Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Transfer la facultate cu profil total diferit? Posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut! O sa ziceti toti ca sunt nebun sa intreb asa ceva. Eu sunt la Comunicare acum, primul an si vreau sa ma transfer la UniBuc la Fac. de Biochimie. Am studiat din clasa a11-a biologia si chimia temeinic pentru ca incepuse sa-mi placa foarte tare in partea a2-a a liceului(a9-a si a10-a nefiind atat de interesat, recuperand bineinteles si primii ani) Sunt foarte bine pregatit pe materia DE LICEU.

Intrebarea esentiala este: Se poate sa ma transfer? Neaparat tot pe buget, evident.

FAQ:
1. De ce nu ai dat pur si simplu admiterea la Biochimie?
-Nu am nota necesara(minim 9.10 - ultima medie cu care s-a intrat anul acesta) la examenul de bacalaureat.
2. De ce nu termini facultatea pe care ai inceput-o?
-Pentru ca nu e ce vreau.
3. De ce nu te duci la taxa?
-1. Pentru ca tot nu as avea media necesara la bacalaureat nici acolo si 2. Nu mi-as permite nici un semestru.
4. De ce nu te duci in alt oras la Biochimie?
-Pentru ca nu ma intereseaza alt oras. Pe mine ma intereseaza strict Bucuresti si ce are el de oferit pe plan profesional chiar si in timpul facultatii. Plus ca as pierde un an bugetat.

Sper ca sunt de ajuns intrebarile de mai sus pentru carcotasi si cei care au o dorinta arzatoare pentru taramul off-topic-ului. Vreau un raspuns pertinent si strict on topic fara devieri, fara "daca ai face asa..." sau "mai gandeste-te..." Mersiiiii!


EDIT: Pot sa ma transfer dupa primul semestru? Nu prea inteleg cum functioneaza toata treaba cu creditele. Mersi!

Edited by ravaell, 26 September 2018 - 00:24.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postravaell, on 26 septembrie 2018 - 00:04, said:

-Nu am nota necesara(minim 9.10) la examenul de bacalaureat.
Am trait sa vad si asta.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
o facultate din Romania cere o nota minima la examenul de bac?
Poate ca ultimul loc bugetat a fost ocupat cu acea nota.
Daca tu ai avut o nota inferioara, atunci inseamna ca vrei sa fentezi sistemul.
in cea mai pura traditie romaneasca. ( transfer)

Edited by OPEDI, 26 September 2018 - 00:17.


#3
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostOPEDI, on 26 septembrie 2018 - 00:13, said:

Am trait sa vad si asta.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
o facultate din Romania cere o nota minima la examenul de bac?
Poate ca ultimul loc bugetat a fost ocupat cu acea nota.
Daca tu ai avut o nota inferioara, atunci inseamna ca vrei sa fentezi sistemul.
in cea mai pura traditie romaneasca. ( transfer)

Nu vreau sa fentez nimic si da, la asta ma refeream cand am spus o nota minima. Ultima nota cu care s-a intrat anul acesta. Din ce stiu eu se dau diferente. Tu practic vrei sa spui ca daca eu nu am cel putin 9 (dar am incredere foarte mare in cunostintele mele legate de biologie si chimie) nu ar trebui sa am dreptul sa urmez cursurile facultatii ceea ce mi se pare o aberatie. Din nou, eu nu vreau sa fentez nimic. Daca e posibil transferul, se dau sigur si diferentele caci nu cred ca lasa nicio facultate cu o conducere sanatoasa din punct de vedere mintal un individ care vine de la o facultate cu o specializare total diferita fara sa dea diferente.

Cu ocazia asta am sa mai pun o intrebare:

Pot sa ma transfer dupa primul semestru?

PS: Nu e vina mea ca ei au ales sa primeasca viitorii studenti pe baza mediei de la bacalaureat unde nu toata lumea da examen la biologie sau chimie, lasand efectiv sa intre oricine cu o nota satisfacatoare din punctul lor de vedere la bacalaureat. Sa se dea examene, ca asa e normal, sa aiba oricine sansa daca a invatat. :) Simplu, nu?

Edited by ravaell, 26 September 2018 - 00:26.


#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Sistemul antic vechi si dedemult, zicea ca nu conteza nota, se da examen.
Carcotasii au zis ca nu-i bun, trebuie modernizat.
Amu, sistemul zice ca nu se da admitere, conteaza nota.
Oricine vrea altceva decat zice sistemul, e gica contra.

#5
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostOPEDI, on 26 septembrie 2018 - 00:28, said:

Sistemul antic vechi si dedemult, zicea ca nu conteza nota, se da examen.
Carcotasii au zis ca nu-i bun, trebuie modernizat.
Amu, sistemul zice ca nu se da admitere, conteaza nota.
Oricine vrea altceva decat zice sistemul, e gica contra.

Dupa cum am zis si mai sus, mi se pare aiurea. Intra oameni care nu au nicio legatura cu biologia/chimia doar pt ca au o nota mare la bacalaureat. Stiu ca inca se mai dau examene la Cluj la Fac. de Biologie dar e oricum prea tarziu acum sa mai schimb ceva si Bucurestiul ramane baza.

#6
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postravaell, on 26 septembrie 2018 - 00:23, said:

  Tu practic vrei sa spui ca daca eu nu am cel putin 9 (dar am incredere foarte mare in cunostintele mele legate de biologie si chimie) nu ar trebui sa am dreptul sa urmez cursurile facultatii ceea ce mi se pare o aberatie.

Imi vine sa-mi trag parul din cap cand aud asa gogomanie inca in aplicare.  Asa se pierd talente reale ca nu li s-a dat notele respective ca sa promoveze pe altcineva!   Iar cei promovati vor cade din cauza ca nu se pot mentine la nivel de plutire  ca n-au baze de sustinere in cap, cred ca e deajuns sa fi acolo, dar la Biochimie nu se poate ca la literatura inlocui cuvintele.  

Nu stiu daca se poate sau nu si nici daca poti sa te inscri la clase de biochimie numai la facultate sa se vada ca vrei sa avansezi, trebuie sa te interesezi direct in scoala, ca primul an este cam "eliminatoriu"  dar din al doilea s-ar putea sau in strainatate undeva.   In Norvegia am auzit sau in Germania, scrie sa vezi ce-ti raspund ca e pacat sa ramai fara un raspuns si viata nu se termina ddaca nu ai intrat acolo, se poate intra si mai tarziu, dar poate nu acolo.   In State facultatea este OPEN pana la varsta de 99 de ani!

Edited by Aranzazu, 26 September 2018 - 00:59.


#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Sati drept si gandeste strmb.
Decat sa-ti incepi viata facand ceva ce nu-ti place, mai bine stai acasa, un an , pe bara si anul viitor mergi la examen.
Daca plasa ta de sigutanta a insemnat facultatea de comunicare, zic sa cantaresti bine si sa nu pierzi un an bugetat.
Fa altceva. Renunta la locul bugetat, treci la taxa. Cat poate sa coste? 3.000 de lei?
Anul viitor faci biochimie si daca te tin curelele, in urmatorii 5 ani termini si stiintele comunicarii.

#8
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Eu n-as recomanda sa stea acasa si sa astepte sa fie mai tarziu.   Se va folosi si de Comunicare si este referință cu ce a pierdut timpul, academic vorbind.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postravaell, on 26 septembrie 2018 - 00:04, said:

Se poate sa ma transfer?
Citeste regulamentul de studii de la cele doua si acolo gasesti detalii.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
a trecut sesiunea. ce note ai luat la examene?profesorii de la noua facultate se vor uita și la asta. în primul rând vezi câți au abandonat  după prima sesiune,caută o secretară a noii facultăți și explică-i problema ta  și poate ai noroc să te ajute

#11
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
nu ai cum sa te transferi. dai admitere la anul si ai pierdut un an la buget...simplu Posted Image Posted Image

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
totul depinde de cât este de căutată noua facultate și cât este de ahtiată după studenți.mai depinde mult  cu cine vorbești.orice se poate

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postpupama, on 26 septembrie 2018 - 07:41, said:

nu ai cum sa te transferi. dai admitere la anul si ai pierdut un an la buget...simplu Posted Image Posted Image

+ toata lumea ar intra la x facultate  cu nota mica si dosar iar dupa un semestru ar cere transfer la Electronica, Automatica, Drept, Medicina... In cele mai fericite cazuri se poate cere transfer, daca facultatea permite sau conducerea ei, in cazul in care esti la specializari diferite in acelasi domeniu. Cam complicat sa accepte cineva sa primeasca student la biochimie transferat de la comunicare ?! Pe ce sa se bazeze ei ca sa aprobe asta? Daca nu iti place nici aici si pleci iar ?! In afara de faptul ca dupa un an de comunicare ar trebui sa poti argumenta mai bine cererea la ei...

Daca nu indeplinesti conditiile pentru admitere cam greu sa intri...de aia sunt cerinte si conditii de admitere. Ca altii nu sunt pasionati si priceputi la chimie si biologie ca si tine nu tine ca si argumentare solida...De unde stii? Pe ce te bazezi? De ce crezi ca tu esti mai indicat decat ei? Cauta profesori de la Biochimie, stai de vorba cu ei, insista, vezi ce sfaturi primesti si daca le "inspiri" incredere poate te ajuta...problema apare ca poate te razgandesti iar dupa un semestru si ...

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inițiator, tb să înțelegi că transferurile sînt excepții și nu reguli. Imensa majoritate a studenților intră prin admitere nu prin transfer.
Mai departe ca să te transferi tb să ai aprobarea ambilor decani, și cel mai delicat e de la cel unde vrei să vii, pt că el nu va primi pe oricine, are un nr foarte limitat de locuri în afara admiterii.

Tb să vii cu argumente mult mai bune decît că te-ai răzgîndit, că ți-ai dat seama că ți se potrivește mai bine bla bla bla

Plus că dacă profilurile nu au nici o legătură, cel mai probabil că ți se zice NU din start. Mai dai o dată examen de admitere; dacă nu reușești să intri, nu ai medie etc, e problema ta nu a lor.

Și în general transferurile se aprobă după un an nu doar un semestru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate