aibă unde să se întoarcă. Indemnizația va crește considerabil pentru că salariile compensatorii sunt acordate de angajator, deci cum am zis: sunt venituri de natură salarială.
Puteți calcula cu aproximație și voi: indemnizația e 85% din media veniturilor nete (deci impozitate, să nu calculezi la brut) realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani.

Edited by althea, 26 September 2018 - 09:07.


#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Cred că faptul că va termina activitatea la firma respectivă nu va duce la sistarea veniturilor din CIC.

La faza cu demisia venită din partea ei nu aș fi de acord.
Dar firma poate propune în scris un Acord de Încetare a Activității, în care se prevede ultima zi de lucru și plata salariilor compensatorii.
Așa cum a spus althea acestea vor asigura un venit mai mare în CIC.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ceva nu mi se pare in regula. demisia este un act unilateral de exprimare a dorintei salariatului. nu inteleg cum i s-ar putea plati cele 8 salarii compensatorii care se acorda pentru concedieri colective, unei persoane care isi da demisia, nu o obliga firma sa plece sau o lasa fara loc de munca.
parerea mea este ca sotia ta sa ramana salariata acestei firme pana la primul val de concedieri colective, sau macar pana se asigura ca va primi salariile compensatorii si in cazul in care isi da demisia. nici macar nu trebuie sa-si dea demisia, cred ca se poate inceta contractul de munca si cu acordul partilor.
repet, trebuie lamurita mai intai chestiunea cu acele salarii compensatorii, daca se vor plati si celor care cer incetarea contractului de munca inainte de concedierile colective, prin demisie sau cu acordul partilor.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
nu cunosc legea,DAR acea protectie de care beneficiaza femeia gravida,se mai poate aplica daca se inchide,pleaca firma?eu nu cred

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 sfantu.dracu, on 26 septembrie 2018 - 09:14, said:

firma poate propune în scris un Acord de Încetare a Activității, în care se prevede ultima zi de lucru și plata salariilor compensatorii.
Ar fi de preferat unei demisii pe baza cuvântului lor că i le vor da. Nu m-am gândit că ar putea fi păcăleală. Dacă acele salarii compensatorii nu sunt prevăzute într-un document oficial (act adițional la cim, contract colectiv de muncă sau vreo convenție) nu poate fi sigură că le primește.
Poate ne lămurește Al3csutzul, să ceară detalii soția lui de la HR.

 ceanu1980, on 26 septembrie 2018 - 09:24, said:

nu cunosc legea,DAR acea protectie de care beneficiaza femeia gravida,se mai poate aplica daca se inchide,pleaca firma?eu nu cred
Dacă se închide poate fi concediată, altfel e greu spre imposibil.  Dacă vrei găsești explicații pe net, caută cu concediere gravida.

 corinadaniela, on 26 septembrie 2018 - 09:19, said:

nu inteleg cum i s-ar putea plati cele 8 salarii compensatorii care se acorda pentru concedieri colective
Nu se acordă doar la concedierile colective. Dacă angajatorii vor pot să dea, dar ar trebui să fie prevăzute undeva în documentele companiei ca să poată fi obligați să le plătească.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nu m-am gândit la păcăleală, ci la cadrul legal prin care pot oferii salariile compensatorii în urma demisiei.
Cu un asemenea acord, totul este acoperit.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Parerea mea este sa lasi lucrurile sa curga firesc.
Adica sotia naste,beneficiaza de tot ce este legal si ce decurge de aici si cand ii expira perioada legala n-au decat sa o dea afara,iar daca se inchide sandramaua va primi acele compensatii.
Eu cred ca in Romania anului 2018 sa mai crezi in promisiunile unui angajator este de domeniul hilarului.Da,daca acele promisiuni sunt puse pe hartie si autentificate in fata notarului.
Promisiunile sunt multe si sunt facute invariabil si exclusiv pentru a le face bine angajatorilor cu iluzia de bine pentru angajat.
Din pacate asta-i realitatea.

#11
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 adisz, on 26 septembrie 2018 - 10:01, said:

Parerea mea este sa lasi lucrurile sa curga firesc.

pai inca nu cred ca e deja in concediu de orice tip
si probabil firma se relocheaza pana intra in concediu
si daca nu se inteleg, oricum ar fi, va trebui sa se prezinte la noul sediu pana intra in concediu

acum am vazut ca din martie 2019 incepe

 adisz, on 26 septembrie 2018 - 10:01, said:

Da,daca acele promisiuni sunt puse pe hartie si autentificate in fata notarului.

e in contract individual sau colectiv de munca
unde ai vazut tu chestiile astea autentificate la notar?

Edited by mihnearau1, 26 September 2018 - 10:18.


#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Despre ce "firma" este vorba?
buticul de la coltul strazii???

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 OPEDI, on 26 septembrie 2018 - 10:22, said:

buticul de la coltul strazii???
Ăla nu-ți dă salarii compensatorii, cel mult un șut în koor.

#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

 OPEDI, on 26 septembrie 2018 - 10:22, said:

Despre ce "firma" este vorba?
buticul de la coltul strazii???
nu, o multinationala cu 600 angajati ,deci au un departament de hr la propriu.

Oricum o sa revin cu lamuriri pe masura ce aflam mai multe, asa scenariile sunt multe dar prefer sa nu ma las la promisiunea unui angajator,indiferent cine ar fi el!

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dupa cum vad eu legea, daca incep concedierile, daca nu isi da demisia, sotia ta va fi ultima care va pleca din firma, de mana cu directorul.
Nu are niciun motiv sa isi dea demisia pt o promisiune verbala legata de salarii compensatorii. Chestia asta trebuie scrisa pe hartie f clar.
Nu e rau sa le ia nici dupa cei 2 ani dar va pierde destul de multi bani din indemnizatie.

Ce nu as face eu, ar fi sa nu pun problema cu o atitudine "neprietenoasa" ca sa zic asa dar totusi ferma. Sa discute clar cu ei, sa le spuna ca intelege situatia firmei si ca este dispusa sa accepte orice solutie avantajaza firma atata timp cat va beneficia de drepturile pe care le au legal gravidele si nu ii va fi diminuata valoare indemnizatiei de crestere a copilului.

Vezi ca incepand din nu stiu ce luna poate sta in comcediu medical pre-natal. Parca luna a 5a. Poate fi si asta o solutie daca gaseste un medic dispus sa o ajute si n-ar fi rau sa discute cu angajatorul. Dar dupa ce vede care e treaba cu salariile compensatorii.

Edited by underb, 26 September 2018 - 13:33.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 mihnearau1, on 26 septembrie 2018 - 10:18, said:

e in contract individual sau colectiv de munca
unde ai vazut tu chestiile astea autentificate la notar?

Ma refer strict la cuvantul promisiuni.Astea trebuie puse pe hartie.
Referitor la subiectul de fata,HR nu are ce promisiuni sa-i faca daca sunt trecute in contract.Promisiuni si contract sunt doi termeni antagonici.Exista ori promisiuni ori contract clar.
Dar aici,in cazul de fata,eu inteleg ca nu sunt stipulate acesta clauze in contract.Asadar raman la parerea mea exprimata anterior.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
adisz, implicarea unui notar nu are de ce să existe.
Dacă se semnează acel Acord despre care am menționat mai sus, este suficient.
Are valoare legală, având număr de înregistrare în catastifele firmei.

#18
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Parerea mea e ca trebuie sa va intelegeti cu firma. Exista si incetarea relatiilor de munca cu acordul partilor. Pe de alta parte daca sotia se incapataneaza, in caz ca pierde sarcina pana la anu, poate fi data afara fara nicio grija.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate